І він, і його дружина Тетяна із сім’ї військових. Роман закінчив у Росії вище командно-військове училище, служив у Ковелі.
– Однак у 90-ті роки родина ледь виживала, бувало, що заробляв усього по вісім доларів, а треба було утримувати сім’ю. І я вирішив піти з армії, – розповідає колишній військовий. – Пробував вирощувати гливу. Не поталанило. Оскільки волиняни все ж надають перевагу лісовим боровичкам та лисичкам, і всі люблять їх збирати в лісі, а не купувати на базарі, то моя справа стала збитковою. А дружина дуже кохалася в квітах. І ця любов перемогла. Ми вирішили започаткувати родинну справу. Хоч попервах було ой як важко! Всі наші присадибні ділянки і наділи наших батьків пішли під квіти. Перший рік пропрацював у збиток, бо бракувало досвіду. Я закупив хризантеми, але не знав технології вирощування. Рослини вигнали висотою 2,5 метри і... замерзли. Нічого не продав, але й не розчарувався. Наступного року в Польщі знайшов фермера, який займається таким бізнесом. Той все мені розповів, поділився секретами вирощування. Але якийсь прибуток я отримав тільки на третій рік свого господарювання.
Спочатку на плантаціях рослин працювала тільки родина Романа Яціва. Лише згодом почали наймати односельчан для роботи у теплицях. І тепер у рік продають 150 тисяч рослин у горщиках, у каталозі продукції – до 30 найменувань різних сортів. Найулюбленіша квітка господаря – все ж хризантема. Чому? Бо її, як запевняє Роман, важко вирощувати. Й не кожен квітникар за це візьметься. Тому й конкуренція менша. Серед інших – бегонія, петунія, пеларгонія, жоржина та інші. Сезон у теплицях починається в січні, коли рослинки висівають. Коли площі в теплицях звільняться, висаджують багаторічні осінні квіти. Продають їх аж до листопада. А після цього сезону в теплицях профілактика: їх обробляють від шкідників, лагодять, завозять спеціальні грунти (40 тонн землі), дбають про торфобрикети для опалення. І так щороку.
Родина придбала спеціальний автомобіль (адже продукція в них специфічна, потребує делікатного транспортування) й оптом продає квіти по всій Україні. Цього року навіть цін не піднімали, щоб втримати покупця.
– А чи вплинула криза на платоспроможність населення?
– Люди як купували квіти, так і купують. Адже кожен хоче свій дім, офіс чи вулицю, балкон чи альтанку бачити гарними, обсадженими рослинами, які аж бринять різнобарв’ям. Навіть мої односельці не обходили наш дім і купували саджанці. Мабуть, у дворах більшості жителів Колодяжного є наші хризантеми чи жоржини, – розповідає Роман.
– А що ж у планах?
– І далі розвивати господарство. Наприклад, цього року одну теплицю засадили десертною полуницею, яка плодоносить до пізньої осені. Хочемо вивчити, як вона піде на ринок, чи буде толк і віддача. Взяли для фермерського господарства 17,5 гектара землі. Маємо намір розвести плантацію з помідорів. Це той продукт, який люблять українці, і думаю, що матиме попит. Безперечно, і далі вирощуватимемо квіти. А ще хочемо закласти розсадник декоративних рослин .
Марія ДУБУК, Волинська область
Фото автора
Comments: |