Надоїла вручну за рік аж 13 тонн молока!

Надія НОВОСАД

Надія НОВОСАД

У Дрозднівській сільській радій Ковельського району Волині корів під ніж не пускають. Тут майже у кожному дворі одна, дві, а то й чотири годувальниці. Не дивно, що по сільській раді минулого року одноосібники продали аж 400 тонн молока. Одна з таких господинь – Надія Новосад.У Дрозднях колись було велике сільгосппідприємство. Про утримання кількох тисяч свиней ще й зараз згадують. Тепер свинарники напіврозвалені, поросли бур’янами. 
– Нам нічого не залишалося, як забрати свої земельні паї і налягти на власне господарство, – розповідає Надія Миколаївна. – Почали самостійно хазяйнувати. Нині маємо весь сільськогосподарський реманент: сівалку, картоплесаджалку, картоплекопач, на три сім’ї спільний комбайн. Засіваємо поля як доведеться. З буряками зав’язали, бо невигідно. Минулого року насіяла моркви, але не продала. Худобі згодувала. Тому мусимо ниву засівати зерновими. Хоч якийсь толк. 
Біля Новосадів-старших живе ще й донька із зятем. Молоді вирішили жити в селі, хоч мають квартиру у Ковелі. Тут, у Дрозднях, вчителюють, тут хочуть збудувати хату. Тому допомагають батькам по господарству. А утримує дружна родина аж чотири корови, бичків, коней, свині, птицю. Тупцяти є біля чого. 
– А навіщо ж коні тримаєте, якщо техніка є?
– Не може чоловік без них обійтися. Дуже любить. Дрібну роботу найкраще коником виконувати. Та й поїхати на возі десь у ліс зручно, – зізнається господиня. 
А вже біля корівок ходить Надія Миколаївна. Прокидається зранку о п’ятій і вручну за кілька хвилин видоює аж чотири годувальниці. Каже, що деколи дуже болять руки. За травень вона продала державі 1869 кілограмів молока, за червень – 1752. Минулого року здала аж 13 тонн! І це стільки видоїла вручну? За свої труди за рік отримала лише 14 тисяч гривень. Весь домашній бюджет ретельно розписаний у блокноті. От тільки бідкається, що молоко продають селяни дешевше за воду. Всього по гривні за кілограм. А як натрудитись треба!
– А чи не мрієте про доїльний апарат?
– Якби ж то стабільність була. А то подейкують, що молокозаводи зменшують потужності. Чи то правда, чи тільки плітки розпускають, щоб збити ціни на нашу продукцію – невідомо. Та й “Комо”, яке у нас купує молоко, вже почало людям заборговувати. Є затримки виплати навіть отих мізерних коштів. От і похазяйнуй. А доньку треба вчити, та й другій допомогти хочеться, бо будуватися надумали. А самим за що жити? 
Клопоти, клопоти, вічні селянські клопоти... Хіба відомі вони тим, хто наживається на трудягах? 
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>