Служба зайнятості регулярно організовує оплачувані громадські роботи для безробітних. Люди прибирають парки, лікарні, зони відпочинку, клуби, впорядковують кладовища. Таким чином вирішується кілька питань: наші громадяни мають мотивацію до праці і поповнюють сімейний бюджет, а місцеві громади отримують можливість навести порядок на своїй території. Громадські роботи відрізняються від добре відомих суботників тим, що люди отримують за виконану роботу заробітну плату – понад 700 гривень за місяць. Вони працюють повний робочий день і весь період зараховується до трудового стажу. Брати участь в оплачуваних роботах можуть тільки безробітні, які перебувають на обліку.
Саме цій актуальній темі була присвячена прес-конференція “Калейдоскоп громадських робіт”, яка відбулася у Волинському обласному центрі зайнятості. Розповідали про результати роботи і про перспективи на цей рік. Перший заступник директора центру Світлана Мишковець зазначила, що минулого року в громадських роботах брали участь майже 13 тисяч безробітних, з них 28 відсотків згодом було працевлаштовано. Досить вагомий перелік об’єктів, на яких працювали люди: територіальні центри для інвалідів та одиноких, фельдшерсько-акушерські пункти, дитячі дошкільні заклади, будинки-інтернати, сільські клуби. Інформація про такі роботи знаходиться на стендах у кожному районному центрі зайнятості.
Начальник відділу статистики, моніторингу та прогнозування Тамара Ленічева розповіла, що на організацію оплачуваних робіт використано понад 6,5 мільйона гривень з різних джерел: з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття – 3,5 мільйона, кошти підприємств – 3 мільйони гривень, місцевих бюджетів – 4,7 тисячі. З кожною сільською радою укладено договір про співпрацю. Весь перелік таких робіт визначається органом місцевого самоврядування та узгоджується з центром зайнятості.
З ініціативи волинян до переліку громадських робіт були також включені пам’ятки культурно-історичної спадщини, на які багатий наш край. Минулого року в обласному центрі зайнятості сформовано каталог “Калейдоскоп громадських робіт з відновлення пам’яток історії та культури”. Допомагала його складати голова Волинської організації товариства охорони пам’яток історії та культури Галина Марчук. До каталогу занесені об’єкти, на яких безробітні проводили ремонтно-реставраційні роботи, впорядковували та озеленювали території, а також пам’ятки, на яких заплановано працювати. Цей “Калейдоскоп” постійно поповнюється. Він стане доброю підказкою для органів влади та місцевого самоврядування, які за допомогою центрів зайнятості зможуть впорядкувати історичні пам’ятки.
Чималий перелік населених пунктів Волині, де вже були проведені громадські роботи. Безробітні волиняни прибирали схили навколо Луцького замку та прилеглу територію. Проводили благоустрій Свято-Миколаївського монастиря у селі Жидичин Ківерцівського району, найстарішої на Волині Свято-Дмитрівської церкви у селі Гішин Ковельського району, літературно-меморіального музею Лесі Українки у селі Колодяжне. Впорядковували території навколо історичних пам’яток, ремонтували огорожі, обрізали дерева, викорчовували чагарники. Не забули також і про кладовища. Волиняни першими в Україні започаткували програму “Некрополі”. Адже на наших цвинтарях чимало могил, які ніхто не доглядає, тому що не залишилося рідних. Ці поховання будуть прибирати безробітні.
Досвідом організації оплачуваних громадських робіт поділився директор Маневицького районного центру зайнятості Юрій Корольчук.
– Співпрацю з церковними громадами ми започаткували ще у 2004 році, – розповів Юрій Михайлович. – Розпочали роботу в селі Оконськ біля Свято-Успенської церкви. Зрізали старі дерева, впорядкували територію. У Маневицькому районі чимало пам’яток історії та культури, які не залишені без уваги. Ми хочемо зробити його привабливим для туристів.
Кость ГАРБАРЧУК, м. Луцьк
Comments: |