Як захистити волинян від кризи?

Здавалося б, криза далеко, розпочалася десь за океаном. І чи докотиться вона до України? А тим більше, чи торкнеться вона нас, волинян, адже нашу область здебільшого називають аграрною?

Саме про сучасний стан соціально-економічних процесів в області, чи готова служба зайнятості Волині до масових скорочень робітників, про те, як захищають профспілки найманих працівників від кризових загроз, про страйки та їхню ефективність йшлася мова на черговому засіданні Волинського прес-клубу реформ. Учасники зустрічі в один голос заявили, що область в майбутньому відчує економічну кризу. Хоча вже зараз, як зазначила Галина Демчук, начальник управління розвитку ринків та цінової політики головного управління економіки Волинської облдержадміністрації, в області уповільнилися темпи виробництва в машинобудівній  галузі, легкій промисловості. Мінусує целюлозно-паперове виробництво, погіршилася ситуація на підприємствах з виробництва картону, в будівельній галузі. Наприклад, лише в жовтні не працювало аж 19 будівельних підприємств. Водночас з області спостерігається відтік іноземних інвестицій. Коли за дев’ять місяців минулого року їх надійшло в економіку області понад 100 мільйонів доларів США, то за аналогічний період нинішнього – всього 28 мільйонів.
Раїса Кучмук, директор обласного центру зайнятості, наголосила, що збільшення безробітних – це поки що не наслідок світової економічної кризи. А те, що в області краще ведеться інформаційна робота і люди звертаються до центрів зайнятості. Загрозливих явищ поки що не спостерігається.
– Інша справа, що в нас домінують сезонні роботи, що 2000 працівників трудяться в режимі неповної зайнятості та безоплатних відпусток. Тривогу сьогодні справді відчуває роботодавець, – сказала Раїса Євгенівна. – Бо він може втратити у цей період свій золотий капітал – робочу силу. Коли людину відправити в довготривалу відпустку, то за півроку вона втрачає кваліфікацію. І сьогодні справді чи не найбільше потерпає житлове будівництво. А що б там не трапилося, служба зайнятості готова допомогти всім, хто до нас звернеться. Черг для тих, хто хоче стати на облік, немає.
Петро Якименко, в. о. заступника голови Федерації профспілок області, звернув увагу на соціальне пом’якшення ситуації. Він сказав, що рівень заробітної плати, особливо в сільському господарстві, зменшується. Люди працюють неповний робочий тиждень (а це вже приховане безробіття). Коли минулого року було 16 тисяч безробітних, то сьогодні ця цифра в області досягла вже понад 18 тисяч.
– Тому наприкінці жовтня від імені профспілкових зборів ми звернулися до всіх гілок влади, щоб врегулювати ці відносини, зокрема, щоб мінімальна заробітна плата відповідала прожитковому мінімуму. Водночас профспілки були проти пропозиції Президента відтермінувати підвищення мінімальної зарплати аж до 2011 року. Взагалі, складається враження, що наслідки кризи наша влада хоче ліквідувати за рахунок зменшення пільг та скасування державних програм. Але як можна, скажімо, зупиняти програму, згідно з якою підвищуватиметься безпека праці на вугледобувних підприємствах чи яка гарантує молодіжне кредитування житла? Якщо ж питання, які хвилюють робітників, не будуть врегульовуватись мирним шляхом, не будуть виконуватися умови колективних договорів або порушуватимуться права працівників, профспілки пропонуватимуть вдаватись до крайніх заходів – мітингів, демонстрацій і страйків, – констатував Петро Мефодійович.
Михайло Крихтенко, юрист навчально-методичного центру профспілок, зазначив, що вже зараз до нього телефонують з різних підприємств області робітники і розповідають, як роботодавці порушують їхні права. Він наголосив, що керівники насамперед повинні дотримуватись процедури і закону, коли скорочують людей.
Поліна Міщук, заступник начальника відділення національної служби посередництва та примирення у Волинській області, додала, що страйк  організовується, коли дотримані всі норми закону, коли використані всі примирні процедури. І тільки тоді страйк буде легітимним.
Юрій Корольчук, генеральний директор ВАТ «Волиньавто», заступник голови правління Волинського об’єднання організацій роботодавців, переконаний, що тотальної кризи область ще не відчуває. На його думку, загострення ситуації буде після нового року – і аж до літа.
– Я поділяю думку профспілок, що працівникам треба підвищувати зарплату. Але зауважу: коли дозволяє економіка. Власне, до цієї кризи ми готувалися вже з червня цього року. Люди готові сьогодні отримувати менше, але щоб тільки зберегти робочі місця й не втратити кваліфікацію, – додав керівник «Волиньавто».  – Наприклад, ми вже давно пропонували обмежити ввезення в нашу країну імпортних авто і збільшити митну ставку (цим би захистили власного машиновиробника), однак Президент був проти. Тому сьогодні треба думати, як з найменшими втратами пережити ось цю кризу.
Розмова про неї на прес-клубі не закінчилася. Вона продовжилася за засіданні соціально-економічної ради в облдержадміністрації та на черговій сесії облради.
Марія ДУБУК, м. Луцьк

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>