«Вісник і Ко» на Козацьких Могилах
Вісниківці біля пам’ятника загиблим козакам
25 квітня тижневик “Вісник і К°” відсвяткував своє 11-річчя. Останній рік став для видання роком стабільності. Адже, досягнувши 100-тисячного тиражу, газета зуміла його втримати майже без втрат, натомість розширила географію читачів. Уже стало традицією, що редакція свій День народження святкує активно і цікаво, подорожуючи по визначних місцях нашої країни. Цього разу ми вирішили вшанувати пам’ять козаків, які в далекому 1651 році поклали свої голови під Берестечком у битві за волю з польським військом.
Перед від’їздом до місць козацької звитяги у редакції відбулася ще одна приємна подія – підбиття підсумків щорічного конкурсу до Дня народження газети серед творчих працівників “Вісника і К°”. Переможницею стала завідувачка відділу міського життя Ольга Жарчинська – її матеріали найчастіше відзначалися колективом на редакційних летучках.
Після офіційної частини дружна редакційна родина вирушила у село Пляшева Радивилівського району, що на Рівненщині. Саме тут розташований меморіальний комплекс “Козацькі могили”, збудований на честь десяти тисяч загиблих за волю України козаків. Сюди щороку приїжджають багато відвідувачів, аби вшанувати подвиг своїх предків. До патріотичних ідей залучають і наймолодше покоління. Перед вісниківцями меморіальний комплекс із цікавістю оглянули учні третього класу загальноосвітньої школи №55 міста Львова. А подивитися справді є на що.
Вісниківці біля пам’ятника загиблим козакам
Як розповіла наш екскурсовод – старший науковий співробітник музею державного історико-меморіального заповідника “Поле Берестецької битви” Катерина Адамчук – справжнім “живим” свідком тих далеких подій є Михайлівський храм – старовинна козацька дерев’яна церква, зведена без жодного цвяха у 1650 році. У ній приймав благословення на вирішальну битву гетьман Богдан Хмельницький. У підземній частині храму, спускаючись до якої важко стримати хвилювання, збудований чотириметровий саркофаг, вщерть заповнений останками загиблих козаків.
Поруч із Михайлівською церквою майже сорок років функціонує музей. Усі експонати зібрані на полі Берестецької битви відомим археологом та істориком Ігорем Свєшніковим. Тут і зразки козацької зброї, предмети побуту, і ліки, і навіть тогочасний самогонний апарат – дубова винокурня.
Вісниківці біля пам’ятника загиблим козакам
Центральна споруда меморіального комплексу – трирівневий Георгіївський собор, збудований у 1914 році, з вбудованим знадвору іконостасом. Зводився він за проектом російського архітектора, але оскільки наглядав за будівництвом волинський єпархіальний архітектор Володимир Леонтович, храм набув не московських, а справжніх українських рис. Нині тут функціонує чоловічий монастир. У ньому зберігається чимало реліквій загальноукраїнського значення. З поміж інших особливу увагу вісниківців привернула невеличка ікона Святої Трійці, написана на початку ХХ століття на дощечці з мамврійського дуба, якому приблизно чотири тисячі років.
Залишаючи меморіальний комплекс із купою вражень – багато хто з наших працівників побував тут уперше – колектив “Вісника і К°” зробив “командне” фото біля пам’ятника загиблим козакам і вирушив на заключну частину святкування. Тут же, у селі Пляшева, наша чималенька делегація гостювала у місцевому кафе “Берізка”, яке знаходиться на живописному березі річки Пляшівка. Краєвиди настільки надихнули нашого фотокора Миколу Комаровського, що він дві години блукав, знімаючи чудові пейзажі. Під відкритим небом місцеві господарочки Олена Молдованець та Валентина Равка пригостили колектив “Вісника і К°” юшкою та справжнім козацьким кулешем. Також усі бажаючі мали можливість покататися верхи на конях сельчанина Юрія Бігуна, який має досвід роботи у зеленому туризмі. Як не дивно, особливо ця забава сподобалася жіночій половині колективу. Наші редакційні амазонки гарцювали на конях майже до заходу сонця.
Провівши свято на древній землі, де багато років тому вершилися подвиги в ім’я України, ми отримали чималий заряд енергії, якої так часто не вистачає у робочі будні.
Вісниківці
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО