Українське село чекає погибель?

У цьому переконаний Петро Камельчук, голова СВК “Дружба” із села Купичів Турійського району, котрий не один рік трудиться в аграрному секторі. Третє скликання він обирається депутатом Волинської обласної ради. І дуже добре знає, чим живе сьогодні село, з якими проблемами стикається.

 

Один міністр приймає рішення, інший протестує

– Всі знають, що зараз в економіці нашої держави великі проблеми,  за перший квартал підприємства промисловості у виробництві змінусували. Єдина галузь – сільське господарство, яке не зменшило, а навіть наростило виробництво продукції. Але на сьогодні у цьому секторі  склалася тривожна ситуація, – сказав під час нашої розмови Петро Степанович.
– Чому?
– Бо фінансування для села, яке передбачене держбюджетом, зменшилося у 2,5 разу. Зокрема тваринницької галузі – у дев’ять разів. На цей рік передбачено на фінансування тваринницької галузі 228 мільйонів гривень (торік було потрачено мільярд 900 мільйонів гривень). За великовагову худобу була надбавка, однак зараз її відмінили. Отримували ми гроші й на селекцію, але сьогодні і цього немає. Нас позбавили нульової ставки у тваринництві.
– Знаю, що в минулому були компенсації за посіви...
– Так, за гектар посіву озимих держава платила 100 гривень, компенсація за ярину – 60 гривень. І цих коштів нас позбавили. Також регулярно виділялися кошти на компенсацію кредитів. Загалом якщо говорити про кредитування, то воно зараз зменшилося в цілому. Банки замість так званої пролонгації (продовження) кредитів провели реструктуризацію. Тобто зробили жорсткий графік на півроку, і ми мусимо гасити кредит згідно з ним, нема ніякої відстрочки. А держава мільярди витратила на банки. Вони за ті гроші купили долари якнайдешевше, продають дорожче, мають зиск, а нам що від того? Кого держава підтримує? А однією з постанов, яку міністерство економіки прийняло, остаточно загубиться тваринницька галузь. Це дозвіл на ввезення трьох мільйонів 974 тисяч тонн м’яса в Україну з-за кордону (торік було 520 тисяч тонн). Притому це м’ясо 2004 року заморозки, яке за санітарними нормами не можна споживати. Звісно, завозять його за копійки, але продають же не дешево. Ну, якби хоч імпортували лише 200 тисяч тонн яловичини (бо маємо у ній таку потребу через зменшення поголів’я ВРХ). А коли завозять курятину, свинину... Це абсурд!
– І що це означає?
– Погибель тваринницької галузі. За перший квартал бичків продавали по 13 гривень за кілограм живої ваги, а тепер по 10. Так само впали ціни і на корови. Собівартість же одного кілограма ВРХ становить більше 13 гривень. Отож і виходить, що виробництво м’яса вже збиткове, а якщо ввозитимуть ще імпорт, то це наступить кінець галузі. В Україні  вже й так станом на 1 травня 2009 року поголів’я ВРХ скоротилося на п’ять відсотків в порівнянні з 2008 роком. Зокрема корів скоротилося на сім відсотків, хоча зросло поголів’я свиней та овець.

Білорусь атакує наш ринок

– А як з молоком?
– Також невтішна ситуація. Переробники молока заявили, що вони зменшують закупівельні ціни на 60 копійок. Але якщо їх знизити, то і молоко буде збитковим, оскільки його собівартість становить 1,30 гривні. І керівники цим просто шоковані. Я вже не кажу про індивідуальний сектор. Для прикладу: якось їхав селом Усичі, зупинився і розговорився з паном Перкалюком. Він розповів, що ще торік у череді паслося тридцять корів, а зараз годувальниця тільки у нього. Крім того, деякі переробники почали затримувати плату за молоко. А ще нас “підрізає” Білорусь, бо звідти масово завозиться молокопродукція в Україну – масло, сметана. Хоча у нас молока вже не вистачає й для своїх потреб, а переробники закупівельну ціну на нього ще знижують. Рубають гілляку, на якій сидять. Тобто з виробництвом молока у нашій державі склалася катастрофічна ситуація.
– А який вихід?
– Депутати-аграрники Волинської облради і рада агропромислових підприємств-товаровиробників області буде ставити це питання руба, стукати в усі двері, поки нас не почують зверху. Бо там одне говорять, а друге роблять. Казали, що аграрна галузь – це той локомотив, який виведе економіку країни з кризи. А зробили все, аби ще більше знищити село. Схоже, що наверху перше завдання – це вибори Президента і здешевлення товарів.
– Щоб приспати електорат?
– Можливо. Отож, якщо ситуація не зміниться, будемо вдаватися до актів непокори, незважаючи на те, що всі ми маємо депутатські мандати. Складається враження, що в державі остаточно хочуть загубити сільське господарство, щоб землю забрати, а згодом її подешевше купити...
Марія ДУБУК, Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

ДЛЯ ДОВІДКИ:
Міністр аграрної політики України Юрій Мельник виступає за скасування ліцензування імпорту м’яса через неефективність цього заходу. За його словами, на сьогодні ввіз м’яса в Україну досяг критичних обсягів: у травні – 42 тис. тонн, а за 5 місяців поточного року – близько 140 тис. тонн. Крім того, за словами міністра, імпортується зазвичай низькосортна продукція. Результати роботи з ліцензування не виправдали очікувань – за чотири місяці Мінекономіки видало ліцензії на імпорт майже 4 млн тонн м’яса (місткість м’ясного ринку України експерти оцінюють у 2 млн тонн на рік).

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>