Найважча мова – українська?
І своїх п’ятьох дітей Петро Конашук привчає до праці. А ще – любити музику. Тому не дивно, що всі вони грають на багатьох інструментах. Їх батько возив велосипедом до музичної школи за 20 кілометрів за будь-якої погоди: і в сніг, і в дощ. Андрій та Олеся, які вже мають власні сім’ї, живуть у Шацьку. Вони – професійні музиканти.
– У нас і зять музикант, – додає Ніна Конашук. – Виграє аж на десяти інструментах! Вони там організували сімейний ансамбль. Важко, коли у хаті було аж три студенти. Починалися вихідні, і я варила, смажила, пекла аж три сумки наїдків, щоб дітям передати. Добре виручали гриби і ягоди, бо зразу ж у селі їх і приймали. Хоча той труд інколи був зі сльозами на очах. Правда, тепер маємо тільки одного студента.
Остап – гордість батьків, вступив до Київської консерваторії на державну форму навчання. Він на ти з багатьма музичними інструментами. Коли приїжджає в село, хата ніби сяє. Адже Остап у Конашуків – великий оптиміст і веселун, будь-кого підтримає і вселить надію. Крім того, щоб не обтяжувати батьків, навіть знайшов собі у Києві підзаробіток. А от менші – Тарас і Назар – поки що школярики. Але також мріють про музичну освіту.
– Я собі так думав: а чому про прекрасне мають дбати тільки в містах? Понад усе я хотів, щоб діти мали хліб духовний, були справжніми українцями, – зізнається Петро Андрійович. – Щоб вміли працювати, а, наприклад, у вихідні веселити молодь у селі. Аби знали своє коріння, що Конашуки в селі поселилися ще триста літ тому.
Тому не дивно, що господар активіст не тільки у житті села, але й небайдужий до долі держави. В часи Помаранчевої революції – учасник Майдану. Хоча про політику сьогодні воліє мовчати. Каже: “Без слів...” Не дивно, що у Ясному його називають щирим українцем. Хоча зізнається, що більше за родиною закріпилося прізвисько Остапи (так звали діда). І раптом Петро Андрійович питає:
– А як ви думаєте, яка мова у світі найважча?
– Складна – китайська, японська...
– Е, ні. Українська! Дивуєтесь? Поясню. Китайці свою мову знають, японці – також. А деякі українці своєї не знають, не говорять і знати не хочуть, – пояснює по-філософськи.
Такі, як Петро Конашук, за будь-яких обставин матимуть заробітки. Може, невисокі, зате, як він сам каже, чесні, при яких спиш спокійно, бо не вкрав. Наприклад, сьогодні великим попитом користуються його дерев’яні різьблені меблі.
– Але чоботар без чобіт, – додає дружина Ніна. – Вдома і те треба зробити, й інше прошу, але руки до домашніх стінок, шаф у нього не доходять...
– Зате інші задоволені, – усміхається своїми пишними вусами чоловік. – Але одне твоє прохання я виконав. Ти дуже хотіла лелеку, якого я одному замовнику виготовляв. От бачиш – і тобі такого ж вирізав.
Окрім хатніх меблів, мисничків, шкатулок, він запросто може зробити навіть музичний інструмент. Один такий, скрипку, зберігає вдома.
– У наших краях скрипки майстрували, а потім вигравали на них на різних торжествах. То зараз ремесло призабулося. Виготовити такий інструмент не так складно. Однак у мене немає пропарочної камери, щоб була скрипка якісною, тому я її видовбав з дерева. Найкраще для неї підходять клен та явір.
Що ж до інструментів, на яких грають його діти, то вони коштують дуже дорого. Тому дружна родина переконана, що потрібно дуже багато працювати, аби їх придбати.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |