Серед пацієнтів – найбільше луганчан
Двоповерховий звичайнісінький будиночок за 100 метрів від адміністративної будівлі у Борохові (недалеко від Луцька) нічим не привертає до себе уваги. Ні решіток на вікнах, ні мурів кам’яних довкола, ні масивних воріт при вході і навіть жодної вивіски на фасаді. І пес на прив’язі не злий, швидше для годиться, як у селі.
Переступаю поріг – і відразу опиняюся у коридорі, по обидва боки якого кімнати із прочиненими дверима. По незастелених ліжках видно, що житло холостяцьке, тобто гуртожиток. Це реабілітаційний центр, у якому повертають до нормального життя хронічних алкоголіків та наркозалежних пацієнтів. 12 його мешканців різні за віком люди – від 18 до 60 років, і звідусіль. Зараз серед них найбільше, аж п’ятеро, луганчан (потрапив один і передав іншим адресу порятунку). Центр «Преображення» працює на благодійних засадах під опікою церкви “Фіміам”.
У Центрі стають психологами
– Найважче, напевне, переконати людину в тому, що їй конче потрібно лікуватися? Особливо нелегко відмовитися від дози на перших етапах, коли “ломка” викручує м’язи та суглоби. Чи не так? – запитую у Володимира.
– Я б не сказав, що так важко зробити ці перші кроки. Повірте, навіть з великим стажем і дозою залежності у нашому центрі люди через 3-4 дні переносять ломку і вже бігають зі всіма на футбольному полі. Бо наркозалежний, деградуючи в усіх спектрах життя, все ж таки розуміє, що дійшов до ручки, що у нього серйозні проблеми, і треба щось міняти. Важливо своєчасно і тактовно запропонувати людині порятунок. Ми йдемо у наркодиспансер, бесідуємо з його пацієнтами, запрошуємо наркозалежних по суботах до храму на зібрання. Працює і телефон довіри 6-58-63 у Луцьку. Розповідаємо, переконуємо на власному гіркому досвіді. У мене, як і в кожного тут, за плечима теж чималий стаж – п’ять років наркозалежності. Сидів на голці, вживав опіум, перепробував різні методи лікування – та все намарно. Одного разу мамина знайома взяла нас з мамою до храму. Доброзичлива атмосфера, співчутливе ставлення до таких, як я, справило на мене враження. Так через віру у Бога я прийшов у реабілітаційний центр. Він був тоді ще на приватній квартирі. До речі, через наш центр пройшли уже триста людей, які живуть тепер повноцінним життям, багато з них одружилися, дехто здобуває вищу освіту. Я також.
Щоб остаточно розвіяти мої сумніви, Володимир через хвилю додає:
– А, скажіть, як переносить “ломку” наркозалежний, потрапляючи у СІЗО? Просто усвідомлює, що дози більше не буде – і край. Тож мусить з цим змиритися. Звичайно, мучиться трохи більше, ніж у нас. Бо нам допомагає молитва, любов і віра. Зрештою приходить розуміння: коли ти не в змозі змінити суспільство, то треба змінювати своє ставлення до нього. Віра змінює наші погляди на 100 відсотків, відбувається переоцінка життєвих цінностей, на місце матеріальних приходять справжні і вічні, основані на християнській моралі. А глибина цих перемін залежить від того, наскільки особа хоче змінитися і якими керується мотивами. Адже не секрет, що окремі приходять у центр через те, що їм ніде подітися, а в інших – конфлікт із законом, і “дістає” міліція.
– Отже, зриви таки трапляються?
– Дуже рідко. Ми нікого тут не тримаємо силоміць. Не хочеш лікуватися – йди. Але знай, що, коли відчуєш таку потребу, приходь – і ми тобі допоможемо.
– Ви, напевне, за фахом психолог?
– Ні. Здобуваю економічну освіту. Знаєте, психологом можна бути і без спеціальної освіти, самотужки читаючи літературу. Але для цього потрібна любов до ближнього, терпимість і толерантність у ставленні до людей. Зі мною свого часу працювали сильні в теорії психологи, але зовсім мене не розуміли, бо не мали практичного досвіду, не спробували на собі, що таке наркозалежність.
У центрі панує атмосфера любові і бережного ставлення один до одного, що так важливо, коли лікують не тільки тіло, а й душу. Успішному зціленню сприяє повернення віри у себе, відчуття, що ти більше для суспільства не ізгой, не забута всіма людина, а корисний і потрібний. Отож, не дивно, що мешканці центру охоче відгукуються на потреби літніх одиноких борохівчан. У вільний час ідуть по дворах і запитують, кому яка потрібна підмога.
А ще їм дуже хочеться родинного тепла і затишку. Тож не дарма тонкий психолог директор центру “Преображення” Олег Нечипорук останнім рядком у розпорядку дня записав не казенне слово “відбій”, а сентиментальне “спатоньки!”, яке звучить, як мамина колискова.
Мирослава МАНЕЛЮК,
Волинська область
Фото Миколи Комаровського
Далі буде
Comments: |