Патріарх Кирило відвідав «Ноїв ковчег» у Луцьку
Були біля храму Всіх святих землі Волинської і мітингувальники
Вже давно у пресі повідомлялося, що Патріарх Московський і всія Русі відвідає Західну Україну, зокрема Рівненський кафедральний собор Української православної церкви, Корецький та Городоцький монастирі. А вже потім – Луцьк. Однак у неділю у ЗМІ з’явилася інформація, що маршрут Патріарха може змінитися, оскільки в Рівному можливі провокації. Та попри засторогу влади Патріарх Кирило все ж відвідав рівненських віруючих.І вже о 16-й годині у понеділок його чекали в Луцьку. Ще задовго до цього рух на вулиці Соборності був перекритий, а біля пристосованого храму Всіх святих землі Волинської (поряд будується величний, неповторної архітектури собор) зібралося до 10 тисяч віруючих не тільки з Луцька, але й зі всієї Волині. Були представники з сусідніх Рівненської області та республіки Білорусь. Прийшли на цю зустріч і представники влади – голова облдержадміністрації Микола Романюк, голова облради Анатолій Грицюк, приїхало чимало народних депутатів України. Віруючі скандували “Кирило – наш Патріарх”. А на місці, де ще нещодавно стояв цирк (перед візитом його забрали з цього місця) розмістилися прихильники Київського патріархату. У натовпі виднілися прапори об’єднання “Свобода”. Люди вигукували: “ Геть московського попа!”, “Наш Патріарх – Філарет”, на плакатах написи – «КГБ-ФСБ-РПЦ», «Українські святині – українцям!». Хтось із віруючих зауважив: “Отак на “шару” й пропіаряться... Ми ж не мітингували, коли Філарет до Луцька нещодавно приїжджав...” Виступи мітингуючих заглушувалися церковними піснеспівами “Господи помилуй...”.
Луцьк зустрів Патріарха дрібним дощем, доріжкою, встеленою зеленою травою, білими гладіолусами та ліліями. Як зазначив митрополит Луцький та Волинський Ніфонт, минуло 19 років, як з пастирським візитом приїжджав на Волинь спочилий Патріарх Олексій II.
Спочатку Патріарх Кирило відвідав пристосоване приміщення храму Всіх святих землі Волинської, де вклонився місцевим святиням. А згодом звернувся до віруючих з промовою.
– Ваш владика сказав, що ніколи я не бачив такого храму (пристосоване приміщення асоціюється у віруючих з Ноєвим ковчегом – авт.). Він правильно сказав. Та я ніколи не бачив і таких сяючих очей, таких відкритих облич, таку велику кількість людей. Але ж не стіни прикрашають храм, а люди є окрасою. І колись у цьому пристосованому храмі буде музей історії, яка розповідатиме нащадкам про силу віри жителів Луцька, про їхню вірність Церкві та Христу, – зауважив високий гість.
У подарунок для храму Патріарх передав ікону Казанської Божої Матері, щоб охороняла наше місто. Водночас він нагородив владику Ніфонта “за пастирські труди, за любов до народу свого, за молитви і в знак своєї вдячності” святою Панагією – образом Цариці Небесної. А митрополит Волинський і Луцький Ніфонт вручив Патріарху ікону Волинської Божої Матері. Віруючі проспівали Патріарху Кирилу “Многоліття”. У цей же день він поїхав у Володимир-Волинський район, де більше тисячі літ тому бував рівноапостольний князь Володимир, хреститель Київської Русі, і де у Зимненському жіночому монастирі зберігається його шлюбна ікона. Тут Патріарх побував у жіночому монастирі, настоятелька якого матушка Стефана є вихованкою Патріарха, відвідав Свято-Успенський собор у місті Володимир-Волинський. А завершив свій візит у Свято-Успенській Почаївській лаврі, що у Тернопільській області, де 5 серпня відбулася Всеношна та Божественна літургія.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО