Ще донедавна вся країна поспішала обігріватися саме природним газом. А тепер у всіх, починаючи від селянина і закінчуючи президентом, лише від однієї згадки про блакитний вогник починає боліти голова: як за нього заплатити? Ринок диктує свої умови і вимагає шукати виходу. Днями на Волині під головуванням голови Волинської облдержадміністрації Миколи Романюка відбулася науково-практична конференція на тему: “Про підсумки виконання Комплексної програми енергозбереження області на 2007-2010 роки та внесення коректив до програми на 2009-2012 роки”.
Для того, щоб програма з енергозбереження запроваджувалася на повну потужність, на конференцію були запрошені представники облради, райдержадміністрацій, а також бюджетних установ та організацій області. Свої думки щодо енергоощадних технологій та альтернативних видів палива висловлювали й гості з Києва, Дніпропетровська та Литви. Були оглянуті кілька шкіл та садочків Ковельського району, де є позитивні результати впровадження програми, та литовсько-український завод ЗАТ “Кальвіс” із виробництва сучасних котлів, які можуть використовувати альтернативні види палива і досить непогано зарекомендували себе за чотирирічне існування на ринку.
Обговорення пройшло під гаслом: зменшуємо використання природного газу і, відповідно, економимо кошти. Начальник головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації Микола Кучеренко зазначив, що комплексна програма енергозбереження хоч і втілюється у життя вже кілька років, але не такими темпами, як хотілося б. Із завданням зменшити газопостачання в бюджетній сфері на 10% минулого року найкраще впоралися у Ківерцівському, Ковельському і Любомльському районах. Голова ковельської райдержадміністрації Валентин Скуба навів позитивні цифри економії газу і грошей у Любитівській загальноосвітній школі: “Після утеплення будівлі і встановлення у кінці минулого року двох нових котлів на тверде паливо (використовується торфобрикет) вдалося зекономити 50 тисяч гривень. Наприклад, протягом 2006 року на опалення школи було витрачено 67,5 тисячі гривень, а тепер – лише 17,5 тисячі.
А от серед районів, які, навпаки, не поставилися до завдання енергозбереження серйозно, були названі Старовижівський, Турійський та Шацький. Микола Романюк негайно звернув увагу на цю інформацію і пообіцяв, що керівники тих районів, які недбало поставилися до програми енергозбереження, будуть покарані.
Усі виступаючі дійшли висновку – треба таки повертатися до твердого палива. Власний енергетичний потенціал, який маємо на Волині (а це, зокрема, великі маси торфу, вугілля, сапропелю), становить понад 40% загальнообласного споживання. Їх використання дозволить щороку замінити 240 млн кубометрів природного газу. А тому серед найближчих планів області – мінімум 25% бюджетних установ перевести на опалення твердим паливом. Серйозна увага буде приділена й запровадженню електроопалення будинків. Також Микола Романюк підтримав ідею введення нової посади на об’єктах соціальної і комунальної сфер – енергоменеджера, який би безпосередньо і фахово займався енергоаудитом та енергозбереженням.
Мирослава КОСЬМІНА,
Волинська область
Comments: |