Чи можна продати будинок, будівництво якого розпочато, але ще не завершено та відсутнє свідоцтво про право власності на нього?
Степан В.,
Луцький район
Відповідно до частини 2 статті 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна) або його прийняття в експлуатацію – якщо договором або законом це передбачено. Втім, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, то воно виникає з моменту його державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна), що регламентовано частиною 3 статті 331 Цивільного кодексу України. У разі потреби така особа може укласти договір щодо об’єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно (зокрема бюро технічної інвентаризації – БТІ) на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об’єкта незавершеного будівництва.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, Ви можете продати матеріали, обладнання чи об’єкт незавершеного будівництва.
Разом з тим, на практиці Ви можете зіштовхнутися з проблемою реєстрації в БТІ об’єкта незавершеного будівництва, оскільки Тимчасове положення про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затверджене Наказом Мін’юсту від 7 лютого 2002 р. № 7/5 і яким керуються БТІ при реєстрації права власності на нерухоме майно, не передбачає реєстрації права власності на незавершені об’єкти будівництва. Тому, як правило, доводиться в судовому порядку встановлювати право власності на такі об’єкти та на підставі рішень судів реєструвати його, а згодом продавати.
Рубрику веде юрист Алла Анатоліївна Хомицька
Comments: |