Людмила Макарівна на травах знається добре. Наприклад, були випадки, коли вона за допомогою дарів природи виліковувала хворих на псоріаз. Знає, як позбутися запальних процесів у жінок чи щоб личко було без зморщок.
– Кожна трава для чогось призначена. Багато що на наші землі привезене. Наприклад, зілля марися, чи, як його називають в моєму рідному селі, – москалька, було привезене росіянами під час війни на початку минулого століття разом із соломою. І тепер воно росте по картоплі. Однак воно помічне при запальних процесах у жінок. Мені ще бабуся казала, що ним корисно спринцюватися. От тільки кубинське зілля (іншої назви не знаю) діє як отрута. Воно дуже шкодить зору – очі сльозяться, і шкірі – викликає алергію. Я шукала в старій книзі-травнику 1882 року випуску і не знайшла жодної згадки про цю траву, – розповідає жінка. – Привезене воно на Волинь років 15-20 тому разом з цукровою тростиною з Куби. Насіння розвіялося по землях навколо цукрового заводу і тепер вже наступає на село Баїв, бачила й за 30 кілометрів від села. Носила зілля в лабораторію, але його досліджувати відмовилися…
І справді, на полях поблизу Баєва – справжні непрохідні джунглі. Росте кубинське зілля заввишки до двох метрів, цвіте кашкою. Коли до нього доторкнешся рукою, через мить починає пекти шкіра.
Харитина Плінчук, котра пасе свою корову на лугах, де ростуть ці рослини, стверджує, що від нього в неї проблеми з очима: вони підпухають. Колись, допоки не розсіявся цей бур’ян, таких проблем в неї не було. Корови, які мають добрий апетит до трав, до кубинського зілля й ні на крок не підходять, інтуїтивно відчуваючи небезпеку.
– Хотілося б, щоб кубинське зілля якось дослідили чи, може, хтось би порадив, як з ним боротися. Бо за кілька років воно займе всю територію Волині. А бур’ян це такий, що й комбайн не візьме. Наприклад, в декого уже виростає на пшеничних полях. Перед жнивами його потрібно попередньо викорчувати, – каже Людмила Макарівна. – Я спостерігаю за ним і дійшла висновку, що боїться кубинське зілля тільки… конопель.
Там, де воно росте, на пагорбах розсіялися коноплі. Місцеві жителі кажуть, що колись насіння цієї рослини додавали навіть у млинці – вони були пахучими. Та й олія конопляна була смачна. То тепер на них полюють тільки наркомани. Але факт незаперечний – коноплі викорінюють кубинське зілля. Можливо, ті, хто знає, як боротися з рослинами-шкідниками, дадуть відповідь на питання, як позбутися волинянам цього природного алергетика?
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |