Дружину батькові поштою «виписали»… діти

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Кажуть, біда сама не ходить, а із собою ще й діточок водить. Петро пережив за півроку три похорони. Спочатку несподівано померла мати, згодом з туги згас батько. А коли інсульт скував дружину, то й сам ледь  розум не втратив. Коли хоронили Надію, ридало все село, дивлячись на п’ятьох дрібних, як горох, діток…

Після смерті рідних Петро запив
Петро з Надією були однокласниками, дружили ще зі шкільної парти. Коли хлопець пішов в армію, дівчина навіть на танці без нього не ходила. Засіла за книги і незабаром вступила до педагогічного вузу. У те ж саме місто після служби у війську приїхав і Петро. Йому був до вподоби фах агронома, і він став студентом сільськогосподарського технікуму. Молоді люди вирішили зразу ж після закінчення навчальних закладів одружитися. Скільки тоді мрій було!.. Здавалося, попереду – вічність. Весілля відгуляли в селі, куди приїхали по направленню. Сільгосппідприємство зразу ж виділило молодим спеціалістам будиночок. Через рік Надя народила дівчинку. Таку гарненьку, що, приїхавши з пологового будинку додому, сказала чоловікові: “Ми матимемо багато діток. Правда?” Назвали немовля на честь мами – Надією. Наступного року народилася двійня – і знову донечки. Через два роки, якраз на свято Петра і Павла, чоловік таки діждався сина. І зразу ж повідомив, що назве його Павлом. А найменший, Василько, сам собі ім’я обрав, бо народився якраз на старий Новий рік. Любило велике сімейство Петра та Надії збиратися за святковим столом на Різдво, Пасху, дні народження. Дітлахам подобалося, коли батько розповідав їм легенди та казки – він засипав їх різними історіями про своє село, про те, що вичитав цікавого в енциклопедіях про тварин і рослин. Надія все за зошитами вечорами просиджувала, а от Петро завжди міг дві-три години приділити своїм синам і донькам. Тому й тулилися вони до батька більше, ніж до матері. А коли випадали свята, він, як турботливий і уважний глава сімейства, дарував усім подарунки, особливо полюбляв дивувати своїх жінок (як сам їх називав) у дні їхнього свята.
…Та, як кажуть, половина світу плаче – половина скаче. Коли найстарша донечка пішла у перший клас, як грім серед ясного неба, боляче вдарила звістка: померла мама Петра. Старого батька довелося забирати до себе. Однак дід Макар таки не пережив втрати дружини. Поховали старого у рідному селі поряд з його Мартусею.
Після всіх цих подій Надія так перехвилювалася, що злягла в лікарню. Довго лікувалася, а її пустуни  разом з татом провідували маму майже щодня. Вдома помалу господарювала найстарша донечка Надійка. Хоч мала сім рочків, але вже вміла і суп зварити, і картоплі насмажити. Батько все підхвалював свою улюбленицю, яка організовувала менших, і вони всі дружно прибирали в хаті, доглядали курчат, годували кроликів. Навіть не забували про собаку і кицьку.
…Погано Надії стало в школі на уроці. “Швидка” відвезла її в лікарню, де вона, не приходячи до тями, померла на п’ятий день. Це був шок і для Петра, і для дітей. Найстарша донька стала ще більш серйозною, мовчазною. Хата, яка здригалася увечері від сміху, співу і ніби “ходуном ходила”, тепер оніміла. Бувало, що ввечері тут навіть не вмикали світло. Діти рано влягалися спати. А Петро приходив, сідав за стіл, обхопивши голову руками, і мовчав. Живність часто годували тільки раз в день: кури кудкудакали, ніби їх хтось сполохав, а кролі просовували свої мордочки через клітки, ніби просились на свіжу травичку. Якось сусідка, спостерігаючи за будинком Петра, таки наважилася зайти в хату і нагадати чоловікові: “Ти ж тепер і за батька, і за матір… Дивись, діти замурзані цілими днями вештаються, у Надьки платтячко порвалось, і до школи в такому йде. Гірко, боляче, але отямся… У тебе ж п’ятеро їх…”
Тільки мала Надійка могла деколи втішити батька і все приказувала: “Ти не плач. Мама жива, вона нас бачить, і баба Ганька, що через дорогу від нас, казала, що вона тепер на небі за нас молиться…” Після цих слів Петро після роботи зразу ж приходив додому. А через рік вирішив повезти дітей до моря, туди ж, куди вони їздили з дружиною після весілля. Господарство доручили бабі Ганьці, а самі – гайда у Крим. Спочатку на пляжі всі тільки й дивилися на татка з п’ятьма дітлахами. А потім мала Надя з усіма перезнайомилася: знала, звідки тьотя Валя зі своїми двійнятами, і чому тьотя Ліза гріється на сонечку тільки із синочком, без тата (виявляється, він загинув в автокатастрофі). Але по-доброму вона заздрила своїй ровесниці Даринці, бо її за руку тримали кремезний татусь і, ніби дюймовочка, мама. А поряд з палицею в руці йшла ще й сивенька бабуся.
Однак донька Петра так прив’язалася до Лізи, що часто з нею ходила купатися, ділилася своїми дитячими секретами. А коли жінка від’їжджала, попросила у неї адресу.
– Давайте будемо листуватися, – ніяковіючи попросила мала.
– Обов’язково, дитинко, – усміхнулася Ліза і дала Надійці папірець зі своєю домашньою адресою. А приїхавши додому, забула про це.
…Поверталося сімейство Петра з моря засмаглим і щасливим. Та тільки-но батько вступив у хату, де й поділася його усмішка. Відпочивши з дороги, він пішов на могилу до дружини. А увечері купив пляшку горілки і, коли діти полягали спати, випив. На роботу проспав, його розбудив заступник директора сільгосп-підприємства і присоромив. Та в наступні дні “вечорниці” з оковитою продовжилися. А одного разу Петро прийшов з пляшкою горілки в обід. Налив склянку і, не закушуючи, випив. Надя з жахом дивилася на тата.

Один лист змінив долю
…Ліза знайшла у поштовій скриньці листа. Невідомий дитячий почерк. Хто б це? Зайшла в квартиру і почала читати. Кривенькими літерами було написано: “Ви нас ще пам’ятаєте, тьотю Лізо? То я, Надька. Живемо ми так собі… Так хочеться побачити маму. Вона на небі і нас бачить, а чому ми не можемо подивитися в її очі? Тато так нудиться, що почав пити горілку. Може, ви б приїхали до нас і стали нашою мамою? Ви така добра… Якщо не захочете мамою, то хоч у гості. У нас так стали рости гриби після дощу, а стільки ожини достигло…” Лист дитини зразу ж пішов по руках у жіночому колективі, де працювала Ліза. Одні розпитували про Петра, чи пам’ятає вона його, інші – про дітей. А найстарша, вже пенсіонерка, Ольга Іванівна сказала:
– А ти добре подумай. Може, то доля твоя. Дивись, твій зробив дитину і втік, тепер мусиш вигадувати Сашкові про якусь автокатастрофу. А цей бач, як за жінкою побивається? І тебе шануватиме, якщо до дітей його добре ставитимешся. Не кожен чоловік п’ять ротів буде утримувати та ще й відпочивати возитиме. Поїдь… Ну, хоч по лісі походиш, грибів позбираєш… Мені здається, не повернешся ти вже сюди у свою “малосімейку”…
Західна природа України Лізу вразила. Такі ліси, що аж задихнутися можна від соснового запаху. Автобус довіз її із Сашком у село. Вона зразу ж пішла до школи, де зустрілася з На-дійкою. Мала кинулася Лізі на шию і защебетала: “Додому, до нас, додому йдемо…”
Петро, побачивши на порозі білявку з моря, яку ледь запам’ятав, мало не впав від неспо-діванки. А Надійка, по-змовницьки підморгнувши Лізі, мовила:
– Тьотя приїхала до нас у гості, на гриби. Ти ж не проти, татку, правда?
– Правда, – тільки й вимовив Петро, відчуваючи, що почервонів до самих вух.
…Через місяць гостин Петро з Лізою вирішили одружитися. Гучного застілля не було. Зібралася тільки родина. Але Ольга Іванівна з Лізиної роботи на цю гостину за 800 кілометрів таки приїхала. Петро ніби ожив, бо його нова дружина виявилася доброю жінкою, до того ж, красунею. В селі тільки перешіптувалися: і де він її знайшов? А Надійка усім відповідала, що то вона виписала собі маму “поштою”…
Ігор ШМИГІН,
Рівненська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>