Тут висадили перший в Європі вологостійкий парк
Санаторій розташований у родовому маєтку графів Чацьких. Власне, жив тут з сім’єю пан Тадеуш Чацький (1765-1813) – куратор шкіл Волинської, Подільської і Київської губерній, засновник Крем’янецького ліцею. Він підтримував професійне шкільництво, дбав про поширення освіти серед населення. Приватна бібліотека графа налічувала понад 8 тисяч екземплярів рідкісних книг (дехто називає цифру 10 тисяч). Тож заслужив велику шану у людей. А ще Чацькі мали свій пивзавод – нині тут працює усім відомий виробник мінеральної води, збагаченої йодом.
– Закладаючи свій маєток, Чацькі втілили оригінальну ідею, – розповідає директор санаторію-профілакторію «Шахтар» Віталій Шевчук. – Колись це був півострів, обрамлений річкою Стрипою. Потім перешийок розкопали і з’єднали береги містком. Ще років двадцять тому тим дерев’яним підвісним мостом користувалися люди. Та вже його давно нема. Якщо подивитися на цю територію зверху, то можна побачити орла, що розпростер свої крила – так вшанували Чацькі польський герб. «Голова» та «дзьоб» – на вході у маєток. Далі, від «шиї», розходяться «крила». «Хвіст» веде нас до озера.
Цікавий ще один факт з життя на Волині родини Чацьких. Пан Тадеуш прославив свій маєток унікальним вологостійким парком. Він висадив тут рідкісні дерева, яких Європа тоді ще не знала. Проте до сьогодні від того парку майже нічого не залишилося. Самотньо височіє лише єдине коркове дерево... Бережуть його у Павлівці як велику реліквію. Адже це все, що зосталося тут від Чацького.
Графські опочивальні перебудували на... ферми
Немає нині ні розкішного парку, ні графських будинків. Радянська влада знищила «усе панське». Унікальні дерева пустили на дрова, а графські опочивальні розібрали, аби у Старому Порицьку ферму збудувати.
– Західна Україна і совєтська власть – то були зовсім різні речі, – резюмує Віталій Сергійович. – З панських будиночків, у яких двісті років тому мешкав Тадеуш Чацький з дружиною та двома синами і які вціліли навіть після Другої світової війни (тільки дахів бракувало), понабудовували корівників та свинарників.
Це було перед приїздом на Волинь Першого секретаря КПРС Микити Хрущова. Тут саме шахти почали працювати, і він хотів бачити, як видобувається вугілля. Місцеві владці вирішили, що приймати перших осіб радянської держави у «буржуазному» помешканні не годиться. Тож швиденько усе знищили, а на місці панських палаців збудували нові хороми для Хрущова.
Проте саме Микиті Сергійовичу шахтарі можуть завдячувати створенням для них санаторію у Павлівці. Вражений красою навколишніх земель, Хрущов розпорядився відкрити тут оздоровчий заклад для працівників вугільної галузі.
Нині тут можуть відпочити та підлікуватися 75 людей (на стільки місць розрахований «Шахтар»). До їхніх послуг усі види фізпроцедур, кілька ванн, фітоаплікації, сауни, озокерито- та грязелікування (грязі возять зі Шкла, що на Львівщині). Профіль санаторію-профілакторію – остеохондроз. Тут навіть є спеціальна підводна хребетна витяжка!
– Для лікування використовуємо і знамениту моршинську ропу, – ділиться з нами директор Віталій Шевчук. – А ще хочемо розробити йодолікування, адже Волинь бідна на йод, й наші люди страждають від його дефіциту.
Путівка у санаторій, як за сьогоднішніми мірками, недорога – 2056 гривень за 24 дні. У вартість входять і медикаменти, і обслуговування.
Для зручності відпочиваючих дирекція взялася за реконструкцію спального корпусу – раніше у кімнатках були лише ліжка і тумби, нині у звичайних номерах вже є туалет та умивальник, у люксах – ще й гідробокси!
– Єдине засмучує, – зізнається Віталій Сергійович, – змінився закон, тепер не маємо права пільгово лікувати ветеранів праці. Прикро – ті шахтарі, котрі колись будували санаторій, нині не можуть сюди потрапити. Велика несправедливість. Але ми клопочемо, щоб для таких заслужених людей зробили виняток.
Ще одне щире прагнення директора санаторію-профілакторію «Шахтар» – відкрити в одному з корпусів оздоровчого закладу музей родини Чацьких. Каже, у Луцьку в Краєзнавчому музеї є бюст пана Тадеуша, тож добиватиметься, аби його дозволили забрати у колишній панський маєток у Павлівку.
Наталія КРАВЧУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |