Коли у дитини хвора нервова система…
Ніна НИКИТЮК
«Хочемо подякувати лікарю-неврологу Ніні Олексіївні Никитюк за те, що вилікувала нашу дитину. Коли мені натякали, що син не ходитиме, вона довела інше. Про кого, як не про цих людей, треба писати у газеті!» – коли у редакцію надходять такі листи, просто неможливо не відгукнутися. Тож нещодавно ми зустрілися із лікарем вищої категорії Ніною Никитюк.– Що лікує дитячий невролог?
– Ураження нервової системи головного, спинного мозку, нервів, м’язів, яке виникає внаслідок різноманітних причин. Таких як порушення кровообігу, запальні процеси, вади розвитку, травми, порушення обміну речовин та інше. Нерідко буває, що першим проявам важких неврологічних хвороб у дитини не надається належного значення. Наприклад, у малюка буває короткочасне застигання погляду. А це прояв безсудомної форми епілепсії.
– Що ж призводить до важких недуг нервової системи у немовлят?
– Причини найрізноманітніші. Насамперед їх треба шукати у здоров’ї матері. Коли у внутріутробному періоді плід страждає від гіпоксії (недостатнього доступу кисню), інфекції, коли пологи у жінки були важкими або малюк народився недоношеним – все це впливає на нервову систему дитини, спричиняє різноманітні патології, зокрема ДЦП. Тож, аби не втратити дорогоцінний час, не варто після народження відкладати візит до дитячого невролога.
– Які обстеження є обов’язковими для таких немовлят?
– Потрібне ультразвукове обстеження головного мозку і детальний огляд малюка лікарем-неврологом. Дитину потрібно дуже уважно роздивитися. Раніше, приміром, коли не було таких потужних УЗД чи комп’ютерних томо-графів, лікарі ставили діагнози з допомогою відмінних знань топогра-фічної анатомії. Якось на прийом прийшла жінка із восьмимісячним малюком – дуже кволим, слабким. Дитя майже не рухало ногами, УЗД виявило дві кісти головного мозку. Думали, що вже й ходити не буде. Я ж, роздягнувши малюка, зрозуміла: постраждав спинний мозок, а це змінювало підхід у лікуванні. І буквально через два тижні прогрес був: дитина почала спиратися на ніжки, а згодом робити перші кроки.
– Отже, вчасно розпочате лікування і правильний діагноз – запорука успіху?
– На успіх, крім того, впливає і материнське старання, і віра у зцілення. От, наприклад, був у мене пацієнт Юра, якого я вперше побачила у тримісячному віці – скоцюрбленого, із судомами, паралічем ручок і ніжок. Після десяти курсів лікування, як кажуть, викарабкався і повернувся до нормального життя. До слова, Юрко вже навчається в одинадцятому класі і збирається вступати до технічного інституту – має талант програміста. Не можу не згадати й іншого хлопчика, якому нещодавно минуло три рочки. Погано ходив, мав затримку у психічному і розумовому розвитку. Через шість місяців лікування отримала такий вражаючий результат, що навіть сама не очікувала. Дитину не впізнати! Тішить, що призначене мною лікування схвалив один донецький професор, до якого батьки возили цього хлопчика. Час вимагає бути в курсі всіх досягнень, спілкуватися із визнаними у світі неврологами. Адже навіть перебіг однакової хвороби у кожного різний. Тож дуже важливим є індивідуально підібрана кваліфікована програма лікування.
Мирослава КОСЬМІНА,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Ніна НИКИТЮК закінчила Тернопільський медичний інститут. З 1988 року – дитячий невролог, потім завідуюча відділенням Волинської обласної дитячої лікарні.