Польські митники наполегливі у своїх вимогах

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Як уже повідомлялося раніше, на кордоні з Польщею дуже напружена ситуація – польські митники впродовж уже декількох місяців висловлюють протест, аби їм підняли зарплату й поліпшили умови праці. А тим часом перетнути кордон стає все складніше. Більше того, український бюджет зазнає чималих втрат...

Зв’язавшись зі знайомим водієм далеких рейсів минулої п’ятниці, який того дня стояв у черзі на польському кордоні, почули таке:
– Це не кордон, а дурдом. Стою уже сімдесят годин, в чергу став у вівторок в обід, але мені ще пощастило проскочити на територію терміналу, то за годину-другу звідси виїду. Черги на польській території сягають сорока кілометрів, а з нашого – десяти. Переді мною в черзі помер 50-річний поляк, а на митному перетині біля Краковця наш водій згорів у машині. Зараз поляки організували обіди, чай, каву і привозять це все для водіїв безплатно. Поляки кажуть, ніби це пов’язано ще й з тим, що вони увійшли до шенгенської зони.
Протестувати “по-італійськи” польські митники розпочали ще у жовтні минулого року. Оскільки страйкувати офіційно їм заборонено, то вони беруть лікарняні листки чи йдуть у відпустки, і на роботу із усіх працюючих на митній службі виходять лише двадцять відсотків, а то і менше. А у січні до митників приєдналися ще й громадяни Польщі, які почали перекривати дороги до пропускних пунктів, аби ще більше привернути увагу польської влади до цієї проблеми. І пікетувальники, і митники вимагають зустрічі з міністром фінансів, якому ця служба підпорядковується. Одні вимагають збільшення кількості працівників на митницях, щоб там поліпшилася робота, а самі митники – ще й підвищення платні (нині рядові працівники митниці отримують 400-500 доларів). Профспілка Митної служби Польщі закликала працівників усіх митниць із 25 січня взяти відпустки на вимогу. Коментуючи цю ситуацію, заступник голови Об’єднання профспілок Митної служби ПР Ярослав Луковіч сказав, що вони змушені так чинити, бо у Варшаві їхні вимоги ігнорують.
Найскладніша ситуація на автопереході “Дорохуськ-Ягодин”. Термінал у Ягодині залишається фактично порожнім, хоча на дорозі до нього вишикувалися тисячі автомашин. Тут уже йдеться не лише про фізичні навантаження й моральний стан водіїв, а й величезні збитки, яких зазнає український бюджет. Адже щодоби Ягодинська митниця стягувала митних платежів понад два мільйони гривень, пропускаючи зазвичай не менше тисячі фур (в останні тижні ця цифра знизилась до 100).
Готуючи цей матеріал, звернулися до начальника Ягодинської митниці Віталія Кучмана, аби він прокоментував ті події, які відбувалися на україно-польському кордоні в останні дні.
– Сьогодні за ніч (мається на увазі 28 січня – авт.) ми пропустили з  українського боку лише 100 вантажних машин, а до нас не поступила жодна. Збитки з митних зборів становлять не менше тридцяти відсотків. Адже ми мали план 60 мільйонів гривень, а зібрали тільки 40. Зрештою, це не нормально, що через внутрішні проблеми Польської Республіки страждає український бюджет, а отже, й наші громадяни. Ноту протесту уже висловили росіяни й білоруси – вони теж зазнають величезних збитків й грошових втрат. Поляки просто використовують своє географічне положення, адже саме тепер їхня територія є “головним пунктом пропуску” до Західної Європи. Так, для прикладу, сьогодні на митному контролі у Дорохуську працювало лише три працівники з двадцяти п’яти. Про яку роботу може йти мова? При нормальній ситуації цю митницю обслуговує 25 людей, а у нас, до речі, 15. Ми готові посилити роботу, перейти навіть на екстремальні умови, аби лише нормалізувати ситуацію на кордоні. Думаю, що наш уряд і МЗС мали б за цих обставин поводитися більш рішучіше.
Аналізуючи ситуацію на українсько-польському кордоні, з одного боку співчуваєш водіям, які виїжджають у далекі рейси в Європу, бо вони не повинні страждати через чиїсь проблеми. Так само викликає тривогу і той факт, що українська казна не поповниться добрячою сумою грошей. Однак з іншого боку, цей протест поляків – головний доказ того, що європейці живуть зовсім за іншими правилами, аніж ми, українці. Вони завжди боролися й борються за свої права й фінансові можливості, а не просто жаліються, як їм погано живеться. І поки ми не навчимося так само вимагати щось для себе, нічого не зміниться. У те, що в нас справді почне діяти державна програма “Контрабанді стоп!”, можна буде повірити лише тоді, коли й наші митники ось так відверто заявлять, що їм мало платять (їхня зарплата не більша, ніж у польських колег)...
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
Волинська область

P.S. Поки готувалася публікація, то стало відомо, що прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск пообіцяв митникам “вироблення нового закону” і надбавку до зарплати у розмірі 200 доларів. Митники повертаються на роботу.

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>