Гарбузові «жнива» у Збаражі

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Рекордний врожай гарбузів виростили цьогоріч Оксана і Володимир Тхори зі Збаража. Зі своїх трьох городів вони зібрали  майже 10 тонн гарбузів та кабачків. Вантажному «газону» довелося зробити три «ходки», щоб доставити дари природи на подвір’я збаражан. Господарі садять гарбузи багато років поспіль, але така кількість овочевих гігантів вродила у них вперше. Заради цікавості Володимир Тхір зважив найбільший екземпляр. Він потягнув на 56 кілограмів!

Гарбуз – рослина «проста», особливого догляду за собою не потребує. Вгноєна земля і трішки мінеральних добрив – ось і всі його примхи. Та якщо насіння неякісне, жодна піджива не допоможе.
– Минулого року ми залишилися без гарбузів – не зійшло насіння, – розповіла Оксана Тхір. – А цієї осені, бачте, вродило, бо насіння попалося хороше.
Гарбузи, або, як кажуть місцеві жителі, «дині» чи «кабаки», плекає практично кожна збаразька родина. Наповнені поживними речовинами овочі йдуть зде-більшого на корм домашній птиці і худобі, а ось у Тхорів насамперед дбають про здоров’я членів родини.
– Всі знають про користь гарбузової каші, однак варить її не кожна господиня, – каже Володимир. – А у нас кашу, гарбузове насіння з апетитом їдять всі, особливо смакують вони дітям – Назарові та Оксанці. Торік у класах, де вони вчаться, брали у школярів аналізи на вміст глистів. То цю заразу виявили у всіх дітей, крім моїх…
Із гарбузів, якщо до них додати моркви і яблук, можна чавити чудовий сік, варити повидло (той самий рецепт, що і з яблук). А сусідка Оксани Тхір взяла кілька стиглих плодів, щоб замаринувати їх – десь дізналася рецепт і хоче спробувати, що з того вийде.
Зараз збаразькі рекордсмени переймаються тим, як зберегти врожай. До приморозків гарбузи можуть перебувати на подвір’ї просто неба – тут вони дозріватимуть, доходитимуть до кондиції, а коли похолодає, овочі потрібно буде сховати до комори. Насіння з кращих екземплярів Оксана Тхір вибере і висушить, щоб наступного року був добрий посадковий матеріал. Його вона залюбки роздасть й родині та сусідам – є ж бо чим ділитися.
Довідка. Гарбузи називають «хітом цього століття», «аптекою в мініатюрі». У плодах міститься велика кількість вітамінів і мінеральних речовин, а у насінні – 55 відсотків жирних та ефірних олій. Є у гарбузах органічні кислоти, амінокислоти, а каротину навіть більше, ніж у моркві. Корінці, що залишаються після збору врожаю на гарбузові, висушують, подрібніють і заварюють з них дуже корисний для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань чай. Гарбуз вживають при ожирінні, захворюваннях печінки і нирок, нормалізації перистальтики кишечника, а медики рекомендують чоловікам після сорока років систематично вживати гарбузове насіння для покращення потенції і профілактики простатиту.
Світлана Клос,
Тернопільська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>