Червень – період, коли люди масово йдуть в ліс по чорниці та малину. Часто приносять майже невидимий “подаруночок”: кліща, що присмоктався до тіла. Людмила Шахраюк, завідувачка відділу медичної паразитології обласної санепідемстанції, радить його витягувати обережно, попередньо змазавши олією чи кремом.
– Адже ми не знаємо, який кліщ може присмоктатися. Наприклад, починаючи з 1995 року, на Волині реєструється кліщовий енцефаліт – гостра вірусна природно-осередкова хвороба, яка й передається через укус кліща. Загалом в Україні це захворювання реєструється, окрім Волині, в Автономній Республіці Крим (в районі Ялти), поодинокі випадки – у Львівській, Івано-Франківській областях (це в основному завезені кліщі). В нашій області одного чоловіка також вкусив енцефалітний кліщ, коли він був у Києві на Трухановому острові на заробітках. Потім довго лікувався.
– А яка статистика?
– Найбільше було захворювань на кліщовий енцефаліт у 1995 році – аж 45, у 2003-му – вже 18, у 2005-му – п’ять, у 2006-му – шість, минулого року зареєстровано всього три випадки, нинішнього ще, слава Богу, не було.
– У Криму сухо, в нас – волого. Кліщі люблять різний клімат?
– Вони люблять місця, де багато кущів, різних трав та дерев. Вони чекають “жертву”. Небезпечний весняний період та червень. Якщо людина йде в ліс, то потрібно згодом ретельно себе оглянути. Кліщ в перші години не так присмоктується. Але якщо він за цілий день вже в’ївся в тіло, то й тоді панікувати не слід. Комаху треба змазати олією, кремом, щоб закрити їй доступ повітря, зачекати 10-15 хвилин, а тоді, не поспішаючи, витягнути, щоб не розірвати. Якщо голова кліща все ж залишилася в тілі, потрібно звернутися в травмпункт – тоді її видалять лікарі. От недавно мама однієї дитини принесла нам кліща, який зняла з тіла доньки. Принесла нам його живого, гарно витягнула, він вже насмоктався крові. Ми його відправили до Львова в науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни, з яким співпрацюємо, на дослідження. Навіть якщо кліщ присмоктався, то це не означає, що людина зразу ж захворіє кліщовим енцефа-літом.
– А які симптоми хвороби?
– Вона починається із загальної слабкості, дратівливості, болить голова, на місці, де вкусив кліщ, з’являється почервоніння, зуд, підвищується температура тіла. Згодом вражається нервова система і може бути параліч. Смертельних випадків в нашій області не було. У Ратнівському районі всі люди, котрі захворіли кліщовим енцефалітом, вилікувались, хоч це й дорого.
– Окрім Ратнівського ра-йону, де ще були зафіксовані випадки кліщового енцефаліту?
– Поодинокі в Камінь-Каширському та Рожищенському районах. На Ратнівщині був привозний випадок кліщового енцефаліту з Білорусі. Група ризику – це працівники лісового господарства, тож їм обов’язково треба робити щеплення. Санслужба вимагає, щоб лісівники працювали тільки в захисних костюмах.
– Зараз і старі, й малі йтимуть в ліс по чорниці і малину. Що їм порадите?
– Коли людина йде в ліс, повинна одягнути комбінезон, щоб тіло було менш відкритим. І звісно, ретельно оглянути себе вдома після повернення. Тема кліщового енцефаліту не нова. Наприклад, на Ратнівщині є щити, що попереджають населення про кліщів. У кожному фельдшерсько-акушерському пункті випускають санбюлетень, проводяться бесіди.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Comments: |