За продукцією – черги
Володимир Плавун родом з Івано-Франківщини. Прийшов у Коршів Луцького району на Волині за зятя. За фахом – будівельник-плиточник. Однак брався і до сільської роботи. Взяли родиною земельні паї тещі і тестя, та й почали господарювати.
– Всього десь до восьми гектарів маємо поля. Сіяли зернові. Але були проблеми зі збутом зерна. Я вирішив його змолоти і продати. Та муку першого гатунку брати люди не хотіли. І тоді ми вирішили спекти хліб і довести покупцям, що це якісне борошно, – розповідає Володимир Іванович про свої перші кроки у хлібопеченні. – Скористалися рецептами баби Жені. Я хліб замішував, а теща з дружиною контролювали. Ох і переживали тоді. Спочатку його спробували самі. Сподобався. А тільки після цього разом з борошном вивезли на ринок у Луцьк. Люди його розкупили. Наступного разу вже вишикувалася черга – і від душі відлягло, бо я зрозумів, що наш домашній хліб їм сподобався.
Було це три роки тому. З того часу Володимирові добряче довелося поїздити по різних установах-конторах, щоб отримати необхідні документи на свою підприємницьку діяльність, сертифікати якості і на продукцію, що виробляє, і на борошно, яке вже доводиться докуповувати, бо вирощеного на власних гектарах не вистачає. Вивчивши попит, вирішили випікати кілограмові буханці. Використовують тільки натуральні продукти, не додають жодних домішок.
– Найголовніше, що печемо хліб у натуральних печах і на дровах, – продовжує дружина Володимира Оксана. – Дрова мають бути сухі. І бажано не дубові, бо вони дають сильний жар і хліб буде підгоряти. Такі дрова добрі тільки для каміна.
А ще, переконані коршівські пекарі, у кожну справу потрібно вкладати душу. А в хліб – особливо, адже це продукт першої необхідності.
– В перші роки було дуже важко, – зізнається Володимир. – Хліб замішували вручну. Доводилося це робити і тещі, і дружині, і мені. То вже потім придбали замішувальну машину. Як і необхідні столи для формування буханців, ящики… Ой, якби зараз починати і я знав, скільки всього потрібно, то, мабуть, не ризикував би. А тоді не знав. А коли вже почав, то відступати просто не мав права. Можна такі вироби випікати. Особливо булочки. Але потрібна електропіч, яка коштує 16 тисяч євро. Я не можу собі цього дозволити…
Сьогодні родина вже взяла на роботу дві жіночки, які набули навиків у випіканні хліба. Але й господарі не сидять, склавши руки. Наприклад, багато що в домашній пекарні підприємця зроблено його руками.
– Доводиться дійсно добре думати, перш ніж щось робити. Адже дотацій від держави ми не маємо. Про кредити годі й говорити, – каже Володимир Іванович. – На заході до підприємців інший підхід. Подивіться, скільки наших українців за кордоном мають свій бізнес. Вони ж туди не з грошима їхали, а по гроші. Майже у кожному їхньому селі є своя міні-пекарня, якась ковбасня, млин. Сподіваюся, що і в Україні так буде. Бо прикро, коли у село, яке вирощує зернові, хліб привозять вже причерствілий, а місто споживає його свіженьким, ще теплим. А згадайте оті довгі черги у віддалених селах. Так не повинно бути… Щоб ті, хто займається бізнесом “купив – продав”, жили і процвітали, а ті, хто щось вирощує, виробляє, ледь кінці з кінцями зводили.
Comments: |