Вода – це основа основ життя, а отже, і нашого здоров’я. І дуже важливо, яку саме воду ми вживаємо. Бо, як відомо, її якість залежить від того, які хімічні елементи і в якій кількості у ній знаходяться. Тому ставитися до використання води треба відповідально. Не дивно, що жителі міста Устилуг, коли випала нагода скористатися інвестиційними коштами, які виділялися Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ) для Волинської області, підготували проект для будівництва станції знезалізнення води.
Губить людей не пиво – губить людей вода
Цей афоризм використовують як жарт, хоча в ньому велика доля правди. Так, вживання залізистої води призводить до важких захворювань крові, печінки, може спровокувати інфаркт, а також негативно впливає на репродуктивну функцію організму. Згідно з прийнятими санітарними нормами, вміст заліза у водопровідній воді не повинен перевищувати 0,3 міліграма на один літр, адже це важкий метал і разом з марганцем, нікелем, хромом, миш’яком, кадмієм, свинцем і міддю належить до високотоксичних речовин, що довго зберігаються в природі. Часто вміст заліза у водопроводі перевищує норму в п’ять, а то й в десять і більше разів, тому проблема знезалізнення води виявилася особливо гострою.
На Волині жителі Володимир-Волинського району найбільше потерпають від залізистої води (1,0-1,5 мг заліза на літр і більше), яка на перший погляд ніби чиста, але згодом набирає рудуватого кольору, а при вживанні навіть можна відчути неприємний металевий присмак. При її використанні ванна і раковина втрачають білизну, а ще вона виводить з ладу імпортну сантехніку й спричиняє корозію труб.
Для очищення води потрібні чималі кошти. Самі жителі невеличкого волинського прикордонного містечка з нею не впоралися б. Але їхня ініціативність і наполегливість допомогла потрапити у число тих, чиї проекти виявилися найбільш аргументованими й переконливими, аби під них отримати кошти з УФСІ.
Переконливий проект – запорука отримання грошей
Що це за Фонд і хто міг отримати такі інвестиції? Український фонд соціальних інвестицій був створений для виконання спільного проекту Кабміну та Світового банку і є одним з наймасштабніших у соціальній сфері України за напрямками діяльності та обсягами фінансування. Кошти з нього направлялися в кожну область, а там вибиралися два найбільш соціально проблемні райони (загальний бюджет проекту складає понад 70 мільйонів доларів США; всього у портфелі УФСІ 675 мікропроектів соціально-комунальної спрямованості, з них – 617 вже впроваджені у життя). На Волині такими виявилися Володимир-Волинський і Турійський. Умови для участі у цьому проекті були не надто складними, але насамперед вимагали участі в ньому самої громади. Тобто жителі того чи іншого села (міста) мали створити незалежну агенцію, аби самим вирішувати, які проблеми треба подолати найперше.
У місті Устилуг на той час така громадська організація уже була, яка ще раніше виписала програму “Устилуг – місто європейське”. На сході громада дійшла висновку, що для міста важливо мати спеціальну станцію для очищення води. Залишалося підготувати на конкурс програму, бо ще з однією умовою мешканці Устилуга погодилися: до виділених інвестицій вони мали долучити своїх десять відсотків коштів (такий підхід привчає до відповідального й бережливого ставлення у користуванні громадським майном). Львівське регіональне представництво УФСІ підтримало представлений міні-проект, й для будівництва станції знезалізнення води було виділено більше 300 тисяч гривень. Внесок громади складав 29 тисяч. Найвпливовішим спонсором стало комунальне господарство, якому на баланс ця станція перейшла. Ось таким чином за два роки в Устилузі з’явилася станція знезалізнення води.
Позитивний результат став поштовхом до початку реконструкції центрального водогону (про це у виписаній програмі теж йшлося), бо користі від очищеної води після того, як вона потрапляє у старі іржаві труби, дуже мало. За виділені 160 тисяч гривень частина водомереж на сьогоднішній день уже відремонтована, наступного року буде реконструйовано весь водогін. І тоді у кожній домівці в Устилузі буде чиста вода, а отже, більша ймовірність того, що його жителі залишатимуться здоровими.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
Волинська область
Comments: |