На Рівненщині бджіл із пасік виганяє… новий вірус?

 У нинішньому році пасічники все частіше почали спостерігати дивну картину – неймовірне збудження у вулику, яке закінчується масовим вильотом бджіл у невідомому напрямку.
– Найімовірніше, це результат дії нового типу, чи, вірніше, нового покоління вірусів, які науці поки що не вдалося дослідити, – зазначає начальник Рівненської обласної державної лікарні ветеринарії, заслужений працівник ветеринарної медицини України Володимир Ситарчук. – Причому з цією проблемою я також безпосередньо зіткнувся. Річ у тім, що з моєї пасіки, як кажуть, за одним заходом зникло сімнадцять бджолосімей. І усе відбувалося подібним чином, як і в інших зафіксованих випадках. Спочатку складається враження, ніби на вулик нападає другий рій. Насправді ж збудження проходить у межах однієї бджолосім’ї. Бджоли, які ще йдуть на медозбір, повертаючись з пергою, у самому вулику втрачають орієнтацію, а інші бджоли не звільняють їх від перги, а також не відкладають нектар у соти. Внаслідок такого непорозуміння бджоли масово вилітають з вулика, залишаючи мед та розплід. Це триває день-другий, максимум – три дні. Де діваються бджоли, які покидають вулик, невідомо. Вони зникають безслідно. До того ж, зникають і молоді бджоли, які, як відомо, до 20-денного віку рідко покидають вулик. Мої напрацювання з даної проблеми схиляються до того, що це саме вірусне, а не бактеріальне  захворювання. Вочевидь, вірус порушує вестибулярний апарат бджоли. Як цьому запобігти? Це питання поки що залишається відкритим. Водночас споживачам продукції бджільництва не варто даремно турбуватися, адже на якість меду вищезгадана дивна поведінка бджіл абсолютно не впливає.
Сергій Новак,
Рівненська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>