Смерть під колесами «Мерседеса»

Ольга РАБЧЕНЮК вже другий рік шукає справедливості

Ольга РАБЧЕНЮК вже другий рік шукає справедливості

Жоден лист наших читачів не залишається поза увагою. Нас вразила трагічна історія жительки села Крайня Деражня Новоград-Волинського району Житомирської області Ольги Рабченюк. Читачка написала, що не хоче викликати до себе співчуття, а звертається “з надією, що зглянетесь на мій біль, на моє страшне горе. Я вбита горем мама – шукаю справедливості, мені більше немає до кого звернутися за допомогою”. Жінка переконана – її син загинув на пішохідному переході. А, мовляв, в ході слідства справу було сфабриковано таким чином, ніби хлопець потрапив під машину зовсім в іншому місці, за півтори сотні метрів від переходу. Проте найбільше запитань в цій справі викликає той факт, що білоруського водія українські міліціонери чомусь відпустили, навіть не з’ясувавши до кінця всіх подробиць ДТП. Мати загиблого юнака добивається правди, звинувачуючи слідчого міліції у фальсифікації. На своє звернення вона вже двічі – у березні і вересні цього року – отримала з Новоград-Волинської міжрайонної прокуратури “Постанову про відмову в порушенні кримінальної справи відносно слідчого міліції – за відсутністю складу злочину”.  Остання дискотека
Ми зустрілися з Ольгою Рабченюк. В хаті на етажерці – портрет юнака.
– Ось мій Саша, – жінка не може стримати сліз, – він був нашою надією, нашою гордістю. Ми раділи його успіхам. Син дуже добре вчився в школі. Поступив у Житомирський аграрний університет тільки завдяки своїм здібностям. Ви ж бачите, ми люди не багаті, я працюю бібліотекарем, чоловік їздить на заробітки в Москву. Як найкращого студента курсу, Сашу направили в Чехію на виробничу практику на три місяці. Він у нас був дуже працьовитий, сподобався тим людям, де проходив практику, і  йому навіть запропонували там роботу. Саша збирався перевестися на заочне відділення, щоб їхати на цілий рік. Першого серпня 2008 року приїхав додому на канікули, а через два тижні сталася ця страшна трагедія. Ми вже поховали сина, коли прислали документи для виїзду в Чехію…
15 серпня 2008 року 19-річний Олександр Рабченюк  поїхав велосипедом в сусіднє село на дискотеку. Тепер мати згадує: її серце відчувало біду, просила не їхати, а він лише віджартувався. О пів на десяту вечора вона передзвонила йому. Син відповів, що скоро буде повертатися додому.
– Трагедія сталася близько 22 години на автотрасі Київ-Чоп поблизу села Жеребилівка Новоград-Волинського району, – розповідає Ольга Аркадіївна. – Саша з велосипедом стояв на пішохідному переході, пропускав автомобілі, щоб переїхати дорогу. В цей час по лівій смузі траси у напрямку міста Новоград-Волинський на великій швидкості летів автомобіль “Мерседес”, за кермом якого був громадянин Білорусі, житель міста Кобрин Володимир Лютік. Він збив сина з велосипедом і переїхав. З водієм в машині була дружина, мені казали, що вона медик.
За словами матері, замість того, щоб спасти юнаку життя, ці білоруси взяли скаліченого ними хлопця з місця аварії, тобто від пішохідного переходу, перенесли за 145 метрів і кинули на проїжджу частину дороги. На тому місці, де насправді сталася аварія, лежав велосипед і були дві великі плями крові. За велосипед чи забули, чи не встигли перенести. Вони ж з місця трагедії втекти не могли, бо вся передня і ліва сторона їхнього автомобіля була розбита. Білоруси їхали відпочивати у Крим, то виходить, що їм дорога з битим автомобілем була закрита. Пізніше працівники прокуратури Ользі Рабченюк сказали, що ті білоруси дуже багаті люди. Володимир Лютік – директор нафтобази. Слідчий наступного дня битий “Мерседес” водію повернув і відпустив. 19 серпня 2008 року від отриманих травм Саша Рабченюк помер у лікарні.
Cин розповів подробиці ДТП 
– А далі розпочинаються незрозумілі речі, – пояснює жінка. – У справі місце зіткнення зафіксовано там, куди білоруси перенесли скаліченого сина. Пізніше зникають і реальні знімки ДТП, які нам через тиждень після аварії показував слідчий. За час слідства з велосипеда залишається металолом, автомобіль “Мерседес” з лівої смуги дороги переміщається на праву. З’являється «фантастична» швидкість як для “Мерседеса” – 79-82 кілометри на годину. Щоб зняти вину з білоруса і закрити справу, випливає якийсь невідомий вантажний автомобіль, який нібито переїхав Саші ноги. Минув уже рік, і я зрозуміла, що за смерть мого сина ніхто не буде покараний. Як мені жити з цим тягарем?
– Саша приходив до свідомості у лікарні і розповів, як все сталося, – продовжує вона. – Він стояв на пішохідному переході і чекав, щоб перейти через трасу. “Мерседес” зачепив його і збив. Я не говорю, що ті люди їхали вбити мою дитину. Але раз так сталося, спасіть мені сина. Мене тільки цікавить одне: для чого вони його носили? Чому не рятували? Та жінка говорила, що в неї троє дітей. Чому ж вона мою дитину не рятувала, а тільки допомагала чоловікові замітати сліди? Як вона може з цим жити? Син же просився і казав: “Врятуйте мене...” 
Білоруси хотіли показати, що збили хлопця не на пішохідному переході, а на трасі, наполягає Ольга Рабченюк. Тому цілком ло-гічним є наступне питання: яким чином біля цього переходу з’явилася калюжа крові та велосипед?
– Тієї ночі білоруси приходили в лікарню, – пригадує подробиці Ольга Аркадіївна. – Наступного дня вони попросили підписати якісь папери, що ми до них не маємо претензій. Домовилися зустрітися з ними в неділю зранку 17 серпня. Але, як з’ясувалося згодом, їх у міліції відпустили ще в суботу. Невже так швидко все з’ясували і ці люди поїхали в іншу державу? Це ж сталася дорожньо-транспортна пригода, а винуватця відразу відпустили.
Щоб врятувати Олександра, 46 людей (друзі, куми, знайомі, односельчани) здали кров. Всі сподівалися, що юнак буде жити. В ті драматичні дні до Ольги Аркадіївни телефонувало багато людей, цікавилися, як Саша, і пропонували допомогу. Один дзвінок вона дуже добре запам’ятала:
– Якась жінка зателефонувала, я навіть спочатку не зрозуміла, хто це. Вона пояснила, що це Ганна, дружина водія “Мерседеса” Лютіка, і запитала, чи прийшов до свідомості Саша і що сказав? Її найбільше цікавило, що міг розповісти нам син. Більше дзвінків від них не було. Коли ми поховали сина, то стали все пригадувати і з’ясовувати.
І після цього розпочалися ходіння по муках. Ольга Рабченюк написала десятки листів у різні правоохоронні інстанції, намагаючись з’ясувати істину.
Але згідно з усіма офіційними висновками, хлопець загинув не на пішохідному переході, а за півтори сотні метрів від нього. Виходить так, що вбита горем мати просто придумала це все. Але ж яким чином там опинився Саша, коли польова дорога до свого села починається якраз навпроти переходу. Який сенс було хлопцеві їхати далі і для чого. На логічне запитання: чому слідчий відпустив водія-винуватця, жінка так і не отримала чіткої відповіді.
В “Постанові” слідчого Новоград-Волинської міжрайонної прокуратури від 10 вересня цього року сказано так: “Було викликано експерта-автотехніка, який провів відповідні дослідження та пояснив, що причиною виникнення ДТП є невідповідність дій велосипедиста вимогам Правил дорожнього руху. Після проведення всіх можливих слідчих дій по встановленню причини ДТП було прийнято рішення про повернення документів водію автомобіля “Мерседес” – Лютіку В.” Отже, говорячи не протокольною, а нормальною мовою, винуватець цієї аварії – 19-річний Олександр Рабченюк. Він же нічого вже не зможе ні підтвердити, ні спростувати…
Кость ГАРБАРЧУК,
Житомирська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>