Коли мотор у грудях дає збій…
Ірина СІЧКАРУК
Як попередити або пережити інфаркт – радить лікар-кардіолог Ірина Січкарук
Кажуть, якщо на серці шкребуть кішки, значить, потрібна валеріанка. Напевне, “кішки” – найлегший варіант того, що може статися. Адже статистика вперто твердить, що смертність від серцево-судинних хвороб у людства на першому місці. Все більше молодих і повних сил людей опиняються на лікарняному ліжку. І якщо раніше лише 70-літні знали, що таке інфаркт, то тепер за серце хапаються навіть 30-річні. Отож, усе, що потрібно знати про цю хворобу, розповідає лікар-кардіолог палат інтенсивної терапії кардіологічного відділення Луцької міської клінічної лікарні Ірина СІЧКАРУК.Сальце любити – у групі ризику бути
Що ж саме відбувається з нашим серцем при такій хворобі? Як пояснила Ірина Миколаївна, інфаркту міокарда передує закупорювання тромбом кровоносної судини. Кров перестає поступати у певну ділянку серця, яка відмирає, – тобто стається інфаркт.Тромби в артеріях серця формуються на місці розриву атеросклеротичної бляшки, яка утворюється з холестерину. Отже, левова частка усіх серцево-судинних патологій виникає на грунті атеросклерозу – хвороби, яку ми самі собі “заробляємо” їжею, багатою на жири, та малорухливістю.
– Можна виділити п’ять основних факторів ризику, через які людина впритул підходить до серцево-судинної патології, – каже пані Ірина. – Ожиріння, підвищений артеріальний тиск, обмеження фізичної активності, куріння і порушення холестеринового обміну. Холестерин виробляється в організмі з тваринних жирів. Тому слід обмежити до мінімуму споживання таких продуктів як сало, свинина, жирні масло та сметана, тверді сири, яйця, солодощі… І навпаки, дуже корисними є риба, навіть найжирніших сортів, оливкова та соняшникова олія, які містять корисні складники, здатні виводити холестерин із судин.
А от, наприклад, при ожирінні найнебезпечнішим є відкладання жиру у ділянці живота (абдомінальне ожиріння). Грубо кажучи, якщо об’єм талії у чоловіка став більше 102 см, а у жінки – понад 88 см, то треба негайно сідати на дієту. Потрібно знати, що абдомінальне ожиріння є фактором ризику ще й для розвитку цукрового діабету. Значно пришвидшується розвиток атеросклерозу і у людей, які курять. До речі, у чоловіків-курців хвороба часто впливає на нижні кінцівки. Насторожити мають, скажімо, постійно холодні ноги. Окрема велика і нині дуже розповсюджена проблема – підвищений артеріальний тиск. Він має бути нижчим, ніж 140/90 мм рт. ст.
Отож, якщо людина має зайву вагу, полюбляє сальце і жирне м’ясце, знає, що таке гіпертонія, а на роботі частіше сидить, аніж ходить – вона вже у групі ризику. Тому лікарі наголошують, що варто періодично перевіряти рівень холестерину та артеріального тиску.
Біль віддав у щелепу – «захворіло» серце
Як це не прикро констатувати, але раптова коронарна смерть при інфарктах – явище досить поширене. Особливо на фоні стресових ситуацій. Адже коли говорять, що серце надривається від горя – це не тільки метафора, а й цілком реальний медичний діагноз. Проте, як розповіла Ірина Миколаївна, дивують ті хворі, які можуть тиждень(!) з інфарктом вдома сидіти. До лікарні вони все одно потраплять, але із безліччю важких ускладнень.
– Найчастіше симптомами інфаркту міокарда є пекучий, стискаючий біль у загрудинній ділянці або області серця з віддаванням у шию, нижню щелепу, ліву руку, плечові суглоби, між лопатки, – каже лікар-кардіолог. – Рідше інфаркт міокарда може проявлятися у вигляді задишки, клекотливого дихання, раптово виниклого неритмічного серцебиття. Ці симптоми можуть супроводжуватись підвищеною пітливістю, різкою загальною слабістю. Ще рідше трапляється поєднання одразу двох патологій: інфаркту та інсульту. Але тим не менше, якщо запекло у грудях, не треба сидіти цілий день, тримаючись за серце, і думати, що ось-ось мине, краще викликати швидку допомогу. Адже у даному випадку дорога кожна хвилина. Від перших проявів серцевої хвороби має пройти не більше шести годин – це оптимальний час для того, аби розчинити тромб. Власне тромболізис є одним із найефективніших методів нехірургічного лікування гострого інфаркту міокарда. Він дозволяє зменшити розміри інфаркту і часто врятувати життя. І одним із перших на теренах Західної України цей метод почав широко застосовуватись саме у Луцькій міській клінічній лікарні, де з 2005 року функціонує Центр кардіоваскулярної патології та тромболізису, очолюваний професором Андрієм Ягенським. На жаль, значна кількість пацієнтів звертаються за медичною допомогою запізно, іноді через 48-72 год, коли проведення тромболізису вже є недоцільним.
Ще одним методом лікування інфаркту є малоінвазивні хірургічні втручання на коронарних судинах. При таких операціях через судину вводиться стент у вигляді пружинки чи зонтика. Він розкривається у місці тромбу і відновлює нормальну циркуляцію крові. Якщо стент ввели у закупорену судину протягом півтори години від появи загрудинного болю, такі пацієнти матимуть найкращі показники до оздоровлення. Але наразі подібні «швидкі» операції в Україні роблять лише у Києві та Донецьку. Тому альтернативою хірургічному лікуванню, як пояснила Ірина Січкарук, у нас залишається тромболітична терапія. Проте, у плановому порядку «обстежити» і при необхідності «пролікувати» судини серця за допомогою малоінвазивної кардіохірургії є доступним практично в кожному обласному центрі.
Певна річ, інфаркт – це не вирок. Люди повертаються до нормального життя, правда, пам’ятаючи, що на їхньому серці вже є рубець. І аби не мати ще одного, треба берегти цей невтомний мотор у грудях.
Мирослава КОСЬМІНА