– Мабуть, немає на землі людини, – розповідає доцент Рівненського гуманітарного університету Богдан Столярчук, – яка б не цікавилася своїм походженням. Втім, зачасти подібна цікавість спиняється на тих, хто ще живий, або ж тих, пам’ять про кого ще не стерлася. Буває й по-іншому: часто людина, дозрівши до літніх чи похилих років, інколи неабияк жалкує, що в дитинстві не записувала розповіді діда чи прадіда про їхніх попередників. А ці розповіді були такими цікавими… От би їх відновити!.. Я також це відчув, бо пригадую, як дядько Яким і бабця Тетяна буквально захоплювали мене, тодішнього підлітка, неймовірними розповідями про минувшину. О, якби я тоді був мудрішим, якби взяв до рук олівця і фіксував би усе на листку, то моя книжка про родовідні витоки і писалася б легше, і, вочевидь, була б повнішою.
Зрештою, попри втрачене, вдалося за останні п’ять років зібрати славний літопис великої родини Столярчуків з Гощанського району, з якої вийшли відомі хлібороби, вчителі, лікарі, музиканти (Столяри – це було їхнє вуличне прізвисько, а насправді вони Попенки – авт.). Я навіть «докопався» до того, що мої давні попередники Попенки входили до списку реєстрових козаків. Це, так би мовити, по батьковій лінії. А ось по маминій цікавою є легенда, чи, вірніше, бувальщина про її рідне село Рясники. Нібито його заснував козак Бирко. Справді натрапляю на таке ймення, гортаючи церковні книги. Був такий Яків Іванович Бирко, народжений 1800 року. А в іншому місці з тією ж датою народження він уже записаний як Яків Іванович Євчук. А моя ж мама – з Євчуків…
«А що там далі, Богдане, у нашому родоводі видно?»
– Втім, віднині я навряд чи заспокоюся у дослідженні родоводу, – резюмує автор книги «Мої родинні витоки», – адже з’являються все нові й нові матеріали. Хотілося б, приміром, побільше описати про свого діда Гаврила, котрий був повним кавалером Георгіївського Хреста. Хотілося б до-відатися про долі тих родичів, які вимушено емігрували за кордон. На особливу оповідь заслуговує, зокрема, і мій родич Юрій Макаров, котрий допоміг у фінансуванні книги та у далекому Мурманську підтримував українську культуру. Так що продовження буде. Тим паче, що родина цього дуже хоче. Зустрічаю якось діда Стаха, якому вже 83 роки, а він, привітавшись, відразу про своє: «А що там далі, Богдане, у нашому родоводі видно?»
А ще мені приємно, що згадане дослідження наштовхує на подібні розвідки інших шанувальників родовідного минулого. З даного приводу цікавий факт – на занятті, коли вивчали історію української пісні, національні традиції, я зробив спеціальне дослідження з приводу того, хто найкраще знає свій родовід. Найбільш обізнаною виявилася одна дівчина, котра «дійшла» до своєї прабабусі. Але вже через день вона перепинила мене і сказала: «Дякую вам, Богдане Йосиповичу, бо тепер я вже не тільки про прабабцю знаю, але й про її бабцю…» Дивився я на неї і думав, що нашому роду справді не буде переводу, коли не переводяться ті, хто шанує пам’ять про попередників.
Сергій Новак,
Рівненська область
Comments: |