Чи подешевшають квартири в Луцьку?

Київські експерти стверджують, що вже у січні ціни на квартири в столиці можуть реально подешевшати аж на 30%! Мовляв, штучно завищені ціни дійшли до такої межі, що далі  – лише вниз. Чи сподіватися волинянам в найближчому майбутньому на такий обвал цін, говорилося на засіданні Луцького прес-клубу реформ.

Аналітики консалтингових компаній зазначають, що в столиці ризик “прогоріти” з придбанням квартири досяг критичної межі –  98%. Поки що подібного на Волині не спостерігається, хоча наші ціни на квартири не гірше скачуть вверх. Як повідомила директор Волинського агентства нерухомості Лариса Мусійчук (яке існує вже 15 років), з 2000 року ціни на квартири піднялися у… 10 разів. Зростання проходило нерівномірно, ціни завжди “галопували”.
– От нещодавно навіть мене вразили одні продавці, піднявши за тиждень часу вартість своєї квартири на п’ять тисяч доларів, – розповідає Лариса Нифонтівна. – Сьогодні ми можемо констатувати той факт, що пропозиції нерухомості суттєво зменшилися. Реально до продажу є набагато менше квартир, ніж десять років тому. Дефіцитною є і кількість квартир на первинному ринку. Але навіть зважаючи на всі ці обставини, я не бачу чинників, аби на Волині найближчим часом почали стрімко падати ціни на квартири.
Майже те ж підтвердив Андрій Ткачук, спеціаліст з іпотечного кредитування КБ “Західінкомбанк”:
– Ринок нерухомості рухається синусоїдно: до 1998 року спостерігалося зростання цін на нерухомість, потім рік-півтора,  під час кризи, був спад, а опісля – знову зростання. Якщо розмірковувати логічно, наступним кроком після найвищого піку цін має бути спад. Але враховуючи те, як неритмічно розвивається цей ринок – 100-відсотково спрогнозувати його не візьметься ніхто.
Отож, чи можливо середньому прошарку волинян хоча б сподіватися на чудо у вигляді спаду скажених цін на квартири? Як зазначив Андрій Ткачук, саме рекомендація Національного банку про заборону кредитування фізичних осіб в іноземній валюті може стати тим самим суттєвим фактором і вплинути на стан ринку нерухомості взагалі. Наприклад, ставки в іноземній валюті в банках на придбання житла в кредит коливаються від 8 до 14%. Якщо вступить у дію заборона Нацбанку, кредитування буде здійснюватися тільки у гривнях, а це поки що від 16 до 19 відсотків річних. (Для порівняння – за кордоном відсоткова ставка кредитування нерухомості до 4%). Зважаючи на нашу “сиру” економічну стабільність і рівень інфляції, банки обов’язково страхуватимуться від усіх ризиків саме підняттям відсоткових ставок щонайменше на 5%. У зв’язку з цим відсіється певна кількість людей, які не зможуть потягнути такі кредити. Це призведе до зниження платоспроможного попиту на нерухомість, а за наявності великої кількості пропозицій – і зниження цін на квартири. Але поки що ця заборона Нацбанку в дію не введена.
Хіба це не нонсенс? Підшуковувати різноманітні варіанти виходу із ситуації, коли очевидна одна деталь – жадібність, яка не дозволяє звиклим до надприбутків будівельникам, а подекуди і продавцям, зважитися на зниження цін. Приклад, який навела Лариса Мусійчук, яскраве тому підтвердження і привід замислитися. Елітне житло котеджного типу, яке тепер будується в обласному центрі, коштуватиме близько тисячі доларів за квадратний метр. В’їжджати доведеться у голі-голісінькі стіни, в які треба буде вкласти ледь не чверть вартості самого житла. А в якомусь там Дубаї серед моря намивають цілі острови, будують на них котеджі з повним ремонтом і “фаршем”, куди людина зможе в’їхати буквально із однісінькою зубною щіткою. І коштує це задоволення все тих же тисячу доларів за квадратний метр!
Мирослава КОСЬМІНА,
м. Луцьк

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>