У Луцьку телят і свиней вирощують… на балконах

Олександр Поліщук

Олександр Поліщук

Сьогодні у кожного на слуху викриття керівництва „Укрзалізниці”, яке умудрилося продати за кордон понад 200 нових локомотивів. Тим часом старенькі зношені локомотиви, які офіційно були списані, продовжували возити пасажирів. Масштаби зловживань луцьких чиновників не так вражають. Проте чи все так гаразд у нашому місті? Про особливості роботи працівників відділу боротьби з економічною злочинністю у Луцьку – у нашій розмові з його керівником Олександром Поліщуком.
– Олександре Юрійовичу, Ви багато років на „службі порятунку державних грошей”. Чи змінилося поле злочинної діяльності?
– Якщо мова йде про радянські часи, то для документування злочину у такій сфері й доведення його до суду вистачило б систематичного обважування у продуктовому магазині на 5-10 копійок. Нині продавець має обрахувати покупця аж на 75 гривень... Фактично зникли такі злочини як незаконні валютні операції, бо колись у разі повторного документування він підпадав під кримінальну відповідальність, а тепер у найгіршому випадку валютнику „світить” штраф у розмірі 500 гривень. Проте сьогодні маємо чимало нових видів злочинної діяльності – у сфері високих технологій та захисту інтелектуальної власності.
Минулого та на початку 2007 року працівники нашого підрозділу викрили 179 економічних злочинів, завдяки чому державі та суб’єктам господарювання різних форм власності повернуто понад 6 млн гривень.
– Були справи, де збитки, завдані державі, сягали мільйонів гривень. Наведіть, будь ласка, приклади.
– Щодо таких справ-„мільйонників”, то у минулому році ми мали їх чотири. Зокрема нами було задокументовано факти зловживання службовим становищем посадовими особами одного з підприємств Луцька, які завдали Українській державній інноваційній компанії збитків на суму 2 мільйони 362 тисячі гривень. Зараз проводимо збір мате-ріалів за фактами шахрайства з фінансовими ресурсами групою осіб, які, створивши фіктивні підприємства, незаконно заволоділи кредитними коштами на загальну суму понад 20 мільйонів гривень.
– На ринках міста маємо засилля фальсифікованої та „піратської” продукції. Яким чином захищаєте права виробників?
– Минулого року під час комплексного відпрацювання міста співробітниками відділення виявлено та знято з реалізації майже 200 тисяч літрів неякісних паливно-мастильних матеріалів, лише в одній із аптек міста – лікарських засобів на суму 3600 гривень, що надійшли у продаж без будь-яких документів, які засвідчували б їхню якість. Нещодавно порушено кримінальну справу за фактами реалізації на ринках міста Луцька підробленої продукції під торговою маркою „Господарочка” (Одеса). Споживачі скаржилися на надто рідку консистенцію товару та кислуватий присмак. Ми провели дослідження й задокументували: це була звичайна томатна паста, розведена оцтом і водою. Місцеві спритники закатували її у банки з відповідно маркованими кришками ТМ „Господарочка”.
Щодо контрафактної продукції, то минулого року нами вилучено її з обігу на суму понад 1,5 мільйона гривень. Зокрема було задокументовано діяльність групи жителів міста Луцьк, які впродовж 2005-2006 років займалися незаконним комплектуванням контрафактних дисків для лазерних систем зчитування, підробленням контрольних марок та маркуванням аудіовідеопродукції. Ця „піратська” продукція реалізовувалась через широку мережу пунктів продажу та прокату міста Луцьк, Волинської, а також Рівненської та Львівської областей. У результаті проведених перевірок вилучено понад 17 тисяч одиниць аудіовізуальних творів на загальну суму понад 600 тисяч гривень. Цех був на квартирі в центрі міста. Вдалося встановити, що продукція надходила в Луцьк через Київ, а далі канали ведуть у Москву (в Росії виготовляли диски, записували їх, а в нас підроблювалася поліграфія та на справжні контрольні марки наносилися назви фільмів).
– Якими є пріоритетні напрямки діяльності очолюваного Вами відділу?
– Одним із основних напрямків роботи є боротьба з хабарництвом та корупцією. У 2006 році у сфері службової діяльності, в контролюючих органах, владних та управлінських структурах було скоєно 66 злочинів та 40 фактів фінансових шахрайств, що дало змогу припинити незаконний обіг майже 3 мільйонів гривень. Нами задокументовано дев’ять фактів кримінальних та два факти адміністративних корупційних діянь. Для прикладу, один з державних службовців подав документи в іншу область й отримав допомогу по безро-біттю у сумі 5 тисяч гривень.
Минулого року ми перші в Україні виявили злочин, який раніше ніким не документувався. Це була справа щодо лікарів Луцької міської державної ветеринарної медицини, які шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей видавали ветеринарні довідки на м’ясопродукцію без огляду тварин та представлення первинних документів. Що цікаво: коли ми почали перевіряти „підсобні господарства”, де було вирощено тварин, то виявилося, що вони знаходяться в місті Луцьк за адресою будинків-„привидів” чи... багатоповерхівок. Питання: „Де?” На балконі? То яке ж м’ясо споживали лучани? Потім колеги в інших областях порушили подібні кримінальні справи.
Телефон довіри ВДСБЕЗ Луцького МВВС: 4-04-32, 4-44-35.
Розмовляла Наталія КРАВЧУК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>