У цю пору ліс дає нам перший свій дар – березовий сік. Поки із консервних заводів на прилавки потрапить “свіжа” партія напою з білокорих красунь, березовий сік бідонами продають на ринках. На Волині ціна за літр таких “сліз” коштує 50 копійок. А от на Львівщині, де мало березових гаїв, вартість півторалітрової пляшки перевищує 3 гривні.
Цей цілющий напій надзвичайно корисний при багатьох захворюваннях – гарно “чистить” нирки, допомагає працювати органам травлення, добре впливає на шкіру. Тож не дивно, що люди кинулися до лісу заготовляти березовий сік. Хоча це й протизаконно, адже поки на Волині не зареєстрований жоден підприємець, який би офіційно взявся за цю справу. Бо ж треба отримати спеціальний дозвіл – лісовий квиток, сплатити нормативну плату. Та й мусово знати, яку березу можна “підсочувати” – не дозволяється чіпати дерево раніше, ніж за п’ять років до рубки. Спеціально створені мобільні групи з працівників лісництв, природоохоронних та правоохоронних органів уже вишукують браконьєрів.
Тим часом головним заготівельником на Волині є Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства.
– Цьогоріч плануємо зібрати 1000 тонн березового соку, – розповідає провідний спеціаліст відділу лісового господарства Майя Войтенко. – Минулого року ставили теж таке завдання, але вдалося його перевиконати. Переробляють сік на Волині шість цехів. В основному свою продукцію експортуємо у Польщу та Канаду. А от наші вітчизняні супермаркети не дуже спішать її брати.
Чому ж так? Кажуть, занадто дорого. Відпускна ціна волинського соку становить 7,50-8,50 грн за трилітрову банку. Є в Україні ще один виробник, який постачає такий напій всього по 5 гривень. Він і витіснив нашу продукцію зі сходу – вже відмовилися від неї Донеччина, Харківщина, Луганськ та Запоріжжя... Хоча колись закуповували великими партіями.
Наталія КРАВЧУК,
Волинська область
Comments: |