Багатство нажили,а щастя втратили
Підпис відсутній
Жінки тепер у селі, як десь зберуться до гурту, то все частіше заводять мову про Оксану:
– І чого вона так змарніла? Завжди ходила “цвітуща”, весела, а це, як у воду опущена. Що їй бракує? Хату яку вистроїли, і в хаті, як у олігархів. Дочка аж у Києві вчиться. Хіба втомилася без чоловіка – він усе по заробітках. Але то вже як вибереш: чоловіка біля своєї спідниці й злидні чи багатство, але без нього.
– А який толк з мого? Ні до роботи, ні до кохання – одно горілку п’є, хоч би залився вже нею, – не одна тоді нарікає.До Оксани ці розмови теж доходили. Але вона робила вигляд ніби нічого не чує і не знає. Лише як залишиться наодинці, то від сліз аж заливається. А у хату, обставлену дорогими меблями, і йти не хоче – там їй вити хочеться. Ото й вишукує собі хоч якусь роботу, аби лише надворі. Коли ще Леся з нею була, то життя зовсім іншим здавалося. Тоді вона й усієї правди не знала, і жила надією, що рано чи пізно Петро повернеться додому. “Доньку вивчимо, заміж віддамо – і вже забудеш про заробітки”, – не раз говорила чоловікові.
Оксана й гадки не мала, як усе повернеться. Вона якось було зауважила, що Петро в тих рідких приїздах якийсь холоднуватий. Раніше бувало, як заявиться, то такий запальний до кохання, аж дивувалася його силі та бажанню. Але вирішила, що роки беруть своє, та й спрацьований він у неї.
Ще як тільки вони побралися, то Петро працював у райцентрі на комбікормовому комбінаті, купили хатину собі у селі в хорошому місці – на горбку біля річки. Тоді й фундамент зробили і коробку звели для нової хати. Не раз чула від людей, що їй пощастило з чоловіком: хазяйський, жінку й дитинку глядить, не совається по буфетах. Оксана і сама знала, що то правда – любив він її і шкодував дуже. Але тут усе почало валитися: колгоспи зникали, заводи зупинялися. Зарплати вистачало лише на хліб. А Леся вже у школу пішла. Думали про другу дитину, а сталося так, аби цій раду дати. А коли Петра відправили у відпустку за свій рахунок, то він геть підупав духом і все бідкався, як тепер житимуть.
***
Якось, повернувшись з району, Петро обнадійливо сповістив:
– Зустрівся з Олегом, він пропонує їхати на заробітки до Москви із його швагром. Каже, в місяць можна до тисячі доларів заробити. Що скажеш?
Оксана задумалася. Ніби якийсь просвіток побачила, та в душі засумувала: доведеться залишитися самій. Петро відчув її тривогу і відразу додав:
– Мені хоча б заробити, щоб хату докінчити. Я не бачу іншого виходу.
Оксана теж його не бачила.
Перші місяці без Петра було дуже важко. Інколи здавалося, що більше не витримає, тоді думала: “Хай лише повернеться, більше не пущу його на заробітки”. Та коли чоловік приїхав додому з подарунками й грішми, обласкав її, а згодом накрив хату модною черепицею, вирішила, що варто потерпіти.
Так спливали роки. Не зогледілися, коли донька й школу закінчила. Звиклися обоє до життя в постійній розлуці. За цей час настаралися на гарну хату, машину, а доглянутий двір влітку потопав у квітах. Правда, останні п’ять років Петро працював у Києві і додому приїжджав уже й на великі свята. Оксана не раз просила чоловіка залишитися, мовляв, усе є, подумай про здоров’я. Але чула від нього, що треба ще Лесю вивчити. Тим паче, що дитина хоче до столичного вузу поступати, а там життя дороге, та й, певно, доведеться за навчання платити. І вона погодилася.
Леся таки поступила в медичний університет. Оксана з Петром дуже раділи, хоча з її від’їздом великий будинок опустів геть. Та й Петро не завжди тепер у свята приїжджав – за роботою світу не бачив. Він мав аж три бригади – усі контролювати треба. Леся якось навіть сказала:
– Тату, а може нам продати хату й купити десь під Києвом.
– Дитино, що ти таке говориш? – розпалилася Леся. – Я тут життя прожила і скільки сили вклала, аби все до ладу довести.
– Мамо, і там все зробиш, але з татом будете разом, правда? – звернулася до батька.
Петро зам’явся і невпевнено додав:
– Треба подумати.
***
Леся ніяк не погоджувалася їхати з друзями на Десну, хоч дуже кортіло відпочити. Та коли подруга Таня мало не в останню хвилину сказала, що з ними їде Дімка з другої групи, Леся швиденько почала збирати рюкзак. Вона відчувала, що подобається йому, а про її почуття годі й говорити – закохалася з першого погляду.
День видався, як на замовлення, травнева краса додавала ще більше емоцій. Їхню компанію було чути на весь придеснянський берег: сміх, пісні під гітару. Надвечір Дімка попросив Лесю пройтися понад берегом до лісу. Такою щасливою Леся не почувалася ніколи. І тут перед ними опинилося біляве хлопченятко. Вони зупинилися. Хлопчик видався говірким і розповів, що він приїхав сюди з татом і мамою, а літом тато повезе його на море. Дитину покликала молода жінка, і Женя, як він назвався, побіг до гурту, що зібрався біля “модної” палатки. Хлопчик підбіг і скочив на руки чоловікові, який піднявся йому назустріч. Леся завмерла – це її батько. Дівчина, як заворожена, направилась у бік тієї компанії.
– Лесь, ти куди? – Діма нічого не міг зрозуміти.
Коли Петро, тримаючи на руках хлопчину, побачив перед собою Лесю, здалося, він втратив дар мови. Вони дивилися одне на одного, не зронивши слова. Леся прошипіла: “Яка ж ти падлюка!”, та кинулася геть. Її піймали біля самої Десни. Дівчина плакала і кричала, що нікого не хоче бачити. Істерика не припинялася…
***
Коли Оксана почула від Петра по телефону, що Леся потрапила у психлікарню, мало не зомліла. Вона вмить зібралася і, попросивши сусідку, щоб та попорала худобу, поїхала в місто, а звідти – до Києва. В селі усі говорили, що Леся попала в аварію – так, як сказала Оксана сусідці. Чого лише не передумала вимучена невідомістю Оксана у дорозі. Що, що могло статися?! Мо’ від науки – тягнула усе на відмінно, а може її згвалтували – й аж злякалася цієї думки.
Коли побачила на вокзалі геть посивілого Петра, зойкнула:
– Що трапилося?
– Прости мене... – чоловік впав перед нею навколішки.
…Як вона тоді теж не потрапила у “психушку”, Оксана й тепер дивується. Наче уві сні слухала Петрову сповідь про якусь жінку, дитину, про те, що він ніяк не міг признатися у цьому. Вона лише виразно пам’ятає, як з лікарні поїхала у Лавру, як молилася біля ікон і мощей святих. На Петра, коли той приїхав на вокзал випровадити її додому, не могла дивитися – вмить зрозуміла, що перед нею чужий чоловік. Давно чужий.
– Ніколи більше не потрапляй мені на очі, – лише й змогла вимовити.
Село ще більше “загуло”, лишень довідалося, що Оксана продає будинок. Як поміняти такі хороми на однокімнатну квартиру? І що вона у тому городі робити буде? Як Петро дозволив – стільки здоров’я віддав, щоб так розжитися. А може, якого хахаля завела і сюди встидно привести? Теревенили що завгодно. Оксані було байдуже. Вона не могла більше жити у цьому будинку, вибудованому на брехні та зраді. І ще й матиме гроші, аби довчити доньку. Їй тепер нічого не треба, аби заробити, як колись, на хліб і мати за що дістатися до монастиря – вона мусить вимолити в Бога для доньки здоров’я і щастя…
Олеся ХАРЧУК