Чи допоможе українському селу вступ у сот?

На відкритті семінару заступник голови Хмельницької облдержадміністрації Володимир Кирилюк розповів, які конкретно кроки робляться в області, щоб підготуватися для вступу в СОТ. Адже Україна виконала вже понад 99 відсотків підготовчої роботи до вступу в організацію.
Всі сусіди України, за винятком Росії та Білорусі, вже приєдналися до СОТ. Польщу зазвичай наводять як приклад, оскільки ця країна за своїм геополітичним становищем схожа на Україну. Вона фактично мала такі ж стартові умови. Представник Посольства Республіки Польща в Україні Лех Дземашкевіч зазначив, що його країна підтримує наміри нашої держави стати членом СОТ. Польща вступила до Світової організації торгівлі у серпні 1995 року. Рівень іноземних інвестицій зріс із чотирьох мільярдів доларів 1996 року до дев’яти з половиною мільярдів 2000-го.
Насамперед членство в СОТ не просто відкриває для країни нові ринки збуту, а й створює цілком нові умови роботи на ринках звичних. Правила Світової організації торгівлі пропонують своїм учасникам однаково ставитися до всіх товарів, незалежно від країни-виробника. 
Основна умова вступу до СОТ — приведення внутрішнього законодавства у відповідність до стандартів організації, які  постійно удосконалюються. Той факт, що іноземний бізнесмен на території України гратиме за тими ж самими правилами, що й у своїй країні, заспокоїть його набагато краще, ніж будь-які запевняння керівництва держави у сприянні і підтримці.
Найбільші переваги від вступу до Світової організації торгівлі отримають великі підприємства, які відіграють найбільшу роль у наповненні державного бюджету. Частка великих підприємств в економіці України становить близько 60 відсотків. Це насамперед металургійні і хімічні, чия продукція переважно йде на експорт.
Найпроблемнішою українською галуззю при вступі до Світової організації торгівлі вважається сільське господарство, і особливо цукрова промисловість. Існує думка, що у разі відкриття доступу на ринок України сільгосппродукції іноземних виробників багато вітчизняних підприємств виявляться неконкурентоспроможними. Але є й інший бік медалі – членство в СОТ дасть стимули та прискорить реформування аграрної галузі України. Це позитивно вплине на вітчизняні та іноземні інвестиції, які мають надзвичайно важливе значення для сільського господарства, що потребує значного вкладення капіталу. Таким чином Україна зможе швидше розвинути свій аграрний потенціал на благо всієї економіки.
Цього тижня Верховна Рада зробила ще кілька важливих кроків для вступу України в СОТ. Парламент схвалив у першому читанні ще шість законопроектів, які є необхідними передумовами для цього. Ці закони стосуються державної підтримки сільського господарства, вивізного експортного мита на відходи та брухт чорних металів, молока та молочних продуктів, пестицидів та агрохімікатів, державного регулювання виробництва і реалізації цукру, встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини.
За прогнозами спеціалістів, реально можна буде говорити про завершення вступу України  в СОТ у лютому наступного року.
Кость ГАРБАРЧУК,
м. Хмельницький

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>