Селяни знову вдадуться до акцій протесту?

26 червня у селищі Луків Турійського району на Волині селяни перекрили автомагістраль “Ягодин-Київ”. Хоч представники влади проігнорували захід, а до селян приїхав тільки начальник головного управління агропромислового розвитку області Анатолій Аршулік, але свої вимоги ті, хто вирощує хліб і до хліба, і Президенту України, і Прем’єр-міністру, і Верховній Раді все ж надіслали.

Але, як зауважив одноосібник із Кроватки Рожищенського району Руслан Хомич, чи знають в тій Верховній Раді, чого хочуть волинські селяни?
– Хоча якщо селяни різних форм власності орга-нізовано вийшли на акцію протесту, то вже можна тільки порадіти, – сказав Руслан Миколайович. – А в одноосібників вимога одна: щоб селян не ділили, щоб ми мали одну звітність і один податок. Бо якщо одноосібникові платити податок 15 відсотків від валу продукції, то для чого її вирощувати, якщо прибутку не залишається? Нібито в першому читанні вже прийнято законопроект, що буде податок три відсотки. Інша проблема – молоко від селян, як і від крупнотоварних виробників, приймають за мізер. От в нашому селі беруть його по 80 копійок за літр. На таких закупівельних цінах нахабно наживається переробник. А так не повинно бути. Інша проблема – ввіз м’яса з-за кордону. Складається враження, що це кришується зверху з метою наживи. Інше питання – створення обслуговуючих кооперативів. Днями я був на нараді в міністерстві агрополітики з цього приводу. Схоже, що при створенні кооперативу селянин буде платити податок... двічі: за свою вирощену продукцію і за ту, яку здаватиме в кооператив. Питань із сільського господарювання багато, і вони до кінця не розв’язані, тому якщо і надалі селяни організовуватимуть страйки чи акції протесту, я обов’язково братиму в них участь.
Сергій Кочкін, заступник начальника головного управління агропромислового розвитку Волинської області, додав:
– Проблеми в аграрному секторі назрівали ще з січня, тому вони не нові. Хоч державні службовці не беруть участі в акціях протесту, але ми селян розуміємо і підтримуємо в їхніх намірах. Бо село сьогодні у вкрай скрутному становищі. Діє багато програм з тваринництва, але хоча б однієї, де були б якісь напрацювання, план розвитку на рік-два, немає. Волинські селяни, обласні депутати-аграрники завжди активні у відстоюванні своїх проблем, часто звертаються до уряду. Біда, що в ньому немає віце-прем’єра з аграрних питань, тож і достукатися важче. Отже й вимоги учасників акції протесту поки що задовольняються частково, бо, щоб їх виконати повністю, треба внести зміни до держбюджету. Тому окремою постановою уряду поки що на-дійшли кошти на відшкодування сільгоспвиробникам ПДВ. Передбачається зі стабілізаційного фонду компенсація з кредитування. Знову ж таки буде відновлена дотація за вгодовану худобу (правда всього по гривні, а не  по 2,90, як було минулого року). І сюди не входить дотація за м’ясо свиней та курей. Знову ж є доплата у – 750 гривень – за гектар посіву цукрових буряків, однак немає дотації на страхування цих посівів. Тобто загалом проблеми залишаються, немає системності, невідомо що буде з продажем молока, оскільки ціни на нього вкрай низькі.
Петро Камельчук, керівник СВК “Дружба” з Ту-рійського району, зауважив, що пора для хлібороба нині напружена, гаряча, бо йде заготівля кормів.
– Загалом наші вимоги не виконуються, нас водять за носа, – каже Петро Степанович. – Ціна палива зросла на 30 відсотків, а на молоко – на 40 відсотків впала. Кажуть, ринок ціни диктує. Тоді давайте такі ж умови ринку, як у Європі: солідні дотації на гектар землі. Наприклад, в Польщі фермеру-початківцю на 15 років дають на наші гроші мільйон гривень безповоротної допомоги, щоб він міг стати на ноги і господарювати. А в нас ріжуть по живому те, що є. Тому ми й надалі стукатимемо в усі двері, намагатимемося, щоб на сесію обласної ради внесли в порядок денний пункт про виконання вимог учасників акції. Якщо до 1-го серпня питання зволікатимуть, то всіма законними шляхами підніматимемо селян і далі на акції протесту.
Марія ДУБУК,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>