З приходом зими люди частіше звертаються в клініки з переломами та травмами. Найбільше люди похилого віку. Падіння на лід тільки збоку може здатися кумедним, а людині, яка щойно гепнулася, ефектно розмахуючи руками для втримання рівноваги, може бути не до жартів. Забиття й синці, переломи і струс головного мозку — такі результати може принести одна невдала прогулянка. Тому людям похилого віку краще в “слизькі дні” взагалі не виходити з будинку і зачекати, поки двірники приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар. Але якщо така потреба виникла, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Для людей, які хочуть уберегтися від зимового травмування, є й інші корисні поради.
У першу чергу перед виходом із будинку треба подбати про зручність та нековзкість взуття. Рятувальники радять дістати з полички взуття “для ожеледиці” – безпечне, бажано з “правильною” пласкою підошвою з мікропористої чи іншої м’якої основи.
Утім іноді від травмування не врятують і чоботи без підборів: якщо людина не буде дотримуватися простих порад:
Не гуляйте біля краю проїжджої частини дороги: з одного боку, пішохід може впасти та вилетіти на дорогу, з іншого – автомобіль може виїхати на тротуар і збити людину.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам’ятайте, що в такий час значно збільшується гальмовий шлях машини, і падіння посеред траси може закінчитися тра-гічно.
Обходьте металеві кришки люків: як правило, вони покриті льодом, та ще й погано закріплені.
На зупинці громадського транспорту тримайтеся подалі від краю дороги: коли автобус або тролейбус буде під’їжджати, ви можете послизнутися і потрапити під колеса.
Падати в ожеледицю теж треба правильно – якщо ви розумієте, що втриматися на ногах не вдасться, то принаймні “приземляйтесь” із мінімальною шкодою для свого здоров’я. Втрачаючи рівновагу, відразу присядьте, щоб знизити висоту. Можливо, збоку цей рух виглядатиме кумедно, але врятує вас від гіпсового полону.
Найчастіше медики фіксують у жертв ожеледиці пошкодження зв’язок, забиття та переломи, рідше – черепно-мозкові травми та тріщини в кістках. Причому лідирує у серії “льодових травм” перелом променевої кістки руки (на зап’ястку). Річ у тім, що при падінні людина інстинктивно намагається захистити тіло від удару і викидає руку вперед, не думаючи, що кінцівка може не витримати такого навантаження.
Для того, щоб полегшити біль і зняти набряк у забитому місці, лікар-хірург рекомендує прикласти до шкіри щось холодне.
Comments: |