Прикарпатці ночують на деревах та дахах
Найбільше постраждало Прикарпаття. Підтоплено 488 населених пунктів, більше 22 тисяч житлових будинків, пошкоджено 329 автомобільних та 409 пішохідних мостів. Без електроенергії залишилося 107 населених пунктів. Більше 13 тис. людей відселяють з небезпечних регіонів.
Найбільше місцеве населення потребує питної води, хліба та інших продуктів харчування, також необхідний теплий одяг, гумові чоботи та дощовики. У гірських регіонах Прикарпаття не можливо пересуватися без човнів, яких у людей обмаль або взагалі немає. Цілі сім’ї переселяються жити на дахи власних будинків, облаштовують халупи на деревах, більше схожі на великі гнізда. Річка Ворона, яка влітку схожа на потічок, під час злив розлилася у бурхливу ріку, затопила дорогу на Тлумач. У селі Витвиця Долинського району у власному домі вночі загинув 43-річний чоловік. Несподіваний зсув ґрунту зруйнував приватний житловий будинок, у якому знаходилась сім’я, – мати з дитиною та престарілою жінкою встигли вибігти надвір. На жаль, батька та єдиного годувальника родині вже ніхто не поверне. Тіло потерпілого рятувальники МНС дістали з-під уламків.
Не на жарт перелякалися четверо жительок селища Перегінського Рожнятівського району. Злива застала жінок на одній із гірських вершин, де вони збирали ягоди. Коли надвечір спустилися в долину, були вражені тим, що на річці Лімниця вже нуртувала повінь, яка зруйнувала єдиний перехід – дерев’яну кладку. Дві ночі провели в оборозі із сіном, а досвітком вирішили спуститися вздовж русла, переповненого каламутною водою. Щоб дістатися додому, пройшли понад 30 кілометрів перевалами гірських хребтів. Рідних заспокоїв дзвінок з мобільного телефону, який мала при собі одна із жінок.
В Івано-Франківську через підняття рівня води у гірській річці Бистриці Солотвинській перекрили міст. Майже 100 тис. людей на деякий час залишилися без питної води та освітлення, до мікрорайону курсують машини з питною водою. Через повінь затопило також насосну станцію і трансформаторну підстанцію, котельні, розмито берегоукріплення. Постраждало комунальне підприємство «Електроавтотранс».
У неділю, 27 липня, на Івано-Франківщині побував президент Віктор Ющенко. Перед нарадою він відвідав села на Прикарпатті. У Галицькому районі Віктор Андрійович закотив штани та вбрід ішов каламутною водою, оглядаючи зруйновані господарські будівлі. Президент офіційно оголосив території, які постраждали від стихії у західних областях, зоною надзвичайної екологічної ситуації. За попередніми даними, лише в Івано-Франківській області збитки становлять більше 1,6 млрд гривень.
Мар’яна ЯРОШ,
Іван ІВАНИШИН,
Івано-Франківська область
На Львівщині рівень води на 400 гектарах піднявся до п’яти метрів
Львiвщина добряче потерпає вiд водяної стихiї. У деяких селах воду i продукти потерпiлим довозять гелiкоптери. На дорогах плавають столи i дитячi iграшки. На села Самбiрського району велика вода з Днiстра нахлинула вже вдруге. Дністер змінив своє русло, тому виникла загроза розмиву берегів. У селi Ралiвка про бiду сповiщають церковним дзвоном. Повiнь пiдтопила хати, пiдвали, криницi, городи.
В селi Пиняни цього ж району селяни рятують земляну дамбу. Небезпечнi мiсця закладали мiшками iз землею. Так рятувалося i село Бабина. Люди поклали у дамбу понад тисячу мiшкiв з пiском та гравiєм. Та в районi села Чернихiв земляну дамбу таки прорвало у чотирьох мiсцях. Вода могутнiм потоком пiшла на низиннi села Луки, Хлопчицi.
З Чернівецького ринку повінь несла різний крам в руки мародерам
Рівень води в Пруті піднявся майже на 9 метрів, за три дні (з п’ятниці по неділю) на Буковині випала піврічна норма опадів! Такої сили стихії, як кажуть старожили, не було з часів Другої світової. На Буковині оголошено надзвичайний стан. Збитки, завдані стихією, попередньо обліковуються понад 1 мільярдом гривень.
Загалом в області зруйновано 70215 м дорожнього покриття, 60 м газопроводу, 41 малий пішохідний міст, 12 переходів, 8 мостів. Припинено автомобільне сполучення з Путильським районом та до сіл Вижницького району. Підтоплено 1309 житлові будинки, 1993 присадибні ділянки, 1601 га сільськогосподарських угідь, 31600 м дорожнього полотна. Відключено від газопостачання 1393 будинки. Існує загроза підмиву залізничного полотна на перегоні Неполоківці-Завалля, через затоплення перекритий рух по автошляху Чернівці-Кишинів. На Дністровській ГАЕС пропускається 1600 м. куб. води щосекунди при притоку 2200 кубометри. Там укріплюється перемичка, щоб запобігти потраплянню води в агрегати.
На одному з дахів будинків в Новоселицькому районі виникла екстремальна ситуація: у вагітної жінки почалися перейми. Рятувальники їй допомогли, хоча дитя таки побачило світ не у пологовому будинку. Вода принесла смерті. Мешканець села Чорногузи Вижницького ра-йону втопився в своєму підвалі, у с. Тереблече Глибоцького району 9-літню дівчинку вразив розряд блискавки, у с.Кам’янка того ж району на подвір’ї власного будинку втопилася 21-літня жінка, ще одну дівчинку, яка вийшла з автобуса, змило потоком...
Постраждав і обласний центр. Пошкоджено водогін, вийшов з ладу газовий дюкер, який експлуатується 28 років. У воді опинився знаменитий Калинівський ринок: повз прилеглі до ринку оселі вода несла різний крам – куртки, весільні сукні, якісь продукти, навіть більш габаритні речі. Окремі сміливці намагалися рятувати добро, підсобними засобами доправляючи їх по воді на більш безпечне місце. 25 людей, рятуючи своє майно, опинилися оточені водою, що швидко прибувала з річки Прут. Рятувальники знімали потерпілих з дахів торгових точок.
На посилений режим роботи був переведений особовий склад міліції, щоб забезпечувати охорону населених пунктів, зберегти майно громадян від мародерів. А вони не минули нагоди скористатися з чужої біди. Правоохоронці затримали п’ять осіб – молодих людей віком 20-25 років, котрі намагалися вкрасти мобільні телефони та іншу техніку у затоплених базарних кіосках...
У неділю ввечері Буковину відвідала Юлія Тимошенко. Спілкуючись з буковинцями, прем’єрка пообіцяла, що уряд і крайова влада не залишать людей наодинці з лихом. До речі, підприємці „Калинки” очікували на зустріч з Юлією Володимирівною, однак шлях глави уряду туди не проліг. Тож услід підприємці надіслали їй звернення з проханням вплинути на місцеву владу, яка досі не спромоглася збудувати біля підприємства протипаводкову дамбу..
Валентина МАЦЕРУК,
Чернівецька область
Фото Дмитра ЧОРНОКОЗИ, Мар’яни ЯРОШ
Евакуювали понад 1200 осіб на Тернопільщині
На Тернопільщині негода забрала одне життя. Під час грози у селі Шашенівка Борщівського району ударом блискавки вбило 44-річну жінку, яка на вигоні пасла корову. Найбільше лиха проливні дощі завдали південним районам області – Борщівському, Бучацькому, Заліщицькому і Монастирському. Затопленими виявилися 28 населених пунктів, підтоплено 637 житлових будинків, із зони лиха евакуйовано понад 1200 осіб. За словами працівників МНС, стихія захопила Тернопільщину «завдяки» Дністру: у зв’язку з тривалими дощами рівень води у річці піднявся вище критичних позначок. Синоптики кажуть, що дощі на Тернопільщині триватимуть, тому загроза подальшого підтоплення населених пунктів, які розташовані поблизу Дністра, залишається.
Світлана КЛОС,
Тернопільська область
Зсуви грунту зносять будинки на Закарпатті
На Закарпатті зносить мости, берегоукрiплення та будiвлi. Зсув грунту з деревами в рiчку Лазещина затопив однойменне село. Через це змiнилася течiя русла на автодорогу регiонального значення Мукачево-Рогатин. Внаслiдок цього пiдтоплено близько 300 метрiв дорожнього полотна. Висота рiвня води на дорозi – бiльше пiвметра. Внаслiдок виходу води з русла річки Чорна Тиса бiля села Костилiвка (урочище Клифа) було пiдтоплено автошлях регiонального значення Мукачево-Рогатин. У водяному полонi опинився i Рахiвський район. Зсуви грунтiв зносять гаражi i будинки. Тиса рве береги. Людей евакуйовують.
Ян ЛІСОВСЬКИЙ,
Закарпатська область
Comments: |