Григора Мацерука не забувають ні на Волині, ні на Буковині

Син Григора МАЦЕРУКА Артем (крайній зліва) та дружина Валентина (крайня справа)

Син Григора МАЦЕРУКА Артем (крайній зліва) та дружина Валентина (крайня справа)

Вже традиційно склалося, що кінець лютого для журналістів і літераторів Волині проходить під зорею пам’яті Григора Мацерука (1954-1981 р.р.), майстерного публіциста й новеліста, талант якого спалахнув оригінальним пером у другій половині сімдесятих років. У п’ятдесят п’ять (саме стільки виповнилося б Григору 20 лютого) більшість з творчої братії ще тільки-но досягає свого олімпу, а Мацерука вже довше нема серед нас, як він прожив, проте ужинок його на літературно-журналістській ниві дорідний. Він знав, що довго не проживе, тому поспішав робити все задумане. Тяжка недуга, а ще фатальне пророцтво циганки підштовхували, змушували викладатися часом через край… Незвичайними були цьогоріч і літературні читання пам’яті Григора Мацерука «Заповідаю довго жити…», які уже традиційно (вчетверте) організовує Волинське обласне відділення спілки журналістів України на батьківщині письменника – у Любешівському районі. Поряд з друзями-однокурсниками по Львівському університету, котрі приїжджають вшанувати свого товариша, були завдяки старанням головного редактора «Вісника і Ко» Євгена Хотимчука  Валентина та Артем Мацеруки, дружина й син Григора. Після закінчення університету Григір Мацерук поїхав за розподілом працювати в обласну молодіжну газету до Чернівців уже одруженим, там і син у них з Валентиною народився. У тій самій квартирі, яку він отримав за рік до смерті, і досі вони мешкають. Гостям з Буковини було найбільше уваги, а їхні розповіді дали змогу шанувальникам сприйняти Григора ще ближче, довершити, так би мовити, і літературний, і людський портрет митця.
Пані Валентина зокрема розповіла, що її чоловіка пам’ятають не тільки в  Бучині, де народився, чи в Любешові, де у місцевій газеті під учительською опікою заслуженого журналіста України Карла Неймарка опублікував перші твори, чи в Іваничах, де вчився у школі-інтернаті, не кажучи вже про львівський період життя, а й не забувають і шанують у Чернівцях, котрі хоч і ненадовго, але стали йому другою батьківщиною. Своєрідним доказом цього є портрет і розповідь про Григора у книжці про славетних буковинців чи цьогорічний вечір-спомин письменника у світлиці-музеї Володимира Івасюка або вивчення його творів на уроках літератури рідного краю у тамтешніх школах. Але найбільшим пошануванням, безумовно, є книжка практично повного зібрання творів Мацерука «По кому росте трава», яку впорядкували дружина із сином і видали 2005 року, зрозуміло, за сприяння й підтримки друзів та шанувальників таланту цього самобутнього прозаїка. До речі, вже 2006 за підсумками мистецького конкурсу в області це видання було  назване «Книжкою року».
Єдиний нащадок Григора, син Артем, не став письменником, але своє покликання також знайшов біля книжок і того, що їх творить – слова. Він закінчив факультет іноземних мов і нині працює у видавництві. Отже, без впливу батька таки не обійшлося, а ще, зі слів волинських друзів, котрі тільки-но познайомилися з ним, Мацерук-молодший перейняв од Мацерука-старшого голос.
Власне літературну частину меморіальної зустрічі, яка все ж таки має назву «читання» й покликана, крім спогадів і пошанування, пропагувати книжкову продукцію й прищеплювати юним поліщукам (зустріч відбувалася у Любешівському навчально-виховному закладі) любов до художнього слова, довершили виступи поетів Олега Потурая та Валентини Штинько, віршовані гуморески з вуст Костя Волиняки. Голова Волинської обласної організації спілки журналістів України Михайло Савчак подякував усім причетним до організації цієї зустрічі, зокрема дирекції школи, Любешівській районній державній адміністрації  за тісну співпрацю, як-от фінансування щорічної обласної премії імені Григорія Мацерука кращому молодому журналісту Волині.
Відвідали гості того дня і батьківську хату Григора у селі Бучин. Зворушливою була зустріч з ріднею письменника – не лише із сім’єю молодшого Григорового брата Сергія, котрий мешкає в ній –  зійшлися й інші родичі, навіть із сусідніх сіл.
Микола ШМИГІН,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>