Зводять третю хату за молочні гроші
Ганна ЗАБРОДЕЦЬ з донькою
Ганна Забродець із села Гірники Ратнівського району на Волині проти далеких сезонних заробітків. Вона переконана, що це не на користь сім’ї. Каже, що боляче читати інформацію в газетах, як наші земляки повертаються додому з Москви та Києва в трунах. А скількох скалічили… Ось і один з її синів став інвалідом через ті заробітки. Зараз родина робить акцент на підсобному господарстві, бо хочуть ще збудувати дві хати. Їх у Гірниках називають трудягами. Дружні. На поле – разом, в ліс по ягоди – також гуртом. Ганна Юхимівні та Степан Іванович і всіх своїх шістьох дітей привчили до роботи. Тому не дивно, що зараз сім’я Забродців обробляє кілька гектарів землі: сіють зернові, цукрові та столові буряки, моркву, картоплю. Вдається вигідно продати – збувають овочі, якщо ціна на сільгосппродукцію падає – просто згодовують худобі.
У господарстві доглядають п’ятьох корів, чотирьох бичків (колись і по 16 голів ВРХ утримували). Вранішнє молоко Ганна Юхимівна здає до місцевого заготпункту. Бідкається, що ціна на цю продукцію дуже впала. Значно вигідніше його продавати на ринку . Адже літр молока коштує на базарі 1,75 гривні (заготівельники збили ціну до 1,30), літр сметани – 14 гривень, домашнє масло покупці залюбки беруть і по 20 гривень за кілограм.
– Були часи, коли я возила сир, сметану, масло в Брест. Ох і мордувалися ми, щоб все це провезти, – каже жінка. – Тепер вже все збуваю у своєму районі. На майбутнє думаю все ж збільшити поголів’я корів. Для цього хочемо купити доїльний апарат, бо важко робити це вручну. І надалі будемо розводити бичків. Маленькими ми їх не продаємо, а годуємо рік-півтора. Тоді кращі заробітки.
Сьогодні клопотів у Ганни Юхимівни хоч відбавляй. Знову почалося сапання-прополювання, дозріли полуниці, котрими зайнято кілька соток. Щодня жінка вибирає їх по кілька відер. А треба ще завезти ягоди на базар, продати…
– Клопітко. Але що зробиш, треба трудитися, бо ще хочемо збудувати три хати для синів. Самі живемо у новій. Збудували дім ще для одного сина. Родина наша збільшилася, адже троє хлопців вже одружилися, тож і мають жити у власних оселях. Донька працює в Києві, найменша, школярка, – біля нас. Тож і трудитися добре треба. От зараз чорниці почнуться, то ми всі будемо в лісі. Тож наша копійка – за день на 100 гривень можна ягід назбирати!
А любов до худоби Ганна Юхимівна пояснює так: “Чоловікова мама любила за нею доглядати. Чоловік та сини в неї вдалися, без заперечень доглядають корівок, працюють з технікою”. Родина придбала трактори, сільськогосподарський реманент – хоч так полегшують селянський труд, де ставка робиться на підсобне господарство.
Марія Дубук