Тустань – фортеця на скелях
На цих скелях був збудований дерев’яний оборонний замок, стіни якого здіймались на 15 метрів
Населений пункт Урич, що на Львівщині, – нині невеличке непримітне село. Адже окрім розкішних краєвидів та цілющих джерел, тут мало що зачепить душу. Та якщо заглянути у минуле літ на тисячу і більше, ми побачимо, що це місце було важливим стратегічним об’єктом на теренах Київської Русі. Й донині тут збереглися рештки унікального укріплення, яке виконувало роль і сторожового форпосту, і митниці. В усій Європі, запевняють наші дослідники, немає (й не було) нічого подібного – дерев’яного оборонного замку, збудованого просто на скелях.Неприступну фортецю Тустань (пояснюють, що назва утворилася від словосполучення “тут стань”) збудували наші предки на кам’яних брилах поблизу Урича не випадково. Ця місцина мала вигідне стратегічне розміщення – при зведенні дерев’яного укріплення відмінно пильнувала південно-західні кордони Київської Русі. А з’явився замок на скелях ще у другій половині ІХ століття. Невдовзі Тустань згадується в історичних пам’ятках поряд з іншими найвідомішими поселеннями Галичини – Львовом, Перемишлем, Теребовлею. Це вже було п’ятиповерхове наскельне неприступне дерев’яне диво (стіни здіймались на 15 метрів увись!). Крім того, сюдою у Європу пролягав чумацький шлях – везли сіль, котру добували у Дрогобичі. У Тустані за це брали мито! Кажуть, проіснувало місто-фортеця до ХІІІ століття. Хоча є згадки, датовані 1565-м роком, що в Тустані ще працювала “митниця”.
Сьогодні від дерев’яних укріплень фактично нічого не залишилося. Проте археологи познаходили у підніжжі не тільки бойові сокири, чоловічі персні, кілограми наконечників для стріл та луків, а навіть бронзову булаву. Дослідники запевняють, що є можливість відбудувати Тустань з точністю до 90%! Річ у тім, що у кам’яних брилах залишилися і пази та зруби, у яких закріплювалася наземна конструкція – понад чотири тисячі “засічок”. По них і можна відновити унікальну будову.
Від жовтня 1994 року тут існує державний історико-культурний заповідник “Тустань” площею 464 гектари. Наскельну фортецю занесено у перелік визначних пам’яток історії та культури, що потребують першочергового відтворення. Однак досі Тустань чекає на свою реконструкцію... Спромоглися лише спорудити до скель дерев’яну доріжку з планочками-східцями для туристів.
Цим місцем цікавилися видатні українські діячі. Був у Тустані й Іван Франко. Він не тільки залишив нащадкам свої враження про фортецю, а й поділився таким фактом. Якось Каменяр приїхав в Урич разом з дружиною. Чув, що вода з прадавньої кринички, яку видовбали наші предки у тамтешніх скелях, має цілющі властивості. Він слабував на очі, тож щоранку ходив до кринички вмиватися. А потім записав, що та водичка йому дійсно допомогла.
Наталія КРАВЧУК,
Львівська область
Фото автора