Біодизель з ріпаку – дешевий і… ароматний

Інженер Олег ФЕДУЩАК   біля преса, який чавить олію

Інженер Олег ФЕДУЩАК біля преса, який чавить олію

 У селі Васильківці Гусятинського ра-йону запрацював цех з виготовлення біопалива. Сировиною для екологічно чистої „їжі” для тракторів і комбайнів є ріпак, який вирощують у фермерському науково-виробничому господарстві „Коваль”. Його керівники – Володимир і Олег Ковалі – налагодили власне виробництво палива, щоб не залежати від цінових примх на нафтовому ринку. Хоча зараз вартість біопалива майже дорівнює вартості звичайної солярки, невдовзі використовувати його буде вигідніше, переконані фермери, адже вітчизняні ціни рано чи пізно доженуть світові.

– За літр солярки на заправках сьогодні беруть три гривні, – рахує вголос Володимир Коваль. – Собівартість нашого біопалива – 2,80 гривні, різниця (у 20 копійок) несуттєва. Ми могли б продати вирощений ріпак і закупити солярку, але скільки її заготовиш? Незабаром – весняно-польові роботи, і пальне подорожчає до 4,20-4,50 гривні за літр...
Щороку для обробітку землі Ковалям потрібно 500-700 тонн „нафти”. Вони порахували, що придбавши необхідне обладнання, матимуть паливо „дешеве і сердите” – з власного ріпаку. Гусятинські фермери першими в Україні придбали устаткування, не заглядаючи у кишені ні державі, ні інвесторам. Обзавелися і поки що ексклюзивним у Східній Європі біотанком-2000 для виробництва екологічного палива. Він оснащений комп’ютерним обладнанням, яке автоматично регулює всі п’ять стадій виробництва. Людині потрібно лише натиснути кнопку.
– У виробництві ми послуговуємося польським, рівненським і київським пресами для чавлення олії, – розповів інженер Олег Федущак. – Імпортний кращий. До олії, аби вона стала повноцінним паливом, додаємо метанол і каталізатор. На один літр біопалива йде три кілограми ріпаку.
Щодоби у цеху переробляють 5-6 тонн ріпаку і отримують 2 тонни палива. Із більш продуктивними пресами можна виробляти 20 тонн ріпакової „солярки”, а також супутню продукцію  – макуху та гліцерин. Продавати своє екологічно чисте паливо фермери поки що не можуть, бо на нього не вироблені держстандарти.
...Недавно у господарстві вперше випробували біодизель. Заправлений ним трактор поїхав без ексцесів і смердючих вихлопів. Із труби пахло олією.
Євгенія ЛІЩУК,
Тернопільська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>