Варикоз передається спадково, а сонні артерії провокують інсульт

Микола Герук

Микола Герук

У відділенні судинної хірургії Волинської обласної клінічної лікарні роблять операції на судинах. Але під час розмови із завідувачем відділення, знаним в області судинним хірургом Миколою Геруком виявилося, що ця, на перший погляд, вузька галузь медицини охоплює масу патологій. Звичайно, описати все це неможливо. Тож зупинимося на кількох найпоширеніших хворобах, які кладуть людей під скальпель у це відділення.

Судинна хірургія не має аналогів. По-перше, медикаментозна терапія при судинних хворобах часто буває неефективною, а по-друге, дії медиків визначаються в ході самої операції. Все вирішується на місці: розтягнути судину чи розширити, надставити взяту з ноги чи зшити, а може, й взагалі замінити її штучною. Микола Григорович каже, що в середньому такі операції тривають 2-3 години, в складних випадках і всі шість. До речі, і все це без допомоги будь-якої техніки – лише розум і руки хірургів. Адже весь сучасний діагностичний арсенал, яким багата обласна лікарня, потрібен при обстеженні та встановленні точного діагнозу хворого.
З чим же потрапляють сюди люди? Найпоширеніші хвороби – облітеруючий атеросклероз, варикоз, лімфатичні набряки і, звичайно ж, судинні травми. Наприклад, атеросклероз, який в народі називають ще склеротичними бляшками, є у всіх. Ці бляшки відкладаються у судинах, але активуються лише в тій частині організму, яка в людини є найслабшою, і просто “добивають” її. Звідси і втрата пам’яті, гангрена кінцівок, злоякісні гіпертонії, хвороби нирок. Атеросклероз же сонних артерій взагалі може призвести до інсульту. Доведено, що з усіх випадків ішемічних інсультів 30% стаються саме через хворі сонні артерії. Проте організм може попереджати про біду. Наприклад, короткочасною втратою пам’яті: зібрався йти, а на півдорозі забув, по що йшов. За кілька секунд усе пригадав. Або раптовою сліпотою на одне око. Поки прокліпався – все минуло. Звичайно, не завжди подібні випадки вказують саме на цю хворобу, але перевірити сонні артерії таки треба.
У відділенні судинної хірургії дуже багато людей рятують від ампутації ніг. Микола Григорович пояснює, що атеросклероз кінцівок, який закупорює судини і провокує гангрену – треба дуже ретельно досліджувати. І оперувати – вставляти штучну судину і тим самим відновлювати кровообіг. Якось, розповідає, привезли з районного центру чоловіка з чітко прописаним діагнозом тамтешніх лікарів – гангрена, потрібна ампутація. Навіть сам чоловік уже підготувався до втрати ноги, але обласні хірурги порадили не поспішати. Чоловік бігає й досі,  вже давно, напевно, забув про те, що йому ледь не відтяли ногу. Як правило, подібний атеросклероз підкрадається до людей вже старшого віку, переважно чоловіків, курців та хворих на цукровий діабет.
–  Якщо до мене звертається хворий і я чую нікотиновий запах, одразу відправляю його, – каже Микола Герук. – Прошу спочатку кинути курити. Слава Богу, що сила волі з’являється практично у всіх і одразу – тільки почують про ампутацію ніг, яка їм загрожує. А цукровий діабет небезпечний тим, що при ньому найчастіше пошкоджуються дрібні судини. А оскільки в організмі є близько 80% дрібних запасних судин, наша робота –  змусити їх запрацювати. Хоча найкращими ліками у всі часи є... ходіння, але таке, що не викликає болю.
Нещодавно у відділення судинної хірургії вночі привезли хворого чоловіка, який кілька днів тому вколовся вилами. Районні лікарі зашили ногу, але через день привезли в обласну лікарню. Виявляється, судина  так хитромудро порвалася, що кров циркулювала, але в той же час продовжувала просочуватися в організм. Оперували одразу. Тож якби місцеві лікарі не похопилися, чоловік помер би від елементарної втрати крові.
Хронічна венозна недостатність – дуже поширена хвороба. Деякі вчені стверджують, що вона є у 50% населення. Гострі тромбози варикозних вен оперують негайно, одразу після їх виявлення. Бо відірваний тромб, як відомо, – це майже завжди миттєва смерть. Варикоз – це генетична патологія. Вона передається спадково, як з покоління в покоління, так і через кілька. Судинна стінка у таких людей не має потрібної еластичності. Тому залежно від генетичної спадковості, віку людини, кількості вагітностей, навіть від характеру – варикоз розвивається раніше або пізніше. Чи не тому деякі люди можуть все життя вантажником пропрацювати і не знати, що є така хвороба, а деякі і відра води за життя не підняти, проте з дитинства мучитися.
Позбутися варикозу складно. Спочатку операція, потім кількамісячне носіння компресійного трикотажу та тривале лікування медикаментами, щоб реабілітуватися після хірургічного втручання. Бувають, звичайно, і рецидиви (повернення хвороби). Навіть операція не завжди в змозі усунути всі “поломки”, які сталися в генетиці людини. Але боятися повернення хвороби не треба: операція вже буде легша. До речі, якщо якийсь лікар переконує хворого у тому, що після хірургічного втручання рецидивів не буде – це непрофесіонал, який не розуміє природи самої хвороби. Світова практика свідчить про те, що якщо робити операцію у спеціалізованій лікарні чи відділенні, – рецидив можливий у 30%, а якщо в інших місцях – аж до 70%. Хоча ефективність залежатиме й від часу звернення: чим раніше, тим краще.
Дуже часто у порадах нетрадиційної медицини можна прочитати про те, що варикози лікують п’явками. Микола Герук це повністю заперечує. Мовляв, якби до них у відділення не потрапляли так часто люди, “заліковані” п’явками до тотального тромбофлебіту (закупорення вен), вони б мовчали:
– При варикозному розширенні вен застоюється кров, що сприяє утворенню тромбів. П’явки відомі тим, що виробляють специфічний білок – герудин, тобто розріджувач крові. Але діє він всього дві години – і розпадається. А білок  для нашого організму є антигеном, тобто чужорідним. Організм “обурюється” і терміново починає виробляти антитіла до нього, аби врівноважити баланс: згущувати кров! І чим більше ви будете ставити п’явки, тим сильнішою буде протидія організму. Тобто вони тим самим стимулюють швидше утворення тромбів. Також не рекомендуємо при венозних хворобах довго користуватися мазями та настойками. Вони ж закупорюють всі сальні та потові залози. Шкіра втрачає еластичність і починає погано функціонувати, набуває властивостей цигаркового паперу. Мазями можна користуватися не довше десяти днів.
Єдине, на що лікарі завжди звертають увагу – нам треба частіше турбуватися про своє здоров’я. Не нехтувати різким болем, сподіваючись, що мине. Ціною такої безпечності може стати життя.
Мирослава КОСЬМІНА
Микола ГЕРУК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>