закупівельні ціни на молоко піднімуть СБУ та КРУ?

Кількість корів з кожним роком зменшується

Кількість корів з кожним роком зменшується

Минулого тижня нарада за участю голови облдержадміністрації Миколи Романюка, здавачів молока та переробників таки відбулася. У Луцьк з’їхалися сільські голови, керівники районів. Чільник області зразу ж зауважив: ті переробники, які не приїхали на зустріч, пошкодують, і він використовуватиме до них можливі й неможливі засоби впливу, залучаючи навіть СБУ та КРУ.

Як наголосив начальник обласного управління агропромислового розвитку Анатолій Аршулік, сьогодні Волинь займає аж 26-те – останнє – місце в Україні по закупівельних цінах на молоко. Всі 12 переробних підприємств, починаючи з квітня, дружно знизили ціни на цю продукцію. І можна зрозу-міти тих, хто сьогодні протестує проти такого обдирання селян.
– Кількість корів в індивідуальному секторі з кожним роком зменшується. Водночас сьогодні багато заготпунктів не оснащені холодильниками, молоко, допоки довезуть до молокопідприємства, в дорозі втрачає свою якість. То, може, і власникам-переробникам треба задумуватися над їхніми проблемами, а не казати, що це селяни продають неякісну продукцію, – зауважив Анатолій Аполлонович. – Вихід один – всім гілкам влади треба об’єднувати селян у спілки, молочарські кооперативи, щоб вони організовано відстоювали свої права.
Разом з тим Анатолій Володін, голова регіонального відділення антимонопольного комітету, сказав: “Ми перевіряли заготпункти молока в Старовижівському районі. Багато працюють без холодильників, немає прозорості в ціноутворенні. Тому треба визначити ще й статус здавачів молока”. Ростислав Остапчук, голова координа-ційної ради здавачів молока у Волинській області, заявив, що люди в селах вже доведені до відчаю. У них багато запитань: чому не укладаються договори між здавачами і переробниками, чому не виконується програма “100 кроків назустріч людям”? Тому вимога селян: закупівельна ціна на молоко влітку має становити 1,86 гривні, взимку – 2,35 за кілограм.  “За зароблені гроші наші люди самі зможуть купити і доїльні апарати, і холодильники, і жодні вимоги Євросоюзу їм не будуть страшні”, – додав  Ростислав Дмитрович.
Лідія Рудчик, Хобутівський сільський голова з Володимир-Волинського району, також сказала, що потрібно переглянути схему заготівлі молока, адже в селах вже організовуються  підпільні точки по скуповуванню цієї продукції. Потім виходить така ситуація: гроші людям не платять, а претензії населення пред’являє сільській раді. Тетяна Бугайчук, сільський голова з Омельно Ківерцівського району, також наголосила, що переробники працюють на ринку нечесно: вчасно не платять людям за продукцію, не погоджують ціни, на території сільської ради не уклали жодного договору. Тому Андрій Сопронюк, голова Маневицької районної ради, поставив на цій нараді дуже логічне питання: а на що дивиться податкова?
Хоч і нарікали переробники на якість молока від селянських дворів, але Григорій Зарубич зі Смідина Старовижівського району сказав: “Ми готові, щоб молоко, яке здають селяни, перевіряли хоч щодня. Ми цього не боїмося.”
Чи не найбільше запитань було до Миколи Мамчева, директора ТзОТ “Західна молочна група” (КОМО). Хоч він і пояснив, що в основному молоко з індивідуальних господарств переробляють на сухе та казеїн, котрі експортують і на які ціни у Європі впали, але Борис Загрева, заступник голови облради, поставив зустрічне запитання керівникові-переробникові: “Ваше підприємство одне з кращих в Україні. Чому тоді закупівельні ціни на молоко найнижчі саме на Волині?” А хтось із залу додав: “Якби ваша жінка, так, як я, тричі в день подоїла вручну три корови, вона б змусила вас підняти закупівельні ціни…”
Тому, підсумовуючи нараду, Микола Романюк наголосив, що селяни мають чітко знати, кому, коли і за якою ціною (домовлено, що вона із серпня  буде не нижчою 1,30 гривні за кілограм) вони здають свою продукцію. Микола Ярославович підтримав пропозицію, щоб договори укладалися з головами сільських та селищних рад під час нарад у райдержадміністраціях. Перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Заремба розповів про підготовлений законопроект щодо встановлення мінімальної ціни на молоко. Також готується звернення до Кабміну і Верховної Ради з проханням підтримати цей документ. “Доречно звернутися до усіх регіонів, щоб підтримали встановлені у законопроекті тарифи. А це від 2100 до 2600 гривень за тонну молока”, – підкреслив Віталій Миколайович.
Що з цього вийде в майбутньому? Поживемо – побачимо.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>