Розсіяний склероз – підступний і страшний

На превеликий жаль, ми часто звертаємося до медиків, як кажуть, коли хвороба уже запущена. Хоча зараз є багато діагностичного обладнання, яке може чітко побачити прояви того чи іншого захворювання і запобігти його подальшому прогресуванню. Отож, пропонуємо читачам серію публікацій від фахових спеціалістів, лікарів магнітно-резонансного томографа Луцької міської клінічної лікарні Віктора Духневича й Альберта Лендяка, які звертають нашу увагу на деякі важкі недуги, котрі можна попередити, якщо прислухатись до свого стану й вчасно обстежитись. Цього разу мова йтиме про розсіяний склероз.

У більшості наших співвітчизників слово «склероз» не викликає особливої тривоги. Швидше пригадується серія анекдотів. А словосполучення «розсіяний склероз» взагалі відоме небагатьом.
Проте тим, хто зіткнувся з цією страшною хворобою, зовсім не до жартів. Розсіяний склероз належить до поширених захворювань центральної нервової системи. В Україні налічується 18-21 тисяча людей, які страждають ним, і ця цифра постійно зростає. Хвороба часто уражає людей працездатного віку (18-50 років) і без активного адекватного лікування може швидко призвести до інвалідності.
Сухі цифри медичної статистики свідчать: неліковане протікання розсіяного склерозу призводить до того, що через 10 років після початку захворювання понад 50 відсотків хворих мають обмежену працездатність, через 15 років – близько 50 відсотків відчувають труднощі при самостійному пересуванні, понад 20 років – хвора людина не може обходитися без сторонньої допомоги.
Розсіяним склерозом страждає в основному молодь та люди середнього віку. На жаль, останнім часом спостерігається ріст цього захворювання у всьому світі. Україна – не виняток, поширеність хвороби у нас теж зростає, а той факт, що це відбувається саме серед молодого, працездатного населення, створює проблему для будь-якої цивілізованої країни, у тому числі й для нашої.
Що ж це за хвороба, розсіяний склероз? Це захворювання головного та спинного мозку з непередбачуваним, часто прогресуючим протіканням. В нормі нервові волокна вкутані захисною оболонкою, яка називається мієліном. При розсіяному склерозі вона пошкоджується, і уражені нерви не можуть нормально працювати. Утворення рубців на мієліні (склероз) проходить розсіяно на маленьких ділянках, у різних зонах головного та спинного мозку, тому захворювання й називається розсіяним склерозом. Залежно від того, які відділи центральної нервової системи уражені, а також від ступеня їх ураження тип і важкість симптомів може значно змінюватися, стає неможливим проведення імпульсів усередині ЦНС. Це призводить до того, що порушуються основні функції людини – пересування, координація, чутливість, зір. Перші симптоми цього захворювання: нечіткість зору чи подвоєння в очах, відчуття поколювання, порушення сечовипускання, головокружіння. Не існує обстеження, при проведенні якого одразу діагностують розсіяний склероз. Захворювання можна розпізнати лише при проведенні неврологом декількох таких процедур.
Якщо ще у 70-80-ті роки ми могли тільки спостерігати за хворими, оцінювати розвиток та протікання хвороби і на основі цього поступово переконуватися, що це дійсно розсіяний склероз, то зараз є технології, які дозволяють заглянути всередину ЦНС, побачити, що відбувається з головним та спинним мозком. Це так звані методи нейровізуалізації. Перш за все до них належать різні варіанти магнітно-резонансної томографії. Завдяки цьому у медицині з’явилася можливість побачити зміни в головному та спинному мозку, які відбуваються при розсіяному склерозі ще до того, як стане очевидною розгорнута клінічна картина захворювання. А отже можна запобігти її подальшому швидкому прогресуванню.
Тепер якщо є один із видимих клінічних симптомів розсіяного склерозу, лікар направляє пацієнта на магнітно-резонансну томографію. Зараз цей метод діагностики став доступний і для жителів Луцька та області завдяки встановленню в Луцькій міській клінічній лікарні магнітно-резонансного томографа.

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>