Брат із сестрою спільно збудували житловий будинок з надвірними спорудами. У 1995 році брат помер, після чого його дочка написала заяву про прийняття спадщини, але фактично її не прийняла і не володіла нею, там продовжувала жити сестра брата. У 1996 році дочка брата через суд розділила будинок, а надвірні будівлі залишилися в користуванні і володінні сестри. Вона уклала договір довічного утримання, в якому вказується, що 1/2 будинку, сарай і вбиральня належатимуть особі, яка доглядить її до смерті (набувачеві). Набувач доглянув сестру, і після її смерті у 2005 році продав мені половину будинку з надвірними спорудами на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, зареєстрованого в органах БТІ. Восени 2006 року дочка почала вимагати від мене (покупця) половину сараю та вбиральню, якою вона ніколи не володіла. Судом сарай не розділено, а визнано лише право власності на 1/2 частину будинку. Суд першої інстанції скасував договір довічного утримання від 1996 року і договір купівлі-продажу від 2005 року, апеляційна інстанція підтвердила це.
Як бути мені, добросовісному набувачу права власності на все це майно?
Ірина, Рівненська область
Цивільним кодексом України (стаття 330) передбачено, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач отримує право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.
Відповідно, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:
1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;
2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;
3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень. Якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Таким чином Ви можете набути право власності на спірне майно лише за умови, що Ви є добросовісним набувачем та якщо немає підстав, передбачених статтею 388 ЦК України, для витребування у Вас цього майна.
Очевидно, захищати свої права та інтереси Вам таки доведеться в судовому порядку.
Comments: |