У нашій області, як і в інших, ще досить поширене явище, коли трудові відносини між роботодавцями і працівниками офіційно не оформлені. Це позбавляє можливості громадян захищати свої трудові права (виплата заробітної плати, пільги, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення), з боку роботодавця виплата зарплати “у конвертах” – це порушення законодавства, оскільки у цьому разі йдеться про ухилення від сплати податків та обов’язкових платежів.
Заробітна плата “у конвертах” – відвертий обман. Поки людина молода і здорова, вона не замислюється над тим, яка в неї зарплата – “біла” чи “сіра”. Прозріння настає, коли люди виходять на пенсію за віком або за станом здоров’я, йдуть у декретну відпустку, оформляють інвалідність. Вони не можуть збагнути, чому такі мізерні суми їм нарахували. А відповідь проста – відрахування внесків на обов’язкове пенсійне страхування проводяться роботодавцем тільки з офіційної заробітної плати.
Від цього також програють і місцеві громади. Адже податок з доходів фізичних осіб є бюджетоформуючим податком для місцевих бюджетів. Виплата заробітної плати “у конвертах” негативно впливає на наповнення дохідної частини бюджету, з якої виділяються кошти на утримання дитячих дошкільних закладів, шкіл, лікарень.
Як не дивно, але від прийняття на роботу працівників без оформлення трудових відносин та виплати зарплати “у конвертах” може постраждати і сам роботодавець.
Боротьбу з нелегальною трудовою зайнятістю та виплатою неофіційної заробітної плати покликана вести велика кількість державних органів.
Протягом цього року прокуратурою Волинської області спільно з іншими правоохоронними органами здійснено ряд заходів, спрямованих на подолання заборгованості із заробітної плати, виплатою неофіційної заробітної плати, неофіційною зайнятістю. За втручання прокурорів погашено заборгованість із заробітної плати у розмірі понад 9,5 млн грн, порушено 44 кримінальні справи щодо порушень трудового законодавства (на 26% більше, ніж за аналогічний період минулого року), з яких 41 направлено до суду. Внесено 178 документів прокурорського реагування, за якими до відповідальності притягнуто 210 посадових осіб (у першому півріччі 2007 року – 168). На захист трудових прав громадян заявлено 164 позови та подано заяв у порядку наказного провадження, з яких 104 задоволено на суму 184 тисячі грн, добровільно відшкодовано роботодавцями 34 тисячі грн.
У цьому році вдалося не тільки зупинити ріст заборгованості із виплати зарплати, а й домогтися її суттєвого зменшення. У той же час не всі державні органи у боротьбі з подоланням зазначених негативних явищ є єдиними. Зокрема успішній боротьбі з виплатою зарплати “в конвертах” та нелегальною трудовою діяльністю, на жаль, не сприяє позиція окремих судів області при розгляді кримінальних справ щодо порушників трудового законодавства. Прокурори зіткнулася із ситуацією, коли судові інстанції тлумачать одні і ті ж порушення іншим чином, і головне, приймають рішення, логіка яких не є беззаперечною.
Зокрема прокуратурою Локачинського району до суду направлено кримінальну справу щодо приватного підприємця Ш., який протягом двох років використовував працю двох найманих працівників без укладення з ними трудових договорів та подавав у державні органи неправдиву інформацію про їхню кількість. Позицію прокуратури району про вину підприємця Ш. підтримав і районний суд, засудивши його до кримінального покарання у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. Однак апеляційний суд області зайняв діаметрально протилежну позицію. Зокрема колегія суддів судової палати в кримінальних справах вирішила, що факт подачі підприємцем підроблених документів до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та соціального страхування з тимчасової втрати працездатності був не злочином, як вважали районні прокуратура та суд, а лише “неточністю” у поданні документів або “технічною помилкою”, як зазначено в іншому місці ухвали суду. Також чомусь колегія суддів не змогла знайти в матеріалах кримінальної справи дані про час роботи потерпілих працівників у роботодавця, хоча він був встановлений слідством, його називали і самі обмануті працівники. Крім цього, судді апеляційного суду засумнівалися, що наймані столяри працювали у підприємця. Видно, підсудному якимось чином вдалося переконати їх у тому, що він мав справу з благодійниками, які понад два місяці “гнули спини” ради благої справи, у чому той ніяк не міг переконати слідчого, прокурора та суддю районного суду.
Як результат, колегія суддів апеляційного суду скасувала вирок щодо підприємця Ш. та направила справу у прокуратуру для додаткового розслідування, зобов’язавши спростувати абсурдні твердження підприємця про свою невинність, що потягнуло за собою відволікання працівників прокуратури та інших державних органів від виконання своїх службових завдань. Після повернення справи на додаткове розслідування встановлено факт травмування на виробництві у підприємця Ш. Може, тепер апеляційний суд змінить своє ставлення до оцінки зібраних у справі доказів вини підприємця.
Аналогічною виявилася позиція суду і в кримінальній справі щодо директора одного з приватних деревообробних підприємств Рожищенського району, який також використовував працю найманих робітників без укладання з ними трудових договорів, видавав зарплату “у конвертах”. Крім цього, був травмований один з робітників. Він отримав закритий відламковий перелом обох кісток правої гомілки зі зміщенням, що призвело до тимчасової втрати працездатності та можливості годувати сім’ю. Проте зазначена кримінальна справа судом була направлена для додаткового розслідування з непереконливих, на думку прокуратури, підстав.
Дану ситуацію ускладнює і положення кримінально-процесуального законодавства, що позбавляють прокуратуру можливості оскаржувати зокрема ухвали апеляційного суду про повернення справ для провадження додаткового розслідування, чим останній, власне, і користується.
Наведена практика апеляційного суду, який, як відомо, є вищою інстанцією для районних судів, призвела до того, що останні взагалі взялися виправдовувати порушників трудового законодавства. У квітні цього року Іваничівський районний суд виправдав підприємця В., який сумарно понад 14 місяців використовував працю найманих продавців без офіційного оформлення трудових відносин. Суд чомусь взяв до уваги показання підприємця про те, що обмануті працівники, як виявляється, проходили стажування, а не виконували роботу за наймом. У той же час працівникам про таке “стажування” нічого відомо не було. Суд також вирішив, що незаконні дії підприємця обов’язково мали поставити потерпілих у “скрутне” становище, що не передбачено диспозицією ст. 172 Кримінального кодексу України, а про порушені конституційні права обманутих підприємцем працівників у вироку навіть не згадав. Прокуратурою області на прийнято рішення суду внесено апеляційне подання до Верховного Суду України, який і прийме остаточне рішення.
Наведені факти позиції окремих судів області не сприяють викоріненню таких негативних явищ у суспільстві. Прокуратура області запевняє, що і надалі буде вживати всіх можливих заходів для виявлення та притягнення до відповідальності порушників трудового законодавства, захисту трудових прав громадян.
До відома громадян: у прокуратурі Волинської області відкрито телефон “гарячої лінії” (72-31-00 з 9.00 до 18.00). За цим номером жителі області можуть повідомити про порушення їхніх трудових прав. Телефонна лінія буде працювати протягом місяця.
Андрій Гіль,
прокурор Волинської області
Comments: |