Серед традиційних номінацій були і незвичні (для українців) – патріотичне виховання, пропаганда здорового способу життя, перспективи розвитку регіону... Окремі відзнаки за популяризацію україно-білоруського співробітництва отримали білоруські журналісти від Генерального консула України Івана Баранчика і від очільника волинської делегації та начальника управління інформації Волинської облдержадміністрації Михайла Савчака.
– Журналіст повинен тримати “ніс за вітром” і стежити за напрямком державної політики, але у жодному разі не перекручувати факти, аби догодити владі. Критика – явище нормальне, хоч і не дуже приємне. А підтасовування фактів – річ неприпустима. Слава журналіста, який вдається до таких методів, скороминуча, і його кар’єра швидко згасне, – наголосив у виступі губернатор Костянтин Сумар.
Головний редактор недержавної газети “Вечерний Брест” (яку в народі називають опозиційною і яка здобула переможну “Золоту літеру” Національного конкурсу друкованих ЗМІ) Володимир Шпарло зазначив, що в Білорусі цензури нема. Але у багатьох редакціях надзвичайно сильна самоцензура. Коли самі журналісти і редактори уникають проблемних тем. “Вечерний Брест” культивує обов’язкове подання протилежних поглядів.
У переддень церемонії нагородження волинська делегація відвідала Брестську фортецю, музей залізничної техніки, Генконсульство України. Наступного дня волиняни взяли курс на батьківщину першого білоруського космонавта Петра Климука – у село Томашовка.
Насправді ж язик не повертається назвати цей населений пункт селом. Та й у туристичних путівниках він значиться як “агромістечко”. Навіть таким мікрорайонам європейського міста Луцьк, як “33-й” чи “40-й”, ой, як далеко до Томашовки в плані благоустрою, доріг, інженерно-транспортної інфраструктури, соціальної сфери і чистоти... Шкільному спорткомплексу можуть позаздрити профільні українські вузи. А музей космонавтики при школі (де навчається 300 учнів) міг би претендувати на титул “візитівка” чи принаймні на “обов’язковий до відвідування туристичний об’єкт” західноєвропейського міста.
За три роки у Білорусі створено 105 подібних агромістечок, і у поточному році заплановано ще 43. На виконання робіт з облаштування агромістечок за три роки було освоєно 600 млрд рублів. Співвідношення фінансування розвитку соціальної інфраструктури до виробничої становить приблизно 60 до 40. І коли стоїш біля фонтана в Томашовці та озираєшся навколо – бачиш, що кошти пішли за призначенням, а не осіли в кишенях чиновників. Як тут не пригадати, що в Україні Президент оголосив 2007-й роком села, а фахівці аргументовано охрестили його поминальним роком українського села.
Микола КОМАРОВСЬКИЙ,
Брестська область, Білорусь
Comments: |