Заміж – на першому тюремному побаченні
...Коли Тамарі минуло лише п’ять років, помер її тато. Вона його майже не пам’ятала, бо у такому віці запам’ятовується усе яскраве, особливе, а тато у неї був звичайний. Кажуть, любив випити, інколи “для профілактики” піднімав руку на дружину, Тамарину матір, але в основному відповідав, за сільськими критеріями, розумінню “господар у домі”. Люба догоджала чоловікові, щоб зберегти спокій у домі. А коли його не стало, усю свою любов перенесла на Тамару. Вона не балувала її, лишень вчила усьому хорошому: добро завжди перемагає зло. І ця наука не минула дарма.
Після закінчення школи дівчина вступила до педучилища на дошкільний відділ. Мама схвалила її вибір, бо ж бачила, що Тамара дуже любить дітей. Життя текло спокійно до того часу, поки доньці не прийшов лист із незвичайною адресою – начебто номер військової частини. Але що то було насправді – Люба не знала, а тому вирішила відверто поговорити з донькою.
– Мамо, матусю! Як же добре, що я отримала відповідь! Я ще не знаю, що там і хто це, але все одно я щаслива. Я постараюсь бути щасливою, бо ж ти все життя мене вчила, що доброта подолає все. Давай разом прочитаємо цей лист.
...Тамара спала спокійно, як немовля. На обличчі блукала загадкова усмішка, а Люба дивилась на доньку і думала: “Доню, доню, чи на радість, а чи на біду вчила я тебе доброти?” Материнське серце передчувало грозу, от тільки не знало, звідки її чекати. Вона тримала в руках лист, вкотре перечитувала його і молилась, бо лист був з місць позбавлення волі: Тамара десь відшукала номер колонії, навмання написала номер арештанта і запропонувала свою підтримку. У Люби все ще стрибали перед очима рядки з листа-відповіді: “Смелая и отчаянная девушка! Вы предлагаете мне помощь: если я человек в возрасте – как дочь отцу, если я помоложе – как сестра брату. Моральную поддержку и помощь! А если я скажу Вам, что хочу и материальную? А что, если я скажу, что хочу поддержку как возлюбленной? А? Как Вы к этому отнесетесь? И вдобавок напишу, что я вор, известный в Рязани громкими делами? Ну что, слабо? Или Вы и теперь согласны на такую “помощь”?”
Люба знала, що донька від задуманого не відступиться. Вона так і сказала матері:
– Ось, мамо, справжній мій життєвий іспит. Я всім доведу, що добрі справи здолають усе. Моя доброта допоможе врятувати людину і зробить мене щасливою.
Наступні листи від Єгора (так звали того чоловіка з тюрми) були уже не такими колючими, а через деякий час вони стали ну просто літературними шедеврами. “А може, й справді вдалося Тамарі врятувати ще одну душу, повернути до життя людину?” – думала Люба, перечитуючи листи. Тамара жодного з них не приховала від матері.
Минув рік. Наближався Великдень, коли принесли черговий лист від Єгора. У ньому він написав Тамарі, що якщо вона йому повірить і зважиться на рішучий крок, то він просить її руки і обіцяє зробити дівчину щасливою. А вона в свою чергу зробить найщасливішою людиною його. Він набагато старший за неї, мав дружину, але вона відмовилась від нього, коли втрапив у халепу. Йому лишилось сидіти зовсім недовго, до Нового року він звільниться і нізащо не повернеться до Рязані. От коли б Тамара погодилась стати йому дружиною...
Дівчина довго плакала над тими словами, си-діла непорушна, втупившись у рядки з листа, а мати в іншій кімнаті, заломивши руки, молила Господа вберегти її дитину від відчайдушного кроку. У тому, що донька цей крок зробить, мати уже не сумнівалась. Але вона навіть і подумати не могла, що це буде так швидко і ще й так рішуче. Тамара швиденько зібралась і одразу ж по Великодню поїхала до Єгора. Там вони і одружились, вперше зустрівшись. Тамара повернулась справді щасливою. Вона безперестанку розповідала про те, який насправді хороший Єгор. Навіть там, у колонії, він не втратив почуття гумору і галантних джентльменських манер. Він сказав Тамарі, що відтепер відповідає не тільки за її благополуччя, а й за її родину, тобто за матір. Люба аж розчулилась від таких слів і лише тихо зітхнула: а може, й справді Бог у такий спосіб послав щастя її дочці...
Страшну правду ховала ікона
Єгор приїхав без попередження, щоб зробити своєрідний сюрприз дружині. Це було саме на зимового Миколи, а оскільки свято випало на четвер, то, зрозуміло, Тамари вдома не було – вона була на навчанні. Люба, повернувшись з церкви, готувалась пообідати, коли до хати зайшов зять. Вона одразу зрозуміла, що це він, бо ж стільки наслухалась про нього від доньки. Гостинно відразу запросила Єгора до столу. Він тепло привітався з жінкою, поцілував і раптом, поваливши її на долівку, став по-тваринному задовольняти свою чоловічу хіть. Люба навіть не зрозуміла одразу, що діється, а коли оговталась, то стала відчайдушно відбиватися, плачучи і благаючи відчепитись від неї. Та чоловік не зважав на ті благання, насилував Любу довго і жорстоко, а вдовольнившись, як нічого й не сталося, сів до столу. За обідом розпитував Любу, яка не могла й доторкнутися до їжі, про Тамару, її навчання, домашні клопоти. Жінка не знала, як поводитися, якось не до ладу відповідала на запитання і все думала, як вона розкаже про те, що сталося, Тамарі.
Донька ж так щиро зраділа Єгору, що у Люби язик не повернувся розповісти їй все. Не змогла вона це зробити й наступного дня, і ще наступного, і ще... Подумала, що так буде краще, бо ж донька виглядала такою щасливою. У Єгора, мабуть, довго не було жінки, от і не стримався чоловік. А біля Тамари він ходив навшпиньки, був лагідним і турботливим, а що вже у домі господарював, то й ціни йому не було. Сусіди були у захваті від Любиного зятя: і чемний, і пожартує, і в допомозі не відмовить. Люба, здавалося, в душі уже й простила його.
Скінчились канікули, і Тамара від’їжджала на навчання. І чоловік, і мама провели її на автобус. Усю дорогу Люба думала про те, як вона буде з Єгором без Тамари, хоча після того прикрого випадку він, здавалося, забув про все. Та страшний звір на ймення кошмар, виявилось, лише причаївся на деякий час і уже почав випускати свої кігті, щоб знову тероризувати душу своєї жертви. Ще в сінях, не відкривши навіть дверей до кімнати, Єгор накинувся на Любу. Ніякі благання не допомагали.
– Ты будешь мне подстилкой, пока нету твоей дочери! – прокричав, дивлячись їй в очі. – Она может и не являться, мне и так неплохо. И притворяться не надо, и в любовь играть тоже не надобно. А пикнешь кому – со свету сживу и тебя, и ее. Если же будеш молчать – всем будет хорошо, – дикий регіт наповнив сіни, а Люба швидко заскочила до себе в кімнату і зачинилась.
Наруга над жінкою відбувалася періодично, і лише коли вдома була Тамара, мати мала невеличкий перепочинок. Донька хотіла закінчувати училище заочно, та Єгор так лагідно переконав її не переводитися, що Тамара без зайвих запитань погодилась. Вони й справді виглядали, як пара закоханих голубів…
***
І раптом таке нещастя. Коли хоронили маму у куточку сільського кладовища (вішальниця ж бо!), Єгор співчутливо обіймав Тамару за плечі, підтримував під руки і навіть пустив скупу чоловічу сльозу. А потім усе вмовляв дружину продати їхній будинок і виїхати далеко-далеко, де б ніщо не нагадувало про трагедію.
Покупців на будинок не було, та все ж Тамара погодилась на переїзд – вирішила, що переїхати – найкращий вихід із ситуації. Вони з Єгором будуть щасливими і спробують залікувати рану. І вона стала пакувати речі доти, доки не зняла зі стіни ікону Богородиці. Звідти випав папірець, а з ним і мамина таємниця.
...Тамара міцно тримає у руці сіренький листок зі старого шкільного зошита, дрібно списаний маминим почерком – остання її сповідь перед донькою. А ще документ, який засвідчує розірвання її шлюбу з Єгором. Поряд – нерозпаковані сумки, ящики. Вони так і стоять уже місяць. Єгорові вона вказала на двері ще тоді, коли за іконою знайшла списаний мамою аркуш і дізналась страшну правду. Тамара хоче забути його і все, що з нею трапилось, але не може. І вкотре шукає відповідь на питання: чи ж можна врятувати таку людину і чи потрібна така доброта, яка загнала в могилу іншу людину, найріднішу?
Людмила НАУМОВА,
Рівненська область
Comments: |