На іконі проявилися одразу два різночасові зображення

Чому святий Стефан затуляє вуста Учителя?

Чому святий Стефан затуляє вуста Учителя?

Диво трапилося  з іконою, яка  перебуває у храмі Острозької академії і на якій  зображені  Ісус Христос-Пантакратор та святий Стефан. Учені поки що не можуть дати йому пояснення, а суть цієї таємниці  своїм корінням сягає ще у XVIII  століття. Тоді  невідомий художник-іконописець  зобразив на полотні святого Стефана, а  через  три десятки літ  ікону чомусь загрунтували і створили на ній нові обриси, абсолютно відмінні від попередніх. Здавалося, первородне зображення  назавше кануло у Лету.  Проте, як не дивно, нині воно проявилося ще яскравіше за створене на грунтовці.  Більше того,  обидва фони злилися в одну  символічну сув’язь, де святий  Стефан затуляє вуста Ісусу Христу, таким чином ніби оберігаючи  Боже слово.

– Чому майже триста літ тому  замалювали  на іконі первісний сюжет, наразі про нього можна лише здогадуватися, – розповідає  керівник Центру вивчення спадщини  Національного університету  “Острозька академія” Світлана Дарчик. – Вочевидь, іншого полотна на той час “під рукою” не було, от і використали це. Правда, воно поменшало, бо краї  дещо позагинали. А з часом люди забули про заґрунтований образ  святого Стефана і були переконані, що це – ікона Спасителя.
Перебувала вона в одній з княжих капличок у місті Славута Хмельницької області. До неї поклонялися з покоління в покоління. Так принаймні тривало  до  1918 року, коли місто зайняли більшовики. Тоді вони вбили 80-річного  князя, власника ікони, пограбували і зруйнували його обійстя, у тому числі й капличку.
А ще познущалися над реліквією. Червоноармійці нічого гріховнішого не придумали, як  зробити ікону мішенню для  вправ зі стрільби. Загалом святий образ пробили майже шістдесят куль. Зрозуміло, що  його  вигляд став мученицьким, і подальша доля ікони також позначилася печаллю. Деякий час прострілене полотно валялося на руїнах. Потім опинилося у рівчаку, а вже звідти його  дістали віруючі люди і поставили у закуток хатини.
У вісімдесятих роках минулого століття  на цю ікону натрапив реставратор із села Оженіно Острозького району Микола Бенюк і взявся за непосильну працю – “оживлення” ледь-ледь помітних вцілілих обрисів. Саме під час роботи Микола Миколайович першим  помітив, що  тут – два  хронологічно різні зображення. Цікавим було й інше: там, де з’явилася рука святого Стефана, грунтовка дивним чином зникла. Натомість в інших місцях її можна було  зняти лише за допомогою хімічних  засобів. А ще  цікавіше і водночас втаємниченіше – у вказане місце не влучила жодна з шістдесяти куль.
– За законами логіки, наклад на іконі мав проявитися зовсім по-іншому, – стверджує Світлана  Дарчик, – голова зображеного Спасителя мала затуляти руку святого Стефана. А тут навпаки – “давніша” рука Учня затуляє вуста Вчителя, вказуючи на щось символічне.  Найімовірнішим символом, вочевидь, з цього приводу є збереження Божого слова.
Нині  загадкова ікона перебуває у храмі Острозької академії як подарунок від реставратора Миколи Бенюка. Заодно і як  святиня, до якої можуть приклонитися прихожани. А ще – як   цікавий об’єкт для  наукових досліджень. Принаймні ректор Національного університету “Острозька академія” Ігор Пасічник  впевнений, що науковці ще відкриють  чимало глибинного  матеріалу  через призму  святої реліквії. А ось чи вдасться  досконало і переконливо спізнати  головний  загадковий феномен  ікони? На даний час це питання поки що риторичне.
Сергій Новак,
Рівненська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>