Вже тричі садили картоплю
– Кабани довели людей до такого стану, що скоро наші селяни ночуватимуть на полі, – розповідає діловод Морочненської сільської ради Світлана Нагай. – Люди залишилися без картоплі, без зерна. Свині просто знищують весь урожай на полі і щоразу все ближче до села. Наші жителі звертаються в сільську раду, а ми їм нічим допомогти не можемо. Полювати на диких кабанів не можна, штрафи величезні. Вже є такі сім’ї, які залишилися без картоплі, бо свині все перерили і витоптали на земельних ділянках. Більшість селян не мають роботи, тож особисте підсобне господарство для них – основне джерело доходу.
Люди намагаються боротися з нашестям диких свиней різними способами: ставлять опудала, відкриті банки з хлоркою, огороджують земельні ділянки. На городах за селом прив’язують собак, але кабани їх не бояться. Один селянин почепив на стовпа увімкнений радіоприймач. То свині навіть того стовпа підрили. В Морочному в меліоративному колодязі знайшли дохле порося кілограмів двадцять.
– Збитків ніхто не підраховував, – розповідає сільський голова Новорічиці Петро Андрушко, – але деякі наші селяни, починаючи з весни, вже тричі садили бульбу. Кабани урожай пшениці також можуть знищити. На сесії районної ради сільські голови ініціювали розгляд питання про набіги диких свиней. В районі працювала постійна комісія обласної ради. Поки що позитивних результатів немає.
– У селі Неньковичі пошкоджено вісім сільськогосподарських угідь,– скаржиться землевпорядник сільської ради Василь Пархомчук. – Люди чергують щоночі і палять вогнище, щоб якось відлякати тварин.
Директор Зарічненського держлісгоспу Петро Дука пояснив, звідки в їхніх лісах з’явилися дикі вепри:
– У 1994 році в Мутвицькому лісництві було створено зоологічний заказник для відтворення диких звірів. Останні роки були дуже сприятливі для поголів’я диких кабанів. Їх розплодилося чимало, але зараз їм не достатньо кормів, тому вони ідуть на людські городи поза межами заказника. Тому цю проблему потрібно вирішувати на обласному рівні. В нашому районі працювала профільна комісія обласної ради. Ця територія як мисливські угіддя не була ні за ким закріплена. Полювання на території заказника заборонене. На найближчій сесії обласної ради повинні розглянути питання й ухвалити рішення, щоб передати це лісництво як мисливські угіддя приватному мисливському господарству. Я знаю, що вони вже завезли 5-6 тонн зерна для підкормки свиней. Думаю, за півроку-рік це питання владнається.
Хто допоможе селянам?
В районі розповідали, що на найближчу сесію обласної ради також виноситься питання про зміну статусу заказника із зооло-гічного на біологічний. Таке законодавче рішення дозволить на цих територіях полювати на диких кабанів і таким чином регулювати їхнє поголів’я.
Намагаючись з’ясувати, хто може допомогти селянам, звернувся у Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства. Там мені пояснили, що це об’єкт природозаповідного фонду і заказник місцевого значення, ним опікується управ-ління охорони навколишнього природного середовища.
Перший заступник начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища у Рівненській області Володимир Чуб пояснив:
– Ми проти того, щоб ліквідовувати заказник. Сьогодні політика нашої держави направлена на збільшення заповідного фонду. У нас немає ніяких матеріалів про те, що чисельність кабанів стала загрозливою. Потрібен виважений науковий підхід. Створити робочу групу, провести таксацію диких свиней, тобто визначити їхню реальну чисельність в межах заказника. Його територія приблизно чотири тисячі гектарів, але ж кабан вже з’явився поза межами заказника. Там же можна проводити відстріл і вирішити цю проблему. З іншого боку, не обов’язково їх відстрілювати, а виловити і переселити. Це вимагає чималих коштів. Цим повинно займатися управління лісового господарства.
Яким чином можна допомогти поліським селянам, які зазнали значних збитків? У цивілізованих країнах громадяни страхують все. Тому єдиний вихід – укласти договір страхування. Готуючи цей матеріал, поцікавився у кількох страхових компаніях, чи можна застрахувати майбутній урожай картоплі та зернових від набігів диких свиней. На моє велике здивування у трьох представництвах із семи відповідь була позитивною. Навіть розповіли, що мають певний досвід. Отож урожай вже можна і в нас застрахувати.
Кость ГАРБАРЧУК,
Рівненська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |