Теребовлянські склодуви дарують українцям свято

В Оксани ОЛЕКСЯК, як і в її колег-художниць, є авторські роботи

В Оксани ОЛЕКСЯК, як і в її колег-художниць, є авторські роботи

Слава про теребовлянських склодувів, що на Тернопільщині, линула ще в радянські часи по всіх республіках колишнього Союзу. Ще б пак! Адже фабрика ялинкових прикрас у цьому невеличкому містечку входила у трійку найбільших постачальників святкової продукції. Нині традиції місцевих майстрів підтримує приватне підприємство. Іграшки підкорили не тільки український ринок, але вже і європейський. Притому всі вони – ручної роботи. Тому неповторні, гарні, позитивні!60 відсотків іграшок з Тернопільщини їдуть у Європу
Юрій Дзюбан у 1980-х роках працював на Теребовлянській фабриці майстром. На підприємстві трудилося до тисячі працівників, були великі ринки збуту продукції. Однак невтішні дев’яності наклали свій відбиток на підприємство, як і на багато інших в Україні, які почали занепадати. Тож Юрій Іванович ви-рішив організувати власну справу. І у 2003 році заснував товариство “Орбітал”.
– Чому “Орбітал”? Бо наші іграшки мають форму кулі. Це символічна назва. Крім того, вони продаються не тільки в Україні, але й за кордоном, – розповідає про сімейний бізнес син Юрія Івановича Олександр. – Процес виготовлення прикрас особливий. Переважає ручна праця. Наші склодуви – люди з досвідом, які у цій галузі вже по 20-30 років. Після того, як іграшка набула форми кулі, її посріблюють, фарбують і розмальовують.
ТзОВ “Орбітал” працює  цілий рік і не простоює. Виручає європейський споживач, оскільки 60 відсотків продукції закуповує Польща. Майстрині щороку придумують нові малюнки, у яких переважають українські казкові персонажі. Хоча, наприклад, нинішнього сезону є попит на східний орнамент. Щоб не пасти задніх, спеціалісти “Орбіталу” беруть участь у різноманітних виставках. У 2005 році вибороли звання “Кращий виробник ялинкових прикрас в Україні”, а у 2006 підприємство отримало нагороду за кращу колекцію на виставці “Різдвяний подарунок”.
– Щоб йти в ногу з часом, набути досвіду, ознайомитися з віяннями моди, беремо участь і в міжнародних виставках, – зауважив Олександр. – Зокрема в найбільшій – у Франкфурті-на-Майні.
Зелену красуню прикрасили у стилі... Степана Бандери
– А хто диктує моду на ялинкові прикраси?
– На європейському ринку – це Німеччина. Кожного року є нові гами кольорів. Хоча важко порівнювати німецькі виставки з нашими. Скажімо, у нас тепер модні іграшки з чорним опалом. У німців це вже в минулому. Цього року популярні класичні кольори – червоний, золотистий, білий. Подобаються замовникам іграшки з відтінками шоколадного, фіолетового, рожевого опалу. Нашим майстриням вистачає фантазії, ідей. Тому  ми не займаємося плагіатом – усе своє, рідне, від душі. Звісно, ідеї працівників стимулюються заробітком.
Тому за шість років іграшка стала конкурентоспроможною.
– Коли буваєте на виставках, чи хочеться придбати якусь прикрасу за кордоном?
– Так, я люблю милуватися продукцією інших виробників. Вона неповторна, у кожного свій почерк. Але вдома принципово прикрашаю ялинку тільки своїми іграшками. Наприклад, минулого року в нас була ялинка імені Степана Бандери, бо на ній переважали тільки два відтінки – червоний і чорний, як кольори на прапорі українських націоналістів. Було дуже гарно. Цьогоріч також з дружиною придумаємо щось оригінальне, від серця.
На Новий рік працівники вдома ялинки                       не ставлять
 Сьогодні підприємство “Орбітал” відправляє свою продукцію не тільки по Західній Україні, але і в  Харків, Полтаву, Миколаїв, Херсон.  Сподіваються, що замовників буде ще більше, адже товариство, як чесний і порядний партнер, задекларовані у лютому відпускні ціни не підвищувало, вантаж відправляє вчасно. Ретельно підходить і до особистих замовлень. Скажімо, в часи Помаранчевої революції випускали тематичні іграшки. Сьогодні асортимент прикрас становить понад 300 найменувань. Одних тільки тигриків скільки! А ще годинник, який відлічує останні хвилини старого року, казкові квіти, птахи, звірі, різноманітні візерунки на іграшках прикрашатимуть не одну українську оселю. У кожен виріб вкладена душа, тому від них віє теплотою, позитивом. Хоча, як зізналися майстрині, багато хто з них вдома ялинки принципово не встановлює. Бо хочеться бодай кілька святкових днів пожити... без іграшок. Адже минуть торжества, і колектив знову запрацює. За рік “Орбітал” може випустити їх аж мільйон штук. І кожна проходить не через одні руки. Уляна Козак каже, що до деяких прикрас доводиться повертатися до десяти разів: наноситься один візерунок, підсихає, потім інший... І так кілька відтінків. Тому інколи за день може розмалювати 40 кульок, а часом – лишень 30.
Розрахована продукція теребовлянських склодувів на середнього споживача. Хоча, наприклад, на міжнародних виставках можна побачити й іграшки, обрамлені золотом та дорогоцінним камінням, які коштують тисячі євро.
– Ми також маємо ліцензію на використання дорогоцінних металів, – зізнається Олександр. – Однак акцент робиться на середній клас. Наша продукція пройшла всі експертизи, вона екологічно чиста, бо виготовлена зі скла. Сировина переважно імпортна, але відповідає всім нормам. Тому я думаю, незабаром українець все ж надаватиме перевагу якісному товару, а не ширпотребу, китайській пластмасі незрозумілої якості. За цим, мабуть, має стежити і держава, підтримуючи власного виробника і контролюючи, що ввозиться в Україну.
Родина Дзюбанів, окрім того, що організувала таку красиву справу, яка дарує людям свято,  займається ще й благодійністю. У Теребовлі нам розповіли, що підприємство “Орбітал” стимулює гривнею кращих  учнів школи-інтернату, фінансово підтримує сиріт, до свят дарує діткам подарунки. Не відмовляє тим, хто потребує підтримки.
Марія ДУБУК,
Тернопільська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>