Чому аж через 16 літ схаменулись?

Останнім часом у засобах масової інформації області з’явилися публікації про всихання лісів на територіях природно-заповідного фонду, що неможливо вести господарську діяльність на них через відсутність правової бази. Безперечно, це питання є актуальним.

Сухостій рубають і в заповідниках

В Україні загалом і на Волині зокрема проведення санітарно-оздоровчих заходів на територіях природно-заповідного фонду регламентується Лісовим кодексом України та санітарними правилами в лісах України. Щорічно лісогосподарські підприємства повинні обстежувати заповідні території на предмет виявлення хвороб лісу, на підставі чого готуються плани санітарно-оздоровчих заходів на відповідних заповідних територіях, що затверджуються і погоджуються у встановленому порядку з начальником держуправління охорони природи.
Так, наприклад, за 2004 рік було видано 15 дозволів на проведення суцільних санітарних і реконструктивних рубок на територіях природо-заповідного фонду площею 177,6 га, на якій зрубано 24726,3 м3 деревини (з них у Любешівському ра-йоні – 95,1 га, 5060 м3), за 2005 рік – 7 дозволів на рубки деревини в об’ємі 8602 м3, у т.ч. 3159 м3 ділової деревини, площею 45,4 га (з них у Любешівському районі – 13,1 га, 1096 м3), за 2006 рік (станом на 30.10.06) видано 9 дозволів на рубки деревини в об’ємі 11145 м3, у т.ч. 3997 м3 ділової деревини (до речі, у 2006 році з приводу проведення суцільних рубок на сухостійних чи  пошкоджених ділянках лісів на заповідних територіях у Любешівському районі до Держуправління ніхто не звертався). Відсутність проведення тих чи інших санітарно-оздоровчих заходів на заповідних територіях, несвоєчасність виявлення на їхніх територіях сухостійних та пошкоджених хворобами і шкідниками дерев, їх ділянок, свідчить не про шкоду від наявності заповідних територій, а про стан і ефективність ведення лісогосподарської діяльності на них з боку лісокористувачів, їх компетенцію. Адже хіба немає сухостійних ділянок лісів, горільників, розладнаних насаджень у лісах області поза межами заповідного фонду? Бо з окремих статей у пресі виходить, що негаразди з цим лише у заповідному фонді. І хотілося б, аби працівники лісового господарства представили хоча б один офіційний документ про відмову щодо погодження з боку Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області у проведенні санітарно-оздоровчих заходів на територіях заповідного фонду.
Тому дуже дивними є вислови у пресі начальника Волинського обласного управління лісового господарства Б.Колісника (у газеті “Волинська газета” за 19.10.06 “Від чого сохнуть волинські дуби?”) про незнання особливостей господарювання в лісах, які віднесені до територій природо-заповідного фонду, та відсутність правил ведення лісового господарства у заказниках, інструкцій тощо. Адже за його підписом від 1 січня 2004 року видаються вищенаведені дозволи на проведення суцільних рубок в межах заповідного фонду (до цього видача дозволів проводилася Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області).

І де та експертна комісія?

З приводу всихання лісів у Любешівському районі, то є цікавий, нещодавно віднайдений, документ – “Довідка про екологічну ситуацію в Любешівському районі станом на 21.03.1991 року”, у якій члени комісії відзначили: “…внаслідок втручання в гідрологічний режим річки Прип’ять, проведенням осушувальної меліорації в районі та штучно визваної міграції вод і боліт, виникло всихання лісу і ягідників на сотнях гектарів заповідного урочища “Бучинська дача” (1259 га) та у прилягаючих до річки Стохід лісових масивах Любешівського лісгоспу. Але державна лісова охорона, крім проведення на цих ділянках лісу планової рубки, ніяких дієвих заходів щодо виявлення причин всихання лісу та притягнення винних до відповідальності до цього часу не вирішувала”. У пропозиціях довідки запропоновано: “Для проведення глибокого і повного аналізу екологічної ситуації в Любешівському ра-йоні, яка виникла в результаті осушувальної меліорації, під яку сьогодні припадає 44% земель, створити на рівні облвиконкому незалежну експертну комісію у складі провідних вчених АН УРСР і БРСР, а також фахівців-спеціалістів зацікавлених відомств і міністерств; провести детальне вивчення і обстеження незалежною комісією земель, підданих осушувальній меліорації, по всіх районах області та визначити як позитивні фактори, так і збитки, нанесені лісовому, мисливському, рибному, водному та сільському господарствам”... Чому ж ці пропозиції області впродовж 16 років так і не реалізовані? Чому аж тільки тепер лісники схаменулися?
Тому вихід цілої низки статей про всихання дубів в один і той же час (18-19 жовтня, 2 листопада) у різних газетах області з висвітленням проблеми лише з точки зору Волинського обласного управління лісового господарства, не враховуючи позиції Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області, яке здійснює державний контроль, координацію та управління у галузі заповідної справи, мимоволі наштовхує на думку про замовний характер цих статей. Складається враження, що поява публікацій у пресі спрямована на дискредитацію ідей заповідної справи. А метою появи вищенаведених статей, ймовірно, одна – не допустити в області створення ще одного національного природного парку – Ківерцівського (питання його створення неодноразово висвітлювалося на сторінках волинських газет впродовж останніх років).
Разом з тим, протилежністю до сьогоднішніх, висвітлених у пресі висновків керівництва обласного управління лісового господарства є “Звіт перед громадськістю Волинської області “Про результати ведення лісового господарства в держлісфонді ДЛГО “Волиньліс” за 2004 рік”, виданий Волинським обласним управлінням лісового господарства у 2005 році, де сказано: “Серед найцінніших територій, що збереглися у природному стані, можна виділити: регіональний ландшафтний парк “Прип’ять-Стохід” (Любешівський ДЛМГ)....”; “...роботи з нарощування площі природо-заповідного фонду продовжуються. Зокрема управління лісового господарства ініціює створення національного природного парку у Цуманських лісах”.
Михайло Химин,
головний спеціаліст Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>