Якщо у дитини глисти – Манту робити не треба
Ні для кого не секрет, що Україна переживає епідемію туберкульозу вже більше десяти років. Коли нарешті констатуватимемо спад захворюваності, невідомо. Але медики впевнені в одному – це проблема насамперед соціальна.
– Майже все доросле населення носить в собі туберкульозну паличку Коха, – каже Василь Миколайович. – Але для того, щоб захворіти, вона має активуватися. Не треба думати, що туберкульоз мають тільки люди з групи ризику (бомжі, алкоголіки, в’язні, діабетчики тощо). Ним можуть хворіти і заможні люди. Варто лише підхопити живу паличку від хворого плюс мати ослаблений (хоча б через звичайні респіраторні інфекції) імунітет та звичку перекушувати наспіх чим-небудь. А скільки у нас в тубдиспансері лежить тих, хто фігуру береже? Шкіра і кістки – от красу знайшли! Та ж виснажений організм для туберкульозу просто знахідка!
Найчастіше хвороба вражає саме легені, адже збудник переноситься повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз органів дихання дуже підступний. Через те, що там немає нервових закінчень, можна місяцями хворіти, заражати інших і не знати, що маєш таку біду. Нічого ж боліти не буде! Саме тому в лікарню найчастіше потрапляють люди із задавненою формою туберкульозу. Скажімо, худнуть і кашляють з травня, а до фахівців навідуються лише в грудні...
Першими симптомами захворювання є швидка втомлюваність, слабкість і сонливість, втрата апетиту (відповідно, людина худне на очах), постійно підвищена температура в межах 37,1-37,3 градусів. І звичайно ж, кашель, якщо мова йде саме про легеневий туберкульоз. Особливо треба бути уважними курцям, адже їхнє характерне покашлювання може ховати в собі саме цю хворобу. Тому медики радять вже після тритижневого кашлю бігти на рентген, до фтизіатра та пульмонолога. Адже чим раніше виявити хворобу, тим легше її буде подолати. І тим менше доведеться лежати в тубдиспансері. Туберкульоз за день-два не вилікуєш. Інколи на це йде від шести місяців і до року, навіть два. Й то за умови, що не перериватиметься курс лікування. Бо більшість летальних випадків стається саме через безвідповідальність хворих. Пролежавши місяць у диспансері, люди набирають вагу, їм вбивають туберкульозну паличку, нормалізується температура. Майже нічого не дошкуляє, і хворі починають тікати з лікарні у своїх невідкладних справах. А через три тижні повертаються з температурою знову. Якщо за квартал ще двічі перервати курс, туберкульозна паличка робиться нечутливою до антибіотиків. Подолати хворобу стає дуже важко. А держава забезпечує хворих дорогими медикаментами – йде приблизно 100 доларів в день на одного. (Скажімо, в Литві з по-дібними втікачами не панькаються: їх чекає примусова ізоляція від суспільства).
– Захворюванню на туберкульоз можна запобігти, – розповів Василь Загорулько. – Треба займатися фізкультурою, дотримуватися режиму харчування та відпочинку, вести здоровий спосіб життя. Навряд чи сто грамів, випитих до свята, можуть спровокувати цю хворобу, а от щоденні “літрові” вливання таки вилізуть боком. Також не треба боятися робити проби Манту дітям до 14 років. Адже все це – заради раннього виявлення контакту з туберкульозом. Хоча сліпо дотримуватися “медичного плану” щеплень теж не варто. Якщо у дитини нежить або вона кашляє, має температуру чи навіть глисти, робити пробу не можна. Спочатку треба вилікуватися і обстежитися. Найкраще (а це стосується усіх щеплень) робити реакції Манту після літа, коли організм насичений натуральними вітамінами.
Comments: |