На Волині залишилися культові споруди, які не використовуються як храми. У селі Сокіл Рожищенського району стоїть напівзруйнований костел Петра й Павла. Згідно з історичними джерелами він збудований понад сто літ тому – у 1907-му році. На фронтонах храму лелеки звили гнізда і кожної весни повертаються сюди з теплих країв. Костел пережив дві світові війни, і кожна залишила свої сліди. Він має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.– У мурах нашого костелу залишилася страшна пам’ять про Першу світову війну, – розповідає місцевий житель Микола Сасовський. – Це друга культова споруда на території України, в стінах якої є два снаряди. Під час Брусиловського прориву 1916 року обстрілювали село. Зараз важко встановити чиї саме війська. Один снаряд пролетів через дах, пробив стіну і так там і залишився. Його видно з вулиці. Добре, що не розірвався. Другий снаряд застряг всередині храму.
В роки Другої світової війни – у 1943-му – хтось спалив костел. Тоді поляки помстилися соколянам. Майже дотла спалили село.
Незабаром сокільський костел може отримати нове життя. Адже Микола Сасовський загорівся ідеєю організувати в селі українську церкву Київського патріархату.
– Костел передали нашій церковній громаді для реставрації у постійне користування, – розповідає соколянин. – Приїжджала комісія з єпархії та обласної ради. Ми вже підготували всі документи на його реконструкцію. Буде громада, то з’являться кошти на реставрацію, це ж все для блага нашого села. Храм лишиться для наступних поколінь, а так він зруйнується. Прихильники української церкви в селі є, але більшість з типовою позицією: “Ти, Миколо, роби, а ми потім приєднаємося”.
– На території костелу є цегляна їдальня, чотири дерев’яні будиночки, які треба відремонтувати, і в перспективі можна оздоровлювати дітей, адже поряд є річка, ліс. Буде прекрасний християнський табір, – ділиться планами сільський підприємець. – Дітей з Луцька возять в інші області. Це ж економічно не доцільно. А можна ж їх оздоровлювати всього за 50 кілометрів від обласного центру.
Кость ГАРБАРЧУК,
Волинська область
Comments: |