Золочені ворота зникли, а священика кинули під поїзд
Чудотворна ікона вціліла, бо сховали на престолі
Є у гішинській церкві чудотворна ікона Пресвятої Богородиці “Одигитрія Гішинська”. Знавці стверджують, що вона ХVІ сторіччя. Віднайшли її 10 літ тому. Якось священик побачив, що з престолу сиплеться порохня. Звернувся до тодішнього єпископа Симеона, щоб дозволив зняти з престолу пелени і подивитися, що там. І яким же було здивування, коли він побачив, що верхньою кришкою престолу служить… ікона Божої Матері. Очевидно, хтось добре продумав, як сховати від безбожників святиню. Ікона відвідала всі храми єпархії. Зараз громада думає, як зробити для неї кіот.
– Ікона внизу трохи врізана, видно, вона не вміщалася у престол. Реставратори стверджують, що їй понад 400 літ і вона була іконостасним образом. Ікона чудотворна, – каже отець Віталій. – Вона обе-рігає цей храм. Наприклад, у 1930 році на острівку біля річки був млин. І там сталася пожежа. Згоріло все село, а от від храму вітер повернув в інший бік. Від поселення лишилося тільки кілька хат, котрі були неподалік від церкви. У Велику Вітчизняну війну тут велися бої, були окопи, летіли снаряди, але святиня лишилася. А коли десять літ тому над краєм пронісся буревій, то багато лиха наробив. А біля церкви навіть копиць із сіном не порозкидав.
Сьогодні, як ніколи, храм потребує реставрації. І вже без держави не обійтись. Це колись чиновники хотіли розібрати його і перевезти в музей. Але люди не дали. Щоб він не руйнувався, накрили спочатку руберойдом. Однак тоді всі заговорили, що це пам’ятка архітектури й таким матеріалом крити не можна. Але на захист церкви стали ветерани війни і праці з Гішина: “То хай краще протікає, руйнується?” Отак і відстояли святиню.
– Хотіли пофарбувати храм, але коли я став зачищати шалівку, то побачив, що з-під неї сиплеться труха. Виявилося, що бруси з’їв шашіль, – показує священик зітлілі стіни церкви, яка, до речі, збудована без єдиного цвяха.
– Отець Віталій родом з Молдови, але патріот України і цього села, – каже сільський голова. – Закінчив Почаївську духовну семінарію, одружився з волинянкою і служить у нашому храмі. Куди вже він тільки не стукав з проблемами церкви. Питання ремонту пам’яток архітектури національного значення сьогодні дуже актуальне і стоїть руба: або ми їх зберігаємо, або вони з часом зруйнуються. Самотужки ми нічого не вирішимо. Тільки на наукове дослідження храму треба тридцять тисяч, а на проектно-кошторисну документацію – 100 тисяч гривень і на самі ремонтні роботи – півтора мільйона. Чому такі суми треба, щоб зібрати самі документи, пояснення не знаходжу. Частково могли б допомогти сільська рада і відділ культури, однак згідно з бюджетним законодавством і оскільки церква занесена до єдиного реєстру пам’яток архітектури національного значення, всі ремонтні роботи повинні виконуватися з коштів державного бюджету. Але коли вони на-дійдуть, адже церква і далі трухне? Лісники кажуть, що сюди потрібно десь 50 кубів лісу. Спеціалісти стверджують, що заміна стін розтягнеться на три роки. А я впевнений, що якби всі працювали злагоджено, вчасно надходили кошти, то й за рік впоратися можна.
– Прикро, що в нас усе затягується на роки. Наприклад, з нашої церкви у замок Любарта в Луцьк забрали дзвін, що лопнув. Казали, що повернуть новий або старий. Ми, звісно, погодилися на новий. Отож, уже тою віддачею нас годують два роки, – бідкається отець Віталій. – Мабуть, так і з церквою буде…
Тож чи доживе гішинський храм, котрий вистояв у пожежу, війни, буревії, до свого 500-річчя? Чи не зруйнують його байдужість і чиновницька тяганина?
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |